PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.07.2012

Od Harry’ego Belafonte przez Beatlesów po Tupaca czy Beyoncé. Wszyscy ci doskonale znani artyści to główni bohaterowie jednej z sekcji wrocławskich Nowych Horyzontów. „Re-mixed. Ze sceny na ekran”, opierając się na zjawisku popkulturowego remiksu, skupia się bowiem na wizerunku muzycznych gwiazd, które swoich sił postanowiły spróbować także na srebrnym ekranie.

Sekcja ta stworzona została w ramach Nocnego Szaleństwa, cieszącego się niesłabnącym powodzeniem wśród widzów. To chyba jedyny punkt w programie Nowych Horyzontów, w którym wartość artystyczna prezentowanych w niej filmów schodzi na drugi plan, ustępując miejsca po prostu dobrej zabawie. Stąd w ramach poprzednich edycji festiwalu można było zobaczyć między innymi „trylogię obrzydliwości” Petera Jacksona, filmy Philippe’a Mory czy kultowe produkcje spod znaku midnight movies. Tegorocznej koncepcji, choć trudno jej odmówić oryginalności i w dużej mierze trafnych wyborów, brakowało jednego ważnego elementu: wypełnionych po brzegi kinowych sal, które przez ostatnie lata były znakiem rozpoznawczym sekcji.


Kadr z filmu "Labirynt", fot. NH

Gatunkowy przekrój prezentowanych dzieł był bardzo zróżnicowany. Wśród nich znalazła się głośna beatlesowska animacja George’a DunningaŻółta łódź podwodna” (1968), gangsterski „Dick Tracy” (1990) Warrena Beatty, w którym jedną z ról gra Madonna, czy muzyczny horror „Suck” (2009) w reżyserii Roba Stefaniuka z Mobym, Iggy Popem i Malcolmem McDowellem.

Największym wygranym przeglądu okazała się jednak zwariowana komedia kryminalna „Klincz” (1997) Vondie Curtis-Hall. To pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia dwóch jazzmanów, którzy po tym, jak ich przyjaciółka trafia do szpitala w wyniku przedawkowania, postanawiają zrewidować swój pogląd na narkotyki. Cel, jaki sobie stawiają Spoon i Stretch, nie wydaje się zbyt skomplikowany – zapisać się na odwyk. Nic prostszego? A jednak. Odsyłani od jednego urzędu do kolejnego, zadzierając przy okazji z lokalnymi gangsterami, szybko przekonują się, że Boston to prawdziwa miejska dżungla, gdzie załatwienie czegoś graniczy z cudem. Film, momentami przywodzący na myśl „Po godzinach” (1985) Martina Scorsese, opiera się na dwóch znakomitych kreacjach – Tima Rotha oraz Tupaca Shakura. Zaskakuje zwłaszcza raper, który ani na moment nie odstaje od świetnego brytyjskiego aktora. Była to zresztą ostatnia rola niezwykle utalentowanego muzyka, który niedługo później zginął w strzelaninie w Las Vegas.


Kadr z filmu "Dick Tracy", fot. NH

W baśniowy świat, w kultowym „Labiryncie” (1986), przenosi widzów twórca Muppetów Jim Henson. A w nim młoda Jenniffer Connelly, której serce za wszelką cenę podbić próbuje David Bowie, wcielający się w rolę króla Goblinów. Największym smaczkiem zapadającej w pamięć kreacji piosenkarza jest pobudzająca wyobraźnię spektakularna sekwencja tańca, w której aż się roi od baśniowych postaci. Zmysłowo tańczy także Beyoncé w „Carmen: Hip Hopera” (2001) Roberta Townsenda. Ta zrealizowana przez stację MTV produkcja luźno inspirowana jest znaną operą, a piosenkarka wciela się tam w rolę tytułowej femme fatale, rozkochującej w sobie kolejnych mężczyzn, by zaraz ich porzucić. W „Carmen…” pojawiają się zresztą inne gwiazdy sceny muzycznej  – Mos Def, Jermaine Dupri, Wyclef Jean i Bow Wow. Jeżeli tylko film potraktuje się ze sporym przymrużeniem oka, zabawa jest przednia. Zresztą odnosi się to do całej sekcji.          


Kadr z filmu "Suck", fot. NH

Kuba Armata
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  29.07.2012
Zobacz również
Opole: kino gangsterskie w plenerze
Zwierzyniec: rusza Letnia Akademia Filmowa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll