PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Przepustka” Karoliny Węglorz-Zimy uznana została Najlepszym Filmem 19. edycji Nagród im. Juliusza Machulskiego. Podczas gali wręczenia Nagród twórcy krótkometrażowych filmów wyprodukowanych w Studiu Munka SFP wychodzili na scenę aż pięciokrotnie.
Celem Nagród im. Jana Machulskiego jest nagradzanie najzdolniejszych młodych twórców reprezentujących różne profesje filmowe, a także skierowanie uwagi na rzadziej doceniane rodzaje filmowe, takie jak dokument i animacja. Nominacje do Nagród przyznawane są przez gremia jurorskie krótkometrażowych festiwali rozgrywających się na przestrzeni roku w różnych miastach Polski. W tym roku produkcje Studia Munka SFP otrzymały osiem nominacji, które podczas finałowej gali  26 listopada w warszawskim kinie Atlantic zamieniły się w pięć statuetek.

Dwie z nich trafiły na ręce autorów krótkometrażowego dokumentu „Koniki na biegunach” w reżyserii Marcina Lesisza. To łącząca dokument z animacją niezwykle czuła opowieść o świecie niepełnosprawnej Ewy, która komunikuje się z otoczeniem tworząc lalki i zabawki oddające jej stany emocjonalne. Jej codzienność ograniczona jest do przestrzeni Domu Pomocy Społecznej oraz mieszkania rodziców, a azylem okazuje się niezwykle bogata wyobraźnia. Nagrodę im. Jana Machulskiego za najlepszy montaż odebrał Marcin Sucharski, a reżyser Marcin Lesisz otrzymał statuetkę za Najlepszy film dokumentalny.  

Nagroda za najlepszą reżyserię powędrowała do Emi Buchwald – autorki głośnego, nagradzanego m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni obrazu „Piękna Łąka Kwietna”. To historia Emila – neurotycznego architekta krajobrazu, który nie potrafi rozmawiać z ludźmi - wspaniale zagrana przez Andrzeja Kłaka.  

Największym wygranym wieczoru okazała się jednak „Przepustka” Karoliny Węglorz-Zimy. To historia Maxa (Jacek Beler), który, korzystając z przepustki z zakładu karnego, w towarzystwie młodszego brata wyrusza w podróż do Warszawy, by wziąć udział w castingu do programu dla muzycznych talentów. Wcielający się w młodszego z braci Rafał Garnecki otrzymał Nagrodę dla najlepszego aktora, a na ręce reżyserki i producentów trafiła Nagroda im. Jana Machulskiego za Najlepszy Film.

Tegorocznych laureatów Nagród im. Jana Machulskiego wyłoniła Kapituła, w której zasiedli: aktorka i scenarzystka Lena Góra, zeszłoroczna zdobywczyni Nagród w kategoriach Najlepsza Reżyseria i Najlepszy Film Maria Ornaf, reprezentant PSC Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych Andrzej Ślązak, przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Montażystów Magdalena Chowańska, a także reprezentujący Związek Artystów Scen Polskich Maciej Makowski oraz Grzegorz Milczarczyk – wieloletni asystent prof. Jana Machulskiego.

Nagrodzone krótkometrażowe filmy ze Studia Munka SFP powstały w ramach skierowanych do młodych twórców programów Trzydzieści Minut i Pierwszy Dokument finansowanych ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Stałymi partnerami i koproducentem filmów z programu Trzydzieści Minut są TVN Warner Bros. Discovery oraz CANAL+ Polska. Za produkcję wykonawczą „Pięknej Łąki Kwietnej” odpowiada Loco Film Production. Koproducentami filmu są Samira Studio i Studio Produkcyjne Orka. „Przepustka” powstała w koprodukcji z Story Vehicle, Open Media, Coloroffon i Halo Productions. Koproducentem „Koników na biegunach” jest firma Coloroffon. Za produkcję wykonawczą dokumentu odpowiadała Domino Film.
LK
Studio Munka SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.11.2023
Zobacz również
Nie żyje Paweł Huelle
Etiuda&Anima. Wręczono Nagrody Sekcji Filmu Animowanego SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll