PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Sześć produkcji Studia Munka SFP powalczy o nagrody I edycji Nano Film Festival w Krakowie - nowej, międzynarodowej imprezy poświęconej krótkometrażowej twórczości fabularnej.
Twórcy Nano Film Festival stawiają sobie za cel inicjowanie i propagowanie nowatorskich działań kulturalnych ze szczególnym uwzględnieniem sztuki filmowej zarówno wśród twórców jak i jej odbiorców. Festiwal jest okazją do zaprezentowania dokonań młodych reżyserów, adeptów szkół filmowych, twórców offowych, stwarzając im możliwość pokazania efektów ich pracy na dużym ekranie, rozmowy z publicznością i twórczej wymiany myśli. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym imprezy jest utytułowany reżyser i scenarzysta Robert Gliński, który tak wyjaśnia ideę NFF:

- Zapytałem kiedyś mojego profesora, sławnego reżysera Wojciecha Hasa, co to jest krótki film fabularny. I czym różni się od długiego? W Szkole Filmowej w Łodzi pod jego opieką robiliśmy właśnie takie krótkometrażowe etiudy. Has długo milczał po tym pytaniu. Sądziłem, że odpowiedź mistrza rozwieje moje studenckie dylematy. W końcu burknął pod nosem: Ni pies ni wydra, coś na kształt świdra… To było dawno temu, przed cyfryzacją i internetem. Czasy się zmieniły. Świder nabrał znaczenia. Opowiedzieć obrazami coś krótko, a jednocześnie sensownie jest nie lada sztuką. Tylko nielicznym udaje się zrobić krótki film-świder, który wwierca się w głowę widza i daje do myślenia.

W gronie 33 filmów zakwalifikowanych do festiwalowego Konkursu znalazło się sześć krótkich metraży wyprodukowanych w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści Minut realizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich we współpracy z TVN, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Krakowska publiczność zobaczy głośną, nagradzaną „Alicję i Żabkę” Olgi Bołądź (prod. wyk. Shootme Production, kopr. Fundacja Gerlsy, Chimney Poland) - opowiedzianą w baśniowy sposób historię dorastającej Alicji, która musi zmierzyć się z decyzją o utrzymaniu bądź przerwaniu nieplanowanej ciąży. W programie Nano Film Festival znalazła sie również skupiona wokół rodzinnego sporu o formę pochówku zmarłego ojca „Ceremonia” Tadeusza Kabicza (prod. wyk. Graffiti Films, kopr. New Wave Film, ATM System) oraz „Chodźmy w noc” Kamili Tarabury (prod. wyk. Papaya Films) - historię wycofanej, nastoletniej Krysi, która w towarzystwie ekscentrycznej Majki odkrywa pierwsze uroki dorastania. O nagrody NFF walczą również „Gęś” Marii Wider (prod. wyk. Cineo Studio, kopr. DI Factory, Gdyńskie Centrum Filmowe, Prosound Studio) podejmująca temat trudnych relacji między matką i córką stojących w obliczu niecodziennego zagrożenia, a także „Maria nie żyje” Martyny Majewskiej (prod. wyk. Centrala Film, kopr. ASF Studio, CeTA, Coloroffon, ATM System) - opowieść o zawieszonej między życiem a śmiercią samobójczyni, która błąka się po świecie szukając własnej drogi. Listę konkursowych produkcji ze Studia Munka zamyka „Noamia” Antonio Galdameza (prod. wyk. 34Film!, kopr. Coloroffon, Sound Making) - oniryczny kryminał, w którym Bartłomiej Topa wciela się w komisarza policji próbującego rozwikłać tajemnicę zabójstwa młodego mężczyzny...

Konkursowe filmy I edycji Nano Film Festival powalczą o nagrody Złotego, Srebrnego i Brązowego Precla. Laureatów wybierze Jury w składzie: reżyserka i scenarzystka Kinga Dębska (przewodnicząca), kompozytor i reżyser Tomasz Gąssowski, autor zdjęć Adam Bajerski, niemiecki twórca teatralny i filmowy Leonard Drescher oraz reżyser, scenarzysta i historyk kina Andrzej Krakowski.

Nano Film Festival odbędzie się w dniach 21-23 października br. w krakowskim kinie Kijów. Pełny program imprezy dostępny jest na stronie www.nanofilmfestival.com
LK
Studio Munka - SFP
Ostatnia aktualizacja:  13.10.2022
Zobacz również
Ringier Axel Springer zamknie serwis VOD.PL?
CINEMAFORUM: znamy wyniki selekcji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll