PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Damian Kocur, twórca zrealizowanego w Studio Munka SFP głośnego debiutu „Chleb i sól” został laureatem 7. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich.
Wręczana od siedmiu lat nagroda Gildii Reżyserów Polskich jest wyróżnieniem dla reżysera za film, który miał swoją premierę kinową, festiwalową, telewizyjna lub streamingową w poprzednim roku. Jej fundatorzy nie ustanowili ograniczeń gatunkowych ani metrażowych, pod uwagę brane są więc zarówno pełnometrażowe i krótkie filmy fabularne, a także dokumentalne i animowane. Nominowanych wskazują wszyscy członkowie Gildii Reżyserów, wybierając nazwiska i tytuły bliskie temu, co odnaleźć można w kinie patrona nagrody Krzysztofa Krauze - nonkonformizmowi, wrażliwości społecznej i kunsztowi artystycznemu.

To właśnie hołdowanie tym wartościom w „Chlebie i Soli” doceniła tegoroczna Kapituła Nagrody, w której zasiedli: ubiegłoroczna zwyciężczyni Iwona Siekierzyńska (przewodnicząca jury) oraz reżyserzy nominowani w 2022 roku: Konrad Aksinowicz, Łukasz Grzegorzek i Magnus von Horn.

W uzasadnieniu nagrody czytamy: „Oglądając film tegorocznego laureata nie patrzymy na aktorów przed kamerą, tylko na człowieka wobec samego siebie. Nie przypadkiem cytujemy tu manifest twórców Dogmy. Nasz laureat od swoich pierwszych filmów konsekwentnie posługuje się takim charakterem pisma: nie wymyśla swoich bohaterów tylko odnajduje w rzeczywistości”.

Reżyser i autor scenariusza „Chleba i soli” Damian Kocur jest absolwentem Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach i doktorantem Szkoły Filmowej w Łodzi. Zanim zadebiutował w pełnym metrażu, dał się poznać jako autor głośnych filmów krótkometrażowych, które przyniosły mu ponad 100 nagród na festiwalach w Polsce i na świecie. Teraz dołączył do grona wyróżnionych Nagrodą Gildii Reżyserów Polskich, którą wcześniej otrzymali: Grzegorz Królikiewicz, Anna Jadowska, Piotr Subbotko, Iwona Siekierzyńska oraz dwukrotnie Wojtek Smarzowski.

Laureat otrzymał obraz Kasinatha Chauhana, prymitywisty z Indii. Malarz, nazywany hinduskim Nikiforem, był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Krauze de Lendorff i Krzysztof Krauze. Dziś obrazy Kasinatha Chauhana są pokazywane w uznanych galeriach sztuki na całym świecie. Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji Joanny Krauze de Lendorff i Krzysztofa Krauze.

Nagroda im. Krzysztofa Krauze to kolejne już prestiżowe wyróżnienie dla twórcy „Chleba i soli”. Znakomita passa produkcji Studia Munka trwa od czasu międzynarodowej premiery filmu we wrześniu 2022 roku na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. „Chleb i sól” wrócił stamtąd z Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. A wraz z nią przyszły zaproszenia na kolejne polskie i międzynarodowe festiwale oraz kilkanaście nagród i wyróżnień.

„Chleb i sól” to kolejna produkcja Studia Munka SFP zrealizowana w ramach programu Sześćdziesiąt Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

fot. Marek Węgrzyn / Kino Świat
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.05.2023
Zobacz również
Dzień Dziecka w kinie Kultura
MDAG Industry. Znamy nagrodzone projekty Progress Pitching Session
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll