Damian Kocur. Reżyser i operator. Absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz doktorant Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest autorem nagradzanych na arenie międzynarodowej filmów krótkometrażowych. Jego ostatni film, „Dalej jest dzień” zdobył m.in. nagrody dla najlepszego filmu krótkometrażowego na międzynarodowych festiwalach filmowych w Trieście i w Teheranie, nagrodę za najlepszy film europejski na festiwalu w Clermont-Ferrand oraz został zakwalifikowany do nominacji do Europejskiej Nagrody Filmowej. Był też pokazywany na przeglądzie New Directors / New Films w MOMA w Nowym Jorku w 2021 roku. Jako filmowiec Kocur śledzi wiarygodność emocji na ekranie, a za najważniejszy swój cel uważa autentyczność prezentowanych postaci i ich historii.
"Chleb i sól" opowiada o Tymku - młodym pianiście, studentcie
Warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego, który wraca na wakacje do swojej
rodzinnej miejscowości, gdzie czekają na niego matka, młodszy brat i
kumple z osiedla. Centralnym punktem spotkań lokalnej młodzieży jest
nowo otwarty bar z kebabem. Tymek staje się świadkiem nakręcającej się
spirali napięć między swoimi kolegami, a pracownikami arabskiego
pochodzenia. Spirali, której finał okaże się być tragiczny w skutkach.
Film zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami i zagrany przez
naturszczyków.
***
Oni nominowali: Barbara Hollender („Rzeczpospolita”), Łukasz Maciejewski (Szkoła Filmowa w Łodzi, Interia), Jakub Majmurek („Krytyka Polityczna”), Karolina Pasternak (krytyczka niezależna), Anita Piotrowska („Tygodnik Powszechny”), Adriana Prodeus („KINO”), Tomasz Raczek („Magazyn Filmowy SFP”), Tadeusz Sobolewski („Gazeta Wyborcza”), Rafał Syska (Narodowe Centrum Kultury Filmowej), Grażyna Torbicka (niezależna dziennikarka, dyrektorka festiwalu Dwa Brzegi).
Paszporty POLITYKI są jedną z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce, którą wysoko cenią zarówno artyści, jak i krytycy sztuki. To także jedna z najdłużej przyznawanych nagród kulturalnych w naszym kraju, a zarazem drogowskaz wolnej kultury po zmianie ustrojowej w Polsce. Nagroda, która jest wyznacznikiem tego, jak rozwija się polska sztuka, jakie stawia przed sobą wyzwania i jak reaguje na zmieniającą się rzeczywistość.