PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.11.2022
Krótkometrażowy dokument „Harda” w reżyserii Marcina Polara uhonorowany został statuetką Białego Mamuta - Nagrodą Specjalną 2. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem. To już dziesiąty laur dla tego filmu zrealizowanego w Studio Munka SFP w ramach programu Pierwszy dokument.
Bohaterem dokumentu Marcina Polara jest Jarosław Surmacz, jeden z odkrywców jaskini Harda w Tatrach. Słowo harda niesie za sobą wiele znaczeń: niepokorna, złośliwa, odporna, nieugięta, mocna, wytrzymała, chłodna, twarda. Nie bez powodu bohater filmu nazwał tak swoje odkrycie - miejsce, któremu stawia czoła i dzięki którego wszystkie te cechy może odczuć namacalnie i dosłownie na własnej skórze. Pobudza ono jego wyobraźnię i popycha naprzód w nieokrzesany i obsesyjny sposób. Kamera wraz z nim, krok po kroku, uczestniczy w eksploracji nieznanych dotąd człowiekowi przestrzeni, które coraz bardziej stawiają opór delikatnej ludzkiej materii.

Film „Harda” miał swoją premierę w styczniu 2019 roku na prestiżowym Sundance Film Festival. Od tego czasu pokazany został na sześciu kontynentach, brał udział w tak ważnych festiwalach, jak IDFA, Sapporo Short Fest, Krakow Film Festival, Bogota Short Film Festival, Warszawski Festiwal Filmowy, Encounters Film Festival czy Camerimage. W sumie „Harda” ma już na swoim koncie ponad 60 międzynarodowych festiwali i dziesięć nagród.

Marcin Polar jest reżyserem, operatorem filmowym i fotografem. Absolwentem Krakowskiej Szkoły Filmowej oraz Realizacji Obrazu Filmowego na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórcą filmów dokumentalnych, krótkometrażowych filmów fabularnych, teledysków i reklam. Specjalizuje się w realizacji zdjęć w warunkach ekstremalnych, często przy użyciu technik alpinistycznych oraz podwodnych.

Film Marcina Polara powstał w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich w ramach programu Pierwszy Dokument współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Koproducentem i producentem wykonawczym „Hardej” jest LeLe Crossmedia Production.
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  20.11.2022
Zobacz również
„Apolonia, Apolonia” wygrała festiwal IDFA
"Chleb i sól" z nagrodą w Gijon i na czele rankingu "Kina"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll