PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Cztery krótkie metraże wyprodukowane w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka będzie miało swoje premiery w Konkursie polskim 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Krakowski Festiwal Filmowy to jedna z najstarszych na świecie imprez poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Selekcjonerzy imprezy zaprosili do tegorocznego Konkursu polskiego 12 średnio- i pełnometrażowych filmów dokumentalnych oraz 28 krótkich metraży: 8 dokumentalnych, 11 animowanych i 9 produkcji fabularnych. Wśród nich znalazły się filmy Studia Munka SFP powstałe w ramach wspieranych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej programów Pierwszy Dokument, Młoda Animacja i Trzydzieści Minut.

Tytuły prezentowane w Konkursie polskim rywalizować będą o Grand Prix - Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu oraz cztery Srebrne Lajkoniki: dla najlepszego filmu dokumentalnego powyżej 30 minut, najlepszego filmu dokumentalnego poniżej 30 minut, najlepszego filmu animowanego i najlepszego filmu fabularnego.

Pierwszy z zakwalifikowanych filmów, dokument „Starsza pani szuka” Marii Wider to historia 72-letniej Krystyny, która nigdy nie doświadczyła prawdziwej miłości. By to zmienić, zapisuje się do biura matrymonialnego i zaczyna spotykać z kolejnymi kandydatami... Obraz ten reprezentował będzie Studio Munka w Krakowie nie tylko w Konkursie polskim, ale także stanie w szranki o statuetkę Złotego Smoka, rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz możliwość kwalifikacji do Oscarów w Międzynarodowym konkursie krótkich metraży.

Kolejna z produkcji Studia Munka, która będzie mieć swoją premierę w Krakowie, to animacja „Meduzy” Aleksandry Szmidy – zrealizowana w feministycznym duchu opowieść o dwójce kobiet, które napadają na bank, a następnie umykają policyjnej pogoni... Producentem wykonawczym filmu jest Alchemiq Studio.

Pierwsza z dwóch krótkometrażowych fabuł - „Wolna krowa” w reżyserii Marka Głuszaka - to opowieść o Alicji wyruszającej na poszukiwanie córki Sary, która tuż przed maturą ucieka z domu by z grupą ekologów bronić stada krów przed ubojem. Podejmując desperackie próby skłonienia córki do powrotu do domu, Alicja nawiązuje niecodzienną więź z jedną z krów. Odkrywa przy tym, że Sara walczy nie tylko o wolność zwierząt, ale także o coś więcej... W rolę Alicji wciela się znakomita aktorka Gabriela Muskała, szerokiej publiczności znana z ról w filmach „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej i „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej. Za produkcję wykonawczą „Wolnej krowy” odpowiadał Maj Film Produkcja Filmowa.


"Uczta konesera" reż. Sławomir Shuty

Ostatni z zakwalifikowanych tytułów to fabularna „Uczta konesera” krakowskiego artysty interdyscyplinarnego i pisarza, laureata Paszportu Polityki Sławomira Shutego, będąca satyrą na świat twórców sztuki współczesnej. Bohaterką filmu jest Kaja – młoda, obiecująca artystka pogrążona w kryzysie twórczym. Przytłoczona presją rynku sztuki, pozbawiona oparcia w niewiernym partnerze, urządza diaboliczny performance, który ma pomóc jej przełamać niemoc i zapewnić pozycję w artystycznym środowisku... W roli głównej reżyser obsadził Jaśminę Polak – gwiazdę netflixowego serialu „Pewnego razu na krajowej jedynce” wyreżyserowanego przez Grzegorza Jaroszuka i Jakuba Piątka, znaną także z „Mowy ptaków” w reżyserii Xawerego Żuławskiego i „Hardcore disco” wyreżyserowanego przez Krzysztofa Skoniecznego. Producentem wykonawczym „Uczty konesera” jest Zenon Production.

Stałymi partnerami programu Trzydzieści Minut są telewizja TVN oraz CANAL+ Polska.

Tegoroczna edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach od 28 maja do 4 czerwca. Od 2 do 18 czerwca potrwa natomiast edycja online, w ramach której również będzie można oglądać prezentowane filmy.

LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.04.2023
Zobacz również
Wystartowała 16. edycja Mastercard OFF CAMERA
Wszyscy szliśmy za intuicją Bugajskiego. Janusz Gajos, Maria Mamona i Arkadiusz Tomiak o "Zaćmie"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll