PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Henryk Kuźniak, twórca jednego z najsłynniejszych motywów muzycznych w dziejach polskiego kina – „Rag Time” („O szczęście trzeba grać va bank”) z filmu Juliusza Machulskiego - odsłoni swoją gwiazdę w łódzkiej Drodze Sławy przy ul. Piotrkowskiej.

Oprócz niezapomnianego szlagieru wykonywanego przez Jacka Chmielnika, Henryk Kuźniak napisał kompozycje do ponad około 300 filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych, studenckich. Są wśród nich obrazy Juliusza Machulskiego, Andrzeja Barańskiego, Leszka Wosiewicza, Grzegorza Królikiewicza, Feliksa Falka, a także seriale. Kto z telewidzów nie nucił ze Stefanem Friedmannem „Bednarski na kłopoty”, a z Piotrem Machalicą „Jasne jak słońce, w życiu potrzebne są pieniądze”? A jednak kompozytor skromnie powtarza: „Jestem popularny, ale nieznany”.


Henryk Kuźniak, fot. Michał Tuliński/Forum

Kuźniak nierzadko podkreśla, że pisanie muzyki do filmu wiąże się dla niego ze stresem. - Trzeba coś wstydliwego z siebie wyrwać, przekuć to w dźwięki. Odkryć się, obnażyć - to krępuje... Dlatego dziś rzadko już daje się namówić – mówił w jednym z wywiadów.

Profesor Kuźniak choć urodził się 76 lat temu w Czeladzi (jest honorowym obywatelem swojego miasta), a studiował (muzykologię) na Uniwersytecie Warszawskim, od wielu lat jest związany z łódzką Szkołą Filmową. Wykładał jednak także w Europejskiej Akademii Filmowej w Strassburgu i na Uniwersytecie Leonarda da Vinci w Paryżu. W stolicy Francji zrealizował film eksperymentalny „Wariacje obrazu i dźwięku” służący do przeprowadzenia testu na percepcję audiowizualną. Ma w dorobku wiele nagród (m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Festiwalu Muzyki Filmowej w Łodzi, którego w 2006 roku był bohaterem) oraz odznaczeń. W ubiegłym roku został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej oraz działalności dydaktycznej”.

Do jego największych przyjaciół należał Jan Machulski, dla którego napisał „Blues na Kwintę” do „Vabanku” Juliusza Machulskiego. Oprócz muzycznych pasji profesor Kuźniak ma jeszcze jedną. Kolekcjonuje i nosi fulary.

Uroczystość odsłonięcia gwiazdy odbędzie się 31 maja o godz. 16. A w południe Henryk Kuźniak razem z profesorem Marianem Szukalskim poprowadzą na Festiwalu Muzyki Filmowej warsztaty kompozytorskie.


Jakub Wiewiórski
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Quest Europe. Wielkie ukłony dla Janusza Gajosa i Jerzego Treli
Kraków: Polityczna panorama filmu polskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll