PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.09.2022
29 września o godzinie 13:30 w Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71 w Łodzi zostanie odsłonięta gwiazda Feliksa Falka, cenionego reżysera i scenarzysty, którego filmy na stałe wpisały się w kanon historii polskiego kina. Gwiazda Feliksa Falka została ufundowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Feliks Falk należy do ścisłej czołówki twórców polskiego kina. Jest absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (1966) oraz Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi (1974). Zanim został twórcą filmowym był malarzem, grafikiem, ilustratorem książek, pracował jako redaktor graficzny w miesięczniku Magazyn Polski. Jego obrazy można było podziwiać na indywidualnej wystawie w warszawskiej Galerii Współczesnej.



Jako reżyser i scenarzysta zadebiutował w 1973 roku krótkometrażowym filmem telewizyjnym „Nocleg”, a dwa lata później zrealizował pełnometrażowy film kinowy „W środku lata”, wyróżniony na Festiwalu Filmów Autorskich w San Remo (1976). Zasłynął filmem „Wodzirej” (1978), uznawanym za arcydzieło kina moralnego niepokoju. Film pokazywał aktualne bolączki społeczne i polityczne oraz w zawoalowany sposób krytykował praktyki władzy i system socjalistyczny.


Feliks Falk uznawany jest za twórcę niezależnego, z niezwykłą wnikliwością w obserwacji ludzkich zachowań i odwagą w pokazywaniu mrocznych zakamarków ludzkiej natury. Potrafi doskonale przedstawić bohaterów, a potem konsekwentnie pogłębiać studium postaci. To autor cenionych filmów między innymi: „Szansy” (1979), „Był jazz” (1981), „Idola” (1984), „Bohatera roku” (1986), „Końca gry” (1991), „Samowolki” (1993), „Lata miłości” (1994), „Komornika” (2005), „Joanny” (2010).


Wielokrotnie nagradzany na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych: między innymi na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Komornik” zdobył Nagrodę Jury Ekumenicznego za "stworzenie celnego i wstrząsającego portretu współczesnych przemian politycznych w Polsce i zaprezentowaniu go jako przypowieści o korupcji, zawierającej uniwersalne przesłanie oraz za wysokie walory artystyczne i ochronę takich wartości jak sprawiedliwość, hojność i ludzka godność". Za ten sam film zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Polską Nagrodę Filmową w kategorii najlepsza reżyseria. Za film „Szansa” uzyskał nagrodę za scenariusz na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, III Nagrodę na MFF Rotterdam ’80, Nagrodę Jury Ekumenicznego MFF Locarno ’80.


Feliks Falk jest autorem wielu sztuk teatralnych i telewizyjnych oraz słuchowisk radiowych a  także scenariuszy filmowych przeniesionych na ekran przez innych reżyserów. Za całokształt swojej scenariopisarskiej pracy i twórczy wkład w rozwój tej dziedziny otrzymał nagrodę Złotego Grona na Lubuskim Lecie Filmowym w Łagowie w 1987 roku.


Falk pracował jako wykładowca w Szkole Filmowej w Łodzi, był kierownikiem Studium Scenariuszowego. W latach 1991-2005 zajmował się produkcją filmową od strony producenckiej, był współwłaścicielem studia filmowego Fokus Film. Studio wyprodukowało szereg filmów fabularnych, dokumentalnych. Od strony wykonawczej zajmowało się produkcją spektakli telewizyjnych.


Uhonorowany Nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich za wybitne osiągnięcia artystyczne (2019), oraz Nagrodą Specjalną „Platynowe Lwy” za całokształt twórczości na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2020). Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis".


Jest członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także członkiem Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.


Gwiazda Feliksa Falka została ufundowana przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Po uroczystości odsłonięcia gwiazdy organizatorzy zapraszają na spotkanie z Feliksem Falkiem w Clubie 77.Gwiazda Feliksa Falka będzie 92. gwiazdą odsłoniętą w Alei Gwiazd w Łodzi. 

MR
EC1 Łódź
Ostatnia aktualizacja:  19.09.2022
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Nie żyje Ilona Kuśmierska - Kocyłak
47. FPFF. Spotkanie autorskie wokół książki Michała J. Zabłockiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll