PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  2.01.2024
Leszek Wosiewicz, reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta, producent oraz wykładowca szkół filmowych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł 29 grudnia 2023 roku w Warszawie. Miał 76 lat.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 16 stycznia 2024 r. o godz. 10.00 w kościele św. Karola Boromeusza, ul. Powązkowska 14 w Warszawie.

***

Leszek Wosiewicz urodził się 1 listopada 1947 roku w Radomyślu Wielkim. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1975) i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi (dyplom w 1982).

Był twórcą wielu filmów ważnych dla polskiego kina. Zadebiutował w 1988 roku głośnym „Kornblumenblau”. Jego bohaterem jest muzyk osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Jak podkreślała krytyka, był to pierwszy polski film, w którym temat obozu koncentracyjnego został potraktowany parabolicznie. Obóz jest dla reżysera miejscem obserwacji ludzkich postaw i zachowań.

Ważne miejsce w filmografii Wosiewicza zajmują „Kroniki domowe” (1997). Na tle kina polskiego drugiej połowy lat 90., naśladującego hollywoodzkie wzorce ten film wyróżniał się nostalgicznym klimatem i osobistym spojrzeniem na lata pięćdziesiąte, okres jego dzieciństwa. Zdjęcia Pawła Edelmana wskrzeszają miejsca, których już nie ma.

Głośnym echem odbił się także „Rozdroże Cafe”. Nagrodzony dwoma Złotymi Lwami za reżyserię i montaż film o napadzie na bank był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

Ma na koncie także takie filmy jak „Wigilia” i „Cynga”, serial „Przeprowadzki” czy dokument „Przypadek Hermana – Palacza”. 

Reżyserską filmografię Wosiewicza zamyka "Był sobie dzieciak" (2013) o młodym poecie, który podczas powstania warszawskiego przedostaje się z Ochoty do Śródmieścia.

Pracował wiele lat nad filmem "Raport Pileckiego" (2023). Zrealizował większą część filmu, ostatecznie został jego opiekunem artystycznym.

Wykładał w szkołach filmowych w Katowicach, Warszawie i Łodzi.

Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (wiceprezesem w latach 1990-94), a także jednym ze współzałożycieli Studia Filmowego im. K. Irzykowskiego.
gw/lk
SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.01.2024
Zobacz również
"Czerwone maki": pierwsza zapowiedź wideo
Podsumowanie branży filmowej w 2023 roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll