PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Nagrodzony w Wenecji obraz Damiana Kocura „Chleb i sól” powalczy o laury na kolejnej prestiżowej międzynarodowej imprezie. Produkcja Studia Munka SFP znalazła się w gronie dziesięciu tytułów zaproszonych do Konkursu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Złota Pomarańcza” w tureckiej Antyli.

Organizowana od 1964 roku impreza jest jednym z dwóch najważniejszych festiwali filmowych w Turcji. W jego ramach odbywają się cztery konkursy. Trzy z nich poświęcone są tureckim produkcjom krótkometrażowym, dokumentom oraz fabułom. Czwarty ma charakter międzynarodowy. W tym roku selekcjonerzy imprezy wybrali 10 tytułów, które rywalizować będą o festiwalowe Grand Prix. "Chleb i sól" o nagrody powalczy m.in. z produkcjami z Izraela, Francji, Rumunii, Iranu, Irlandii i Boliwii. Oceni je Jury, w którym zasiądą francuski aktor Jean-Marc Barr, rumuńska gwiazda kina Anamaria Marinca, kurator festiwali, współpracownik Berlinale oraz Tallinn Black Nights Film Festival Nikolaj Nikitin, wieloletni dyrektor artystyczny festiwali w Cannes i Locarno Olivier Père oraz islandzki reżyser, twórca filmu „Lamb” Valdimar Jóhannsson.


"Chleb i sól', fot. Studio Munka-SFP

 

Dla Damiana Kocura będzie to druga okazja do konfrontacji z międzynarodową publicznością. Z początkiem września br. "Chleb i sól" miał swoją światową premierę na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie wyróżniono go Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti. Produkcja Studia Munka SFP rywalizowała również o nagrody w Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie uhonorowano ją Nagrodą Dziennikarzy, Nagrodą Jury Młodych oraz Don Kichotem – statuetką Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych.

 

Po festiwalowych pokazach krytyka okrzyknęła "Chleb i sól" jednym z najlepszych polskich filmów ostatnich lat, podkreślając wrażliwość i dojrzałość młodego reżysera. - Debiut na miarę wejścia do polskiego kina w ostatniej dekadzie takich postaci jak Jan Matuszyński, Jagoda Szelc czy Piotr Domalewski - pisał na łamach magazynu Wieź Damian Jankowski. - "Chleb i sól" to obraz przenikliwy i niezwykle poruszający, to ślad talentu, jakie rzadko spotykamy dziś na polskich ekranach – czytamy w recenzji Bartosza Staszczyszyna z Culture.pl

 

"Chleb i sól" powstał w Studio Munka SFP w ramach programu Sześćdziesiąt Minut realizowanego przy wsparciu CANAL+ Polska i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami filmu są Jacek Bromski, Jerzy Kapuściński i Ewa Jastrzębska. Koproducenci to Instytucja Filmowa Silesia Film oraz Kivi Sp. z o.o, King House Michał Sadowski i Exa Studio. Film otrzymał wsparcie Gminy Strzelce Opolskie.

 

Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu "Chleb i sól" jest firma IKH Pictures Promotion.

 

MR
Studio Munka-SFP
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2022
Zobacz również
Uchwycić doświadczenie łyżwiarzy figurowych. Premiera filmu "Jak tańczy mój czas" w Kinie Kultura
47. FPFF. 6 dni w 20 minut – filmowe podsumowanie Gdyni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll