PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
„Chleb i sól” Damiana Kocura - najbardziej utytułowany polski debiut 2022 roku - rusza w przedpremierową trasę po Polsce. Produkcję Studia Munka SFP zobaczą widzowie w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Lublinie i Katowicach. Pokazy w kinach studyjnych będą okazją do spotkań i rozmowy z twórcami.

Zrealizowany w Studiu Munka SFP pełnometrażowy debiut Damiana Kocura od momentu światowej premiery na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie uhonorowano go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti, skupia na sobie uwagę krytyków i widzów z Polski i świata. 

- Dojrzały i dający do myślenia – pisał o „Chlebie i soli” krytyk Allan Hunter w recenzji na łamach „Screen International”. - Wrażliwa reżyseria Kocura łączy cierpliwą obserwację dokumentalną Abbasa Kiarostamiego z zamiłowaniem Michaela Haneke do narastającego przerażenia – twierdził z kolei Keith Watson w Slant Magazine.

 

W kolejnych miesiącach film prezentowany był na kilku znaczących międzynarodowych imprezach kompletując kolejne laury. Są wśród nich m.in. statuetka dla Najlepszego reżysera 59. MFF „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antalyi, Nagroda Specjalna za najlepszą reżyserię i Nagroda Dialog 32. MFF w Cottbus, Nagroda Jury Młodzieżowego na 60. MFF w Gijon oraz Brązowa Piramida za najlepszy debiut na MFF w Kairze.

 

Polska premiera „Chleba i soli” miała miejsce w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie film wyróżniono Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodę Jury Młodych oraz Don Kichotem – statuetką Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Film Damiana Kocura jest również laureatem Nagrody Publiczności 16. All About Freedom Festival w Gdańsku. W grudniu 2022 reżyser otrzymał nominację do Paszportu Polityki w kategorii Film. W podsumowaniu roku Gazety Wyborczej "Chleb i sól" okrzyknięto najlepszym polskim debiutem od lat. Produkcja Studia Munka znalazła się również w licznych rankingach najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku.

 

Teraz o talencie Damiana Kocura będzie mogła przekonać się publiczność kinowa w całej Polsce. Zanim 27 stycznia film pojawi się w regularnej dystrybucji, ekipa rusza w Polskę, by wziąć udział w pokazach przedpremierowych.

 

Już 12 stycznia Damian Kocur będzie gościem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Człowiek w zagrożeniu” w kinie Kinematograf w Łodzi. Dzień później reżyser spotka się z widzami po seansie w DKF Zamek w Poznaniu. Natomiast w sobotę 14 stycznia o „Chlebie i soli” będzie rozmawiać z publicznością kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Kolejne przedpremierowe pokazy „Chleba i soli” odbędą w Warszawie. 15 stycznia Damian Kocur, producent Jerzy Kapuściński oraz odtwórcy głównych ról Tymoteusz i Jacek Bies wezmą udział w seansie w kinie Iluzjon w ramach Festiwalu Orły 2023 prezentującego filmy kandydujące do Polskich Nagród Filmowych, a 18 stycznia reżyser będzie gościem stołecznego Kina Muranów. 19 stycznia w Lublinie na Damiana Kocura czekać będą widzowie Teatru Starego, a dzień później twórca ponownie zagości w Warszawie – na seansie „Krytycznym okiem” w kinie Wisła. Zwieńczeniem przedpremierowej trasy filmu będzie śląska premiera w kinie Światowid w Katowicach z udziałem Damiana Kocura oraz braci Biesów, którą zaplanowano na 25 stycznia.
Film wejdzie do polskich kin 27 stycznia.

 

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy finansowym wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał także wsparcie Gminy Strzelce Opolskie. Za kinową dystrybucję filmu odpowiada firma Kino Świat.

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.01.2023
Zobacz również
Film „She Came to Me” z Joanną Kulig otworzy 73. Berlinale
Światowy debiut Smart7 – sieci międzynarodowych festiwali filmowych
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll