PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Narodowe Centrum Kultury opublikowało ranking najpopularniejszych obecnie polskich artystów na świecie. W czołowej setce znalazło się 34 przedstawicieli naszej kinematografii.
Ranking oparto na ilości wersji językowych oraz liczbie odsłon biogramów polskich twórców zamieszczonych na Wikipedii w czterech językach obcych (po angielsku, francusku, hiszpańsku i po rosyjsku). Bezsprzecznie najpopularniejszym artystą pochodzącym z naszego kraju jest Fryderyk Chopin (125 wersji językowych; 305 tys. 255 odsłon). Natomiast wśród polskich filmowców palmę pierwszeństwa, jak wynika z zestawienia i raportu przygotowanego przez Tomasza Kukołowicza i Zespół ds. Statystyki Kultury z Narodowego Centrum Kultury, dzierży Roman Polański (68 wersji językowych; 277 tys. 914 odsłon). W czołowej trójce najchętniej czytanych biogramów znaleźli się również: Krzysztof Kieślowski (51; 35  983) i Andrzej Wajda (50; 32 729).
 
Andrzej Wajda na obchodach swoich 90. urodzin. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

W dziesiątce, na kolejnych miejscach, uplasowali się kolejno: Pola Negri (34 wersje językowe; 32 624 odsłony), Krzysztof Zanussi (30; 7915), Izabella Scorupco (27; 128 270), Agnieszka Holland (27, 12 655), Janusz Kamiński (choć jego należałoby, chyba potraktować jako twórcę zagranicznego, bo tam się kształcił i tam pracuje), Zbigniew Preisner i Jerzy Skolimowski. Tuż za nimi uplasowali się: Wojciech Kilar, Jerzy Stuhr (szkoda, że zabrakło włoskiej wersji Wikipedii, bo wówczas jego wynik i pozycja w rankingu byłyby pewnie wyższe) oraz Tadeusz Konwicki.

Jeszcze ciekawiej wygląda ww. ranking, jeśli spojrzymy na ilość odsłon poszczególnych biogramów w poszczególnych wersjach językowych Wikipedii. I tak w najbardziej rozpowszechnionej, angielskiej wersji tego portalu wśród filmowców prym wiedzie Roman Polański. Tuż za nim uplasowali się kolejno: Izabela Scorupco, Janusz Kamiński, Krzysztof Kieślowski, Alicja Bachleda-Curuś, Andrzej Wajda i Pola Negri. Czytelnicy rosyjskiej Wikipedii najchętniej zaglądają na biograficzne strony: Romana Polańskiego, Izabelli Scorupco, Daniela Olbrychskiego, Jerzego Stuhra, Poli Negri, Andrzeja Wajdy oraz króla polskich komedii lat 80., czyli Juliusza Machulskiego. Jednak największym zainteresowaniem wśród wszystkich polskich artystów cieszy się tam Anna German. Z drugiej strony, co może nieco zaskakiwać, w czołowej piętnastce nie znalazła się tam strona internetowa Krzysztofa Zanussiego.

Kompozytor Zbigniew Preisner. Fot. Dagmara Romanowska.

We Francji najpopularniejszym, obok Fryderyka Chopina, polskim artystą jest, mieszkający od ponad 40 lat w Paryżu, Roman Polański.  W tamtejszej wersji Wikipedii sporą popularnością cieszą się obecnie również biogramy kolejno: Izabelli Scorupco, Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy. Swoich czytelników ma także ceniony kompozytor Zbigniew Preisner. W krajach hiszpańskojęzycznych znowu „wygrywa” Roman Polański, a za nim uplasowała się Izabella Scorupco. W czołówce znaleźli się również: Krzysztof Kieślowski oraz Pola Negri.

W całym zestawieniu wśród 34. reprezentantów X muzy najwięcej jest oczywiście reżyserów. Oprócz już wymienionych są to również: Jerzy Hoffman, Andrzej Munk, Wojciech Jerzy Has, laureat Oscara Paweł Pawlikowski, Krzysztof Krauze, Małgorzata Szumowska, Jan Lenica i Wilhelm Sasnal. Aktorów reprezentują  (oprócz już wymienionych): Krystyna Janda, Małgorzata Braunek, Danuta Szaflarska, Eugeniusz Bodo. Bardzo silną grupę stanowią też kompozytorzy: Jan A. P. Kaczmarek, Leszek Możdżer, Krzysztof Komeda, Abel Korzeniowski oraz Włodek Pawlik. Natomiast poza Januszem Kamińskim w rankingu NCK znalazł się jeszcze tylko jeden operator filmowy: Sławomir Idziak.

Ranking opracował Zespół ds. Statystyki Kultury w oparciu o dane portalu Wikipedia z 2, 11 i 12 lutego 2016 roku. Więcej informacji na temat całego raportu "Polscy artyści w wielkim świecie" TUTAJ.


Marcin Zawiśliński
Narodowe Centrum Kultury/SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.04.2016
Zobacz również
fot. SFP/Filmoteka Narodowa
Filmowcy ze stypendiami MKiDN „Młoda Polska”
"Ameryka" z nagrodą na Dresden FilmFest
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll