PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski po raz pierwszy razem na dużym ekranie. Do kin trafił pełnometrażowy debiut Macieja Kawalskiego „Niebezpieczni Dżentelmeni”.

Tadeusz Żeleński (Kot), Witkacy (Dorociński), Joseph Conrad (Seweryn) i Bronisław Malinowski (Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy, budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci.

 Za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów, tętniące kulturalnym życiem Zakopane staje się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani są gangsterzy, artyści (Zofia Nałkowska, Zofia Stryjeńska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Artur Rubinstein, Karol Szymanowski) i politycy (Józef Piłsudski, Włodzimierz Lenin). 
 
"Niebezpieczni dżentelmeni" to pełnometrażowy debiut Macieja Kawalskiego. Zafascynowany tekstami Boya-Żeleńskiego reżyser i autor scenariusza stworzył kryminalną komedię, w której - niekoniecznie w zgodzie z rzeczywistością - doszło do spotkania (i wspólnego imprezowania) Josepha Conrada z czołowymi przedstawicielami młodopolskiej bohemy: Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem i Bronisławem Malinowskim. 
 
"Niebezpieczni dżentelmeni" to awanturnicza opowieść z barwnymi postaciami (te często cytują swoje własne dzieła!), scenografią oraz kostiumami z epoki. Film oddaje ducha Młodej Polski - pełnego plotek i używek, tętniącego życiem świata artystycznej bohemy, której nieobce były idee patriotyczne i niepodległościowe.
MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  20.01.2023
Zobacz również
„Kadry Kawalerowicza”. Niezwykła książka w 100-lecie urodzin reżysera
Rozpoczyna się nabór na DOC LAB POLAND
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll