PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
8 czerwca Szkoła Filmowa w Łodzi nadała tytuł doktora honoris causa prof. dr hab. Kazimierzowi Karabaszowi, wybitnemu dokumentaliście, swojemu Nauczycielowi.
- Zebraliśmy się po to, by uhonorować jednego z naszych nielicznych Wielkich - mówił dr hab. Piotr Mikucki, Dziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej. Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi, jej wieloletni wykładowca, niepodważalny autorytet w świecie dokumentalnego kina, twórca tzw. polskiej szkoły dokumentu, nauczyciel m.in. Krzysztofa Kieślowskiego, Marcela Łozińskiego, Wojciecha Wiszniewskiego, wpatrzony w bohaterów swoich filmów – zawsze z cierpliwością, uczciwie, z olbrzymim szacunkiem – został wyróżniony przez swoją alma mater honorowym tytułem - doktora honoris causa.

„Wszyscy jesteśmy z Karabasza – mówią polscy dokumentaliści. Wszyscy od niego zaczynali, bo Karabasz należał do pierwszych absolwentów, pierwszej grupy polskich twórców filmowych, którzy zaczęli tworzyć i budować polską kinematografię” – mówił w laudacji dr hab. Andrzej Sapija, promotor doktoratu, Prodziekan Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Decyzję o nadaniu tytułu doktora honoris causa Kazimierzowi Karabaszowi podjął Senat uczelni 23 lutego tego roku. Promotorem w postępowaniu był dr hab. Andrzej Sapija, recenzentami dorobku artystycznego – dr hab. Maria Zmarz-Koczanowicz, prof. Szkoły Filmowej w Łodzi oraz dr hab. Mikołaj Jazdon, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. „Bądźmy skromni, świat jest zbyt rozległy, zbyt skomplikowany, żeby się z nim zmierzyć” mówi do nas, kolejnego pokolenia dokumentalistów, wielki Karabasz. Jego cichy głos, uważne spojrzenie, jego obecność i wpływ na nas jest ciągle widoczny, wyraźny, jest przykładem na to, że kropla drąży skałę” czytamy w recenzji dr hab. Marii Zmarz-Koczanowicz, prof. PWSFTviT.

Ze względu na stan zdrowia Kazimierz Karabasz nie uczestniczył w uroczystości, dyplom honorowy odebrała w jego imieniu Krystyna Ciecierska – bohaterka filmu "Krystyna M." (1973 roku). – Powiedziałam mu na początku, że moje życie nie jest interesujące. Odpowiedział, że każde jest. To były bardzo długie rozmowy – mówiła podczas uroczystości. W laudacji Andrzeja Sapija podkreślał, że Karabasz był pierwszym dokumentalistą, który w pełnometrażowym dokumencie pokazał pojedynczego człowieka. Był to przeciętny młody Polak, „zwykły człowiek”, który dla Karabasza nigdy zwykłym nie był. Do jego najbardziej znanych filmów należą: "Muzykanci", "Rok Franka W.", "Krystyna M.", "Spotkania".

Kazimierz Karabasz dołączył dziś do grona filmowców, którym Szkoła Filmowa nadała honorowy tytuł – Jerzego Toeplitza, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, Jerzego Kawalerowicza, Wojciecha Jerzego Hasa, Vittorio Storaro, Jerzego Mierzejewskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego, Tadeusza Różewicza, Martina Scorsese, Michael Haneke oraz Janusza Gajosa. Jest pierwszym dokumentalistą nagrodzonym honorowym tytułem przyznawanym przez Szkołę.

Podczas ceremonii zobaczyliśmy profesora Karabasza na zrealizowanym z tej okazji nagraniu rozmowy z prof. Sapiją. „Nadekspozycja” – z właściwą sobie i swojej twórczej postawie skromnością skomentował przyznany mu tytuł.AK
Szkoła Filmowa w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  9.06.2017
Zobacz również
fot. Szkoła Filmowa w Łodzi
Rusza Script Wars - Mazowiecki Konkurs Scenariuszowy
Mollywood: kino keralskie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll