PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Wyprodukowana w Studio Munka SFP „Droga” Edyty Wróblewskiej będzie miała swoją międzynarodową premierę na Europejskim Festiwalu Krótkiego Metrażu w Nicei we Francji, gdzie powalczy o nagrody w konkursie międzynarodowym.

Organizowany od 2000 roku w Nicei Un Festival C’est Trop Court! prezentuje filmy krótko i średniometrażowe rywalizujące w konkursach fabuł, animacji i filmów eksperymentalnych. Do konkursu międzynarodowego organizatorzy zakwalifikowali w tym roku 33 fabuły z całej Europy, w tym, jako jedną z dwóch polskich produkcji, „Drogę” Edyty Wróblewskiej zrealizowaną w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści Minut.

 

„Droga” to historia Agaty, która podczas pobytu na weselu znajomych na Mazurach podejmuje decyzję o zakończeniu toksycznego związku. W środku nocy wsiada do samochodu i wyrusza w drogę powrotną do domu. Niestety jej auto ląduje w rowie, a ona zmuszona jest szukać pomocy u okolicznych mieszkańców.

 

- Chciałam, żeby to była historia o rosnącej sile kobiety, o słuchaniu intuicji i dochodzeniu do przekonania, że nie można siebie oszukiwać. Problem bohaterki polega na tym, że źle ulokowała swoje uczucia. Dzięki spotkaniu z dziewczyną z mazurskiej wsi, żyjącą w innym tempie, w innym świecie, Agata zweryfikuje dotychczasowe wybory i zacznie decydować o sobie w bardziej świadomy sposób – mówi debiutująca w fabule reżyserka Edyta Wróblewska, dotychczas uznana dokumentalistka (m.in. „PRL de luxe”, „Ala z elementarza”, „Małe instrumenty”).

 

Na ekranie w Agatę wcieliła się Agnieszka Skrzypczak, a partnerują jej m.in. Julian Świeżewski, Helena Sujecka i Marcin Zarzeczny. Zdjęcia do „Drogi” były w całości realizowane na Mazurach, a film otrzymał wsparcie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiadała Sylwia Rajdaszka (Yalla Films). „Droga” zrealizowana została w Studio Munka SFP w ramach programu Trzydzieści Minut finansowanego ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Stałym partnerem Programu jest Telewizja TVN.

 

Polska premiera „Drogi” miała miejsce w 2021 roku podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Za scenariusz „Drogi” Edyta Wróblewska nominowana jest do tegorocznych Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego.

 

Na festiwalu w Nicei „Droga” zaprezentowana zostanie dwukrotnie, na seansach w dniach 9 i 12 października.
MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.09.2022
Zobacz również
Pożegnanie Franciszka Pieczki
Międzynarodowa premiera „Drogi” Edyty Wróblewskiej we Francji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll