PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nagradzany na całym świecie „Chleb i sól” Damiana Kocura oraz sześć filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w Studio Munka SFP zobaczy publiczność 17. edycji Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Impreza w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą potrwa od 29 lipca do 6 sierpnia.

Malowniczy Kazimierz, przyciągający wakacyjnych kinomanów od dekad, za sprawą Festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi jak co roku wypełni się w pierwszym tygodniu sierpnia gwarem widowni spragnionej polskich i zagranicznych premier, najważniejszych filmów mijającego sezonu i ekranowej klasyki. Nad doborem festiwalowej oferty czuwa dyrektor artystyczna BNP Paribas Dwóch Brzegów Grażyna Torbicka – osobowość polskiego kina, twórczyni licznych programów telewizyjnych i reportaży o tematyce filmowej, członkini Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.

 

To właśnie ona zaprosiła w tym roku do Kazimierza i Janowca nad Wisłą nagradzany w Polsce i na świecie debiut Damiana Kocura „Chleb i sól” oraz wybrane filmy Studia Munka z programów Trzydzieści Minut, Młoda Animacja i Pierwszy Dokument, które na Dwóch Brzegach prezentowane będą w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

 

- Myślę, że dojrzałość Damiana Kocura, reżysera „Chleba i soli” polega na tym, że on wspaniale obserwuje świat i nie daje nam prostych rozwiązań. Zachęca widzów do stawiania pytań i szukania odpowiedzi na własną rękę. Nie moralizuje, tylko obserwuje, a my z nim. Największą siłą tego filmu jest otwarcie się na widza – mówiła jakiś czas temu Grażyna Torbicka w rozmowie z Miesięcznikiem Sens. 31 lipca zaprezentuje film kazimierskiej publiczności. „Chleb i sól” to najbardziej utytułowany z polskich debiutów ostatnich lat – wyróżniony Nagrodą Specjalną w konkursie Orrizonti 79. MFF w Wenecji i kilkunastoma innymi nagrodami na festiwalach na świecie i w Polsce, a także prestiżowymi statuetkami – Polską Nagrodą Filmową Orzeł w kategorii Najlepszy Debiut oraz Nagrodą im. Krzysztofa Krauze przyznawaną przez Gildię Reżyserów Polskich.

 

Listę filmów uczestniczących w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na BNP Paribas Dwa Brzegi otwiera „Victoria” Karoliny Porcari (prod. wyk Mizar Films, kopr. TVN i All For Movies). Uchodzący za jeden z najciekawszych ubiegłorocznych polskich krótkich metraży obraz to znakomicie zagrana przez Katarzynę Figurę historia kobiety po pięćdziesiątce, która nieoczekiwanie odkrywa swoją, uśpioną dotąd, seksualność. Film Karoliny Porcari nagrodzony został m.in. Srebrnym Smokiem Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Grand Prix Konkursu krótkich metraży Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Druga z krótkometrażowych fabuł zaproszonych do Kazimierza to „Followers. Odpalaj lajwa” Jakuba Radeja (prod. wyk Mizar Films, kopr. TVN, CANAL+ Polska i All For Movies)- historia dwójki licealistów za wszelką cenę dążących do internetowej sławy. „Followers” pojawi się na Dwóch Brzegach jako laureat Nagrody Specjalnej Jury konkursu krótkich metraży ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Wśród konkursowych tytułów znalazły się również dwa krótkometrażowe dokumenty - „Sen wujka Vakho” Joanny Rój (prod. wyk. Centrum Kształcenia Suplement Stanisław Rój) oraz „Tempo Home” Kamila Bembnisty (prod. wyk. No Drama Production, kopr. Coloroffon, Halo Productions). Pierwszy z nich to historia starszego mężczyzny, który od 50 lat żyje samotnie w opuszczonej górskiej wiosce. Jego jedynymi towarzyszami życia są kozy, których wypasanie wyznacza codzienny rytm dnia. Vakho prześladuje wspomnienie proroczego snu, zapowiadającego tragiczne wydarzenia, za które ukarał się odosobnieniem. W rozmowie z autorką filmu mężczyzna dzieli się przemyśleniami, które pojawiły się podczas dekad izolacji od świata zewnętrznego. Natomiast bohaterami „Tempo Home” są mieszkańcy tymczasowego obozu dla uchodźców na terenie dawnego lotniska Berlin-Tempelhof.

 

Konkursową listę zamykają dwa shorty zrealizowane w ramach programu Młoda Animacja: „Kot” Zofii Strzeleckiej (prod. wyk. Studio How How) oraz „Music of Sonny” Anny Sałacińskiej i Klementyny Margolis(prod. wyk. SPInka Film Studio). Pierwszy z tytułów to hip-hopowa opowieść o szalonych 30 latach z życia dilera Marcina Kota, któremu po piętach depcze inspektor Zygmunt Pies. Natomiast „Music of Sonny” przedstawia opowieści pracowników fabryki płyt CD, których życie składa się z szeregu powtarzalnych czynności.

 

W Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zasiądą aktorka Dorota Pomykała, reżyser Sławomir Grünberg oraz krytyk i dziennikarz filmowy, redaktor naczelny serwisu Filmweb Michał Walkiewicz. A laureatów konkursu poznamy podczas festiwalowej Gali - w sobotę 5 sierpnia.

 

Prezentowane na BNP Paribas Dwa Brzegi krótkometrażowe produkcje Studia Munka SFP zrealizowane zostały ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich w ramach programów Trzydzieści Minut, Pierwszy Dokument i Młoda Animacja współfinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Stałymi partnerami programu Trzydzieści Minut są telewizje TVN i CANAL+ Polska.

 

„Chleb i sól” Film zrealizowany został w ramach programu Sześćdziesiąt Minut współfinansowanego przez stałego partnera programu CANAL+ Polska oraz PISF. Koproducentami filmu są Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Exa Studio, KIVI sp. z o.o. i King House Michał Sadowski. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie. 

MR
BNP Paribas Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  28.07.2023
Zobacz również
Znamy projekty nagrodzone na Studio Nowe Horyzonty+
Ola Salwa szefową Gdynia Industry
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll