PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.10.2023
14 października 2023 roku w wielu lat 84 zmarł wybitny kompozytor Stanisław Radwan.
Informację o śmierci podał Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. "Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację, że dzisiaj odszedł Stanisław Radwan, wspaniały Człowiek, wielki Twórca, kochany przez Artystów i Przyjaciół, Człowiek o niezwykłej charyzmie, w latach 1980-1990 dyrektor naczelny i artystyczny Starego Teatru" - napisali artyści.

Stanisław Radwan urodził się w 1939 roku w Bieńkówce. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie (1966), był kierownik muzycznym w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, potem w warszawskim Ateneum. W roku 1967 odbył staż kompozytorski w zakresie muzyki elektronicznej u Pierre'a Schaeffera w Paryżu. Pisał muzykę dla scen polskich i zagranicznych. W 1980 roku został dyrektorem naczelnym i artystycznym Starego Teatru. Współpracował z polskimi reżyserami m.in.: Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hübnerem, Lidią Zamkow, Jerzym Grzegorzewskim, Jerzym Jarockim, Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą, Tadeuszem Bradeckim, Krzysztofem Babickim. Wiele lat był współpracownikiem krakowskiej "Piwnicy pod Baranami". W latach 1963-66 pełnił funkcję kierownika muzycznego Teatru Rozmaitości w Krakowie, w latach 1974-76 - kierownika muzycznego Teatru Ateneum w Warszawie. Od roku 1977 był konsultantem muzyczny Starego Teatru w Krakowie, a następnie przez dekadę lat 80. jego dyrektorem.

"Radwan", fot. Studio Munka SFP

Napisał muzykę do "Szyfrów" Wojciecha J. Hasa, "Sprawy Gorgonowej" Janusza Majewskiego, "Spisu cudzołożnic" Jerzego Stuhra, "Rysy" Michała Rosy, "Wesela" i serialu "Z biegiem lat, z biegiem dni" Andrzeja Wajdy, do dziesiątek spektakli telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2005 roku został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2019 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

 - Delikatny i schowany, a jednak z ogromnym wpływem na kulturę i sztukę. Te wszystkie najważniejsze spektakle zapamiętało się nie tylko dzięki wielkim rolom aktorów i pracy reżyserów; zapamiętywało się je dzięki muzyce Stasia. Zawsze powtarzał, że najważniejsze są piękno, prostota. Przygotowywał mnie do egzaminu na ówczesną PWST, uczył mnie śpiewać. Będzie miał Staś niejeden pomnik, ale najważniejszym pomnikiem będzie jego muzyka - na łamach "Gazety Wyborczej" wspomina Jerzy Fedorowicz, krakowski aktor, były dyrektor Teatru Ludowego.

  W 2018 roku Teresa Czepiec poświęciła mu film "Radwan", który powstał w działającym przy SFP Studiu Munka.

WRÓB
Filmpolski.pl / GW/ gazeta.pl
Ostatnia aktualizacja:  15.10.2023
Zobacz również
39. WFF. Nagrody rozdane!
Narodowe Centrum Kultury Filmowej: ruszyły wystawy stałe (foto+wideo)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll