PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  5.07.2012

Stare czasopisma, programy kinowe, oryginalne pocztówki, wydawnictwa i książki, albumy, fotel i lustro oraz wiele innych pamiątek związanych z życiem Apolonii Chałupiec, czyli Poli Negri można będzie zobaczyć w piątek na wystawie w Brdowie.

W tej niewielkiej wielkopolskiej wsi, pod hasłem "Pola Negri i okolice", Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Brdowskiej przygotowuje wystawę i imprezy muzyczne związane z życiem wielkiej aktorki kina niemego.



Chałupiec debiutowała w 1914 r. w filmie "Niewolnica zmysłów" i w tym czasie na cześć swojej ulubionej włoskiej poetki Ady, Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri. "Artystka była silnie związana z Brdowem, gdzie w 1861 r. urodziła się i wychowała jej matka - Eleonora Chałupiec z domu Kiełczewska. Spędziła tutaj dzieciństwo i młodość, do dziś członkowie jej rodziny mieszkają w Brdowie" - powiedział współorganizator ekspozycji Dariusz Racinowski.

Pola Negri wielokrotnie przyjeżdżała do Brdowa na wakacyjne wypoczynki. Odwiedzała brata Juliana i siostrę Franciszkę. O wypoczynku w rodzinnej wsi pisała w wydanym w 1970 r. "Pamiętniku gwiazdy": "Zaraz po tym przedstawieniu wyjechałam z matką na cały miesiąc do Brdowa, do mojej ciotki Marii. Jadąc końmi ze stacji do domu ciotki i przyglądając się okolicy zrozumiałam, skąd się bierze ta pogoda, opanowanie i spokój matki, z jakim znosi spadłe na nas nieszczęście. Pobyt w Brdowie okazał się dla mnie najlepszym lekarstwem".

W Brdowie zachował się dom, w którym mieszkały Eleonora i Pola. Na cmentarzu jest grobowiec, w którym spoczywa dziadek Poli Negri oraz jej wujostwo. Aktorka była także chrzestną swojego krewnego z Brdowa - Józefa Markiewicza.

Na wystawie będzie można zobaczyć katalogi filmowe z kin amerykańskich, niemieckich i polskich, artykuły z prasy amerykańskiej, niemieckiej, francuskiej i polskiej z lat 20-tych i 30-tych, zdjęcia aktorki, oryginalne jej autografy, plakaty filmowe, wydawnictwa książkowe. Pokazana zostanie też amerykańska łyżka z wygrawerowaną podobizną Negri i fotel oraz lustro z pokoju w Brdowie, w którym na wakacjach mieszkała z matką młoda Pola. Są też mini książeczki z USA, zawierające nuty najważniejszych przebojów artystki.

Eksponaty pochodzą z prywatnych zbiorów Racinowskiego i prezesa brdowskiego towarzystwa Piotra  Królikowskiego. "Wystawę będzie można oglądać tylko jeden dzień, ponieważ nie ma dla niej stałego  miejsca. W inne dni są dostępne w mini-muzeum, w piwnicach karczmy w centrum Brdowa" - poinformował Racinowski.

Pola Negri urodziła się w 1897 r. w Lipnie, zmarła w 1987 r. w San Antonio w Teksasie.

Racinowski przypomniał, że w tej małej wsi przebywały tak wielkie postaci, jak obrońca Jasnej Góry ojciec Augustyn Kordecki, dziadek Fryderyka Chopina,Jakub Krzyżanowski oraz polski grafik i malarz Mieczysław Wejman.

EJ/KJ
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Channing Tatum jako striptizer od 13. lipca w kinach
Randka z superbohaterem, czyli galeria dziewczyn herosów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll