PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zrealizowany w Studio Munka SFP pełnometrażowy debiut Marcina Filipowicza „Braty” zdobył Grand Prix Konkursu Filmów Pełnometrażowych 20. Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy”. Z Nagrodą Publiczności z Opola wraca natomiast dokument „Solar Voyage” w reżyserii Adama Żądło.
Organizowany od 20 lat Festiwal Opolskie Lamy to impreza poświęcona filmowym twórcom będącym na początku swojej artystycznej drogi. Na festiwalowy program składają się: Konkurs Krótkich Metraży - nagradzający filmy w trzech kategoriach: Dokument, Fabuła, Animacja, Konkurs Filmów Amatorskich oraz, organizowany dopiero drugi raz Konkurs Filmów Pełnometrażowych, w którym prezentowane są fabuły i dokumenty.

Grand Prix w tej właśnie kategorii przypadło Marcinowi Filipowiczowi za film „Braty”, wyprodukowany w Studio Munka SFP ramach programu Sześćdziesiąt Minut. Program jest realizowany przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

- Grand Prix przyznajemy filmowi, który sprawia, że jeszcze mocniej chce się być tam i wtedy, gdy nasze dzieci będą nas potrzebować naprawdę. Za prawdę bohaterów, nienachalne, a bardzo klarowne prowadzenie widza przez cały film. Za świetny casting zarówno pierwszoplanowych, jak i epizodycznych ról. Za wrażliwy opis skomplikowanych relacji samotnego ojca i synów mierzących się z wyzwaniami świata dorosłych. Za opowieść o uniwersalnych doświadczeniach każdego pokolenia – uzasadniał podczas finałowej Gali poeta Tomasz Różycki. Obok niego w festiwalowym Jury zasiadali reżyser teatralny Paweł Świątek oraz dziennikarka Agnieszka Szydłowska.

O laur opolskiego konkursu debiut Marcina Filipowicza rywalizował m.in. z tak głośnymi obrazami, jak „Johnny” Daniela Jaroszka, „Piosenki o miłości” Tomasza Habowskiego czy „Wszystkie nasze strachy” Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta.

„Braty” miały swoją premierę w czerwcu br. na 41. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, gdzie zdobyły Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych za Najlepszy Debiut. Film prezentowany był również na festiwalach Nowe Horyzonty we Wrocławiu oraz Octopus Film Festival w Gdańsku, gdzie spotkał się z bardzo żywiołowym przyjęciem publiczności.

Za produkcję „Bratów” z ramienia Studia Munka odpowiadali: Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Koproducentami "Bratów" są Mazowiecki Instytut Kultury oraz ATV Group Agencja Aktorska Sceneria.

Opolski festiwal okazał się również szczęśliwy dla filmu "Solar Voyage" Adama Żądło – przepełnionej humorem dokumentalnej opowieści o palącej obsesji, szalejących żywiołach i zmaganiu się ze schizofrenią oraz problemach z akceptacją społeczną i rodzinną. Bohaterem jest pan Mirek, który w poszukiwaniu miłości i słońca wyrusza w niewiarygodną podróż dookoła świata.

"Solar Voyage" powstał w ramach współfinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Producentem wykonawczym filmu jest AMA Film Academy. To już kolejna nagroda na koncie tej produkcji Studia Munka. Obraz Adama Żądło wyróżniono w ubiegłym roku Nagrodą „Nowe Oko” na Festiwalu Filmowym Przeźrocza w Bydgoszczy, a w czerwcu br. Nagrodą Specjalną Satyrek 2022 na Festiwalu Filmów Satyrycznych Pyszadło w Mogilnie.


MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.10.2022
Zobacz również
EnergaCAMERIMAGE 2022. Skład Konkursu Etiud Studenckich
Ruszył nabór filmów na Krakowski Festiwal Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll