PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Odpowiedzialni za casting filmu „Chleb i sól” Katarzyna Iskra, Damian Kocur i Piotr Steczek zostali laureatami 8. edycji Nagrody im. Weroniki Migoń dla Reżysera Obsady Aktorskiej. To kolejne prestiżowe wyróżnienie ze strony środowiska filmowego dla produkcji Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

Patronka Nagrody – Weronika Migoń - przez 15 lat pracowała na planach wielu filmów jako II reżyser i reżyser obsady. W lipcu 2015 roku zmarła po ciężkiej chorobie. Przyjaciele z branży filmowej postanowili uczcić jej pamięć ustanawiając Fundację oraz Nagrodę jej imienia. Przyznawane od 8 lat wyróżnienie rokrocznie trafia na ręce najlepszego reżysera obsady aktorskiej w filmie polskim minionego sezonu. Nagroda przyznawana jest w uznaniu za pracę włożoną w rozwój filmu i wpływu doboru obsady na kształt produkcji. Wyboru laureata dokonuje Kapituła konkursowa, w skład której wchodzą obecnie Agnieszka Holland (przewodnicząca), Kasia Adamik, Paulina Albiniak, Aleksandra Popławska, Michał Czarnecki, Agnieszka Smoczyńska, Sebastian Stanki Stankiewicz oraz Andrzej Besztak.


W gronie tegorocznych nominowanych, obok twórców „Chleba i soli”, znaleźli się Marta Kownacka i Cassandra Han za film „Filip” Michała Kwiecińskiego obraz Piotr Bartuszek odpowiedzialny za casting do „Kobiety na dachu” Anny Jadowskiej.  Decyzją Kapituły Nagroda im. Weroniki Migoń trafiła w ręce Katarzyny Iskry, Damiana Kocura i Piotra Steczka, doceniając w ten sposób pracę włożoną w stworzenie wiarygodnej, przykuwającej uwagę widzów obsady opartej na aktorach niezawodowych.

 

W stworzonym w Studiu Munka SFP, dotykającym tematów dorastania, budowania relacji i wykluczenia, porywającym debiucie Damiana Kocura główne role zagrali Tymoteusz i Jacek Biesowie – utalentowani pianiści młodego pokolenia na ekranie wcielający się w role braci-muzyków spędzających wakacje w towarzystwie kumpli z osiedla. Kreację Tymoteusza doceniło niedawno Jury Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” nagradzając jego rolę Jantarem 2023 za Odkrycie Aktorskie. Sam film zdobył Grand Prix – Wielkiego Jantara 2023, a festiwalowe gremium przyznało także Wyróżnienie Specjalne grającej w filmie główną rolę kobiecą Nikoli Raczko. Nagroda im. Weroniki Migoń to więc kolejny dowód uznania dla trafności obsadowych decyzji reżysera i wspierających go Katarzyny Iskry i Piotra Steczka.

 

Pasmo sukcesów „Chleba i soli” trwa od momentu światowej premiery filmu we wrześniu ubiegłego roku na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w konkursie Orrizonti. Od tego czasu obraz Damiana Kocura doceniło już kilkanaście festiwali na świecie i w Polsce, a w ręce reżysera trafiły także prestiżowe wyróżnienia ze strony środowiska filmowego – przyznana przez Polską Akademię Filmową statuetka Orła w kategorii Odkrycie Roku oraz Nagroda im. Krzysztofa Krauze od Gildii Reżyserów Polskich.

 

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2023
Zobacz również
MIASTOmovie: nabór pomysłów na wydarzenie podczas festiwalu o mieście i architekturze
48. FPFF: Allan Starski laureatem Platynowych Lwów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll