PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.12.2018
W dniach 6-9 grudnia Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na 19. Festiwal Filmu Niemego, który oferuje podróż w czasie do początków istnienia kinematografii. W programie Festiwalu znalazły się filmy zrekonstruowane cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny: „Bestia”, „Mania”, „Szaleńcy” oraz „Cud nad Wisłą”.
Festiwal otworzy projekcja filmu „Bestia” (1917) w reżyserii Aleksandra Hertza z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Kroke. „Bestia” to jeden z pierwszych melodramatów w historii polskiego kina. W roli głównej wystąpiła niezapomniana Pola Negri jako piękna dziewczyna z prowincji, która okrada swojego adoratora i ucieka do wielkiego miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Na pierwszy rzut oka główna bohaterka to femme fatale, typ postaci, z którego zasłynęła później polska aktorka. Tymczasem w filmie Hertza Negri wcieliła się w kobietę, która przede wszystkim pragnie wolności i w ambitny, choć lekkomyślny sposób walczy o swoje prawo do szczęścia.  Pokaz odbędzie się 6 grudnia o godz. 19:30 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”. Po seansie, FINA zaprasza na lampkę wina.

Wkrótce po premierze „Bestii”, Pola Negri wyjechała do Niemiec, gdzie zagrała m.in. w prezentowanym w ramach Festiwalu filmie "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" (1918). Reżyser Eugen Illés obsadził ją w roli modelki, która zakochuje się w pewnym młodym kompozytorze. Wkrótce odkrywa, że kariera jej ukochanego zależy od wpływowego mecenasa, któremu ona sama wpadła w oko. Podczas krakowskiego pokazu film zostanie wyświetlony w wersji odrestaurowanej cyfrowo z nową ścieżką dźwiękową autorstwa Jerzego Maksymiuka.

Na front I wojny światowej widzowie przeniosą się podczas krakowskiej repremiery odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu "Szaleńcy" (1928) Leonarda Buczkowskiego. To pierwsza polska superprodukcja, zrealizowana z użyciem efektów pirotechnicznych i scen bitewnych z udziałem zastępów statystów. Opowiada o trójce przyjaciół walczących w Legionach Piłsudskiego. Pokaz z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Semi-Invented Trio.

Ostatni etap walki o wolność stał się tematem prezentowanego na Festiwalu filmu "Cud nad Wisłą" (1921) z udziałem Jadwigi Smosarskiej, ostatniej polskiej produkcji znanego hollywoodzkiego reżysera Ryszarda Bolesławskiego. To prawdziwe widowisko filmowe opowiadające o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku poprzez losy mieszkańców dworu na Kresach Wschodnich. Pokazowi będzie towarzyszył akompaniament Daniela Drumza.

Więcej informacji o festiwalu na stronie:
http://www.kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=3808
AK
FINA
Ostatnia aktualizacja:  4.12.2018
Zobacz również
fot. FINA
Trwa nabór na New Arrivals – Go Short Campus
Dwa polskie krótkie metraże na festiwalu Sundance
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll