Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
Tomasz Kot, Marcin Dorociński, Andrzej Seweryn i Wojciech Mecwaldowski po raz pierwszy razem na dużym ekranie. Do kin trafił pełnometrażowy debiut Macieja Kawalskiego „Niebezpieczni Dżentelmeni”.
Tadeusz Żeleński (Kot), Witkacy (Dorociński), Joseph Conrad (Seweryn) i Bronisław Malinowski (Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy, budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się
nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych
środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej
śmierci.
Za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów, tętniące kulturalnym życiem Zakopane staje się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani są gangsterzy, artyści (Zofia Nałkowska, Zofia Stryjeńska, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Artur Rubinstein, Karol Szymanowski) i politycy (Józef Piłsudski, Włodzimierz Lenin).
"Niebezpieczni dżentelmeni" to pełnometrażowy debiut Macieja Kawalskiego. Zafascynowany tekstami Boya-Żeleńskiego reżyser i autor scenariusza stworzył kryminalną komedię, w której - niekoniecznie w zgodzie z rzeczywistością - doszło do spotkania (i wspólnego imprezowania) Josepha Conrada z czołowymi przedstawicielami młodopolskiej bohemy: Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, Stanisławem Ignacym Witkiewiczem i Bronisławem Malinowskim.
"Niebezpieczni dżentelmeni" to awanturnicza opowieść z barwnymi postaciami (te często cytują swoje własne dzieła!), scenografią oraz kostiumami z epoki. Film oddaje ducha Młodej Polski - pełnego plotek i używek, tętniącego życiem świata artystycznej bohemy, której nieobce były idee patriotyczne i niepodległościowe.
MR
Kino Świat
Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023
„Kadry Kawalerowicza”. Niezwykła książka w 100-lecie urodzin reżysera
Rozpoczyna się nabór na DOC LAB POLAND
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023