PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„Niebezpieczni dżentelmeni” będą filmem otwarcia 38. Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.
Istniejący od roku 1985, Warszawski Festiwal Filmowy jest jednym z wydarzeń filmowych w Europie wschodniej i znajduje się w elitarnym gronie  międzynarodowych konkursów filmowych – obok takich festiwali jak Cannes, Wenecja, Berlin, Locarno, San Sebastian, Karlowe Wary, Tokio, Szanghaj, Kair, Goa czy Tallin.


Premierowy pokaz „Niebezpiecznych dżentelmenów”, w ramach Warszawskiego Festiwalu Filmowego, odbędzie się 14 października i prezentujemy artystyczny plakat filmu. Jego autorem jest Patryk Hardziej, ilustrator i projektant grafiki użytkowej m.in. okładek płyt, identyfikacji wizualnej, znaków graficznych, książek czy wystaw.


 

„Niebezpieczni dżentelmeni” to reżyserski debiut fabularny Macieja Kawalskiego, wyprodukowany przez Agnieszkę Dziedzic z Koi Studio („Tarapaty”) we współpracy z Leszkiem Bodzakiem i Anetą Hickinbotham z Aurum Film („Boże Ciało”). „Niebezpieczni dżentelmeni” to komediowy kryminał, w którym równie ważne jak to „kto zabił?”, jest pytanie „kogo zabito?”.

 

Tadeusz Boy-Żeleński (T. Kot), Witkacy (M. Dorociński), Joseph Conrad (A. Seweryn) i Bronisław Malinowski (W. Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin we własnej osobie, który akurat zawitał do Poronina.


„Niebezpieczni dżentelmeni” w kinach od 20 stycznia 2023 roku.

MR
WFF
Ostatnia aktualizacja:  30.09.2022
Zobacz również
Kto został prezesem KIPA?
Magdalena Łazarkiewicz artPrezydentką Festiwalu Miasto/a Gwiazd
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll