Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Leszek Wosiewicz, reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta, producent oraz wykładowca szkół filmowych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł 29 grudnia 2023 roku w Warszawie. Miał 76 lat.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 16 stycznia 2024 r. o godz. 10.00 w kościele św. Karola Boromeusza, ul. Powązkowska 14 w Warszawie.
***
Leszek Wosiewicz urodził się 1 listopada 1947 roku w Radomyślu Wielkim. Studiował na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1975) i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi (dyplom w 1982).
Był twórcą wielu filmów ważnych dla polskiego kina. Zadebiutował w 1988 roku głośnym „Kornblumenblau”. Jego bohaterem jest muzyk osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Jak podkreślała krytyka, był to pierwszy polski film, w którym temat obozu koncentracyjnego został potraktowany parabolicznie. Obóz jest dla reżysera miejscem obserwacji ludzkich postaw i zachowań.
Ważne miejsce w filmografii Wosiewicza zajmują „Kroniki domowe” (1997). Na tle kina polskiego drugiej połowy lat 90., naśladującego hollywoodzkie wzorce ten film wyróżniał się nostalgicznym klimatem i osobistym spojrzeniem na lata pięćdziesiąte, okres jego dzieciństwa. Zdjęcia Pawła Edelmana wskrzeszają miejsca, których już nie ma.
Głośnym echem odbił się także „Rozdroże Cafe”. Nagrodzony dwoma Złotymi Lwami za reżyserię i montaż film o napadzie na bank był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.
Ma na koncie także takie filmy jak „Wigilia” i „Cynga”, serial „Przeprowadzki” czy dokument „Przypadek Hermana – Palacza”.
Reżyserską filmografię Wosiewicza zamyka "Był sobie dzieciak" (2013) o młodym poecie, który podczas powstania warszawskiego przedostaje się z Ochoty do Śródmieścia.
Pracował wiele lat nad filmem "Raport Pileckiego" (2023). Zrealizował większą część filmu, ostatecznie został jego opiekunem artystycznym.
Wykładał w szkołach filmowych w Katowicach, Warszawie i Łodzi.
Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich (wiceprezesem w latach 1990-94), a także jednym ze współzałożycieli Studia Filmowego im. K. Irzykowskiego.
gw/lk
SFP
Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024
"Czerwone maki": pierwsza zapowiedź wideo
Podsumowanie branży filmowej w 2023 roku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025