Patronka
Nagrody – Weronika Migoń - przez 15 lat pracowała na planach wielu filmów jako
II reżyser i reżyser obsady. W lipcu 2015 roku zmarła po ciężkiej chorobie.
Przyjaciele z branży filmowej postanowili uczcić jej pamięć ustanawiając
Fundację oraz Nagrodę jej imienia. Przyznawane od 8 lat wyróżnienie rokrocznie
trafia na ręce najlepszego reżysera obsady aktorskiej w filmie polskim minionego
sezonu. Nagroda przyznawana jest w uznaniu za pracę włożoną w rozwój filmu i
wpływu doboru obsady na kształt produkcji. Wyboru laureata dokonuje Kapituła
konkursowa, w skład której wchodzą obecnie Agnieszka Holland (przewodnicząca),
Kasia Adamik, Paulina Albiniak, Aleksandra Popławska, Michał Czarnecki,
Agnieszka Smoczyńska, Sebastian Stanki Stankiewicz oraz Andrzej Besztak.
W gronie tegorocznych nominowanych, obok twórców „Chleba i soli”, znaleźli się Marta Kownacka i Cassandra Han za film „Filip” Michała Kwiecińskiego obraz Piotr Bartuszek odpowiedzialny za casting do „Kobiety na dachu” Anny Jadowskiej. Decyzją Kapituły Nagroda im. Weroniki Migoń trafiła w ręce Katarzyny Iskry, Damiana Kocura i Piotra Steczka, doceniając w ten sposób pracę włożoną w stworzenie wiarygodnej, przykuwającej uwagę widzów obsady opartej na aktorach niezawodowych.
W stworzonym w Studiu Munka SFP, dotykającym tematów dorastania, budowania relacji i wykluczenia, porywającym debiucie Damiana Kocura główne role zagrali Tymoteusz i Jacek Biesowie – utalentowani pianiści młodego pokolenia na ekranie wcielający się w role braci-muzyków spędzających wakacje w towarzystwie kumpli z osiedla. Kreację Tymoteusza doceniło niedawno Jury Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” nagradzając jego rolę Jantarem 2023 za Odkrycie Aktorskie. Sam film zdobył Grand Prix – Wielkiego Jantara 2023, a festiwalowe gremium przyznało także Wyróżnienie Specjalne grającej w filmie główną rolę kobiecą Nikoli Raczko. Nagroda im. Weroniki Migoń to więc kolejny dowód uznania dla trafności obsadowych decyzji reżysera i wspierających go Katarzyny Iskry i Piotra Steczka.
Pasmo sukcesów „Chleba i soli” trwa od momentu światowej premiery filmu we wrześniu ubiegłego roku na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w konkursie Orrizonti. Od tego czasu obraz Damiana Kocura doceniło już kilkanaście festiwali na świecie i w Polsce, a w ręce reżysera trafiły także prestiżowe wyróżnienia ze strony środowiska filmowego – przyznana przez Polską Akademię Filmową statuetka Orła w kategorii Odkrycie Roku oraz Nagroda im. Krzysztofa Krauze od Gildii Reżyserów Polskich.