PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z poszukującej kina potrafiącego w inteligentny sposób mierzyć się z absurdami współczesnego świata imprezy z nagrodami wracają „Stancja” Adriana Apanela”, „Solar Voyage” Adama Żądło oraz „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa.
Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło w Mogilnie to impreza prezentująca filmy, w których satyra stanowi istotny element dyskursu ponadpokoleniowego. Organizatorzy, odwołując się do filmowego dziedzictwa klasyków polskiej komedii: Stanisława Barei, Tadeusza Chmielewskiego, Marka Piwowskiego, Jerzego Gruzy i Sylwestra Chęcińskiego, stawiają na poszukiwanie dzieł satyrycznych stymulujących rozwój aktywności społecznej i w inteligentny sposób odnoszących się do współczesnej rzeczywistości. Prezentowane filmy oceniane są przez festiwalową publiczność, która przyznaje statuetki Satyrka w kategoriach: Najlepszy film fabularny, Najlepszy dokument, Najlepszy film krótkometrażowy i Najlepszy film zagraniczny. Swoje własne wyróżnienie wręczają również akredytowani dziennikarze, zaś organizatorzy przyznają rokrocznie Nagrodę honorową oraz Nagrodę specjalną.

Widzowie Pyszadła 2022 statuetką dla Najlepszego filmu krótkometrażowego uhonorowali „Stancję” Adriana Apanela – mającą formę komediowego dreszczowca opowieść o perypetiach studenta poszukującego lokum do wynajęcia, który trafia do zapuszczonego domu pełnego niecodziennych lokatorów... Film zrealizowany został w ramach programu Trzydzieści minut, którego partnerami są PISF oraz telewizja TVN. Za produkcję wykonawczą filmu odpowiedzialne była firma Silver Frame. Realizację "Stancji" wsparło Gdyńskie Centrum Filmowe.


Nagroda dziennikarzy powędrowała do Sylwestra Jakimowa za film "Jakoś to będzie" - historię trzech kumpli z osiedla, do których po paśmie biznesowych wpadek dociera, że, mimo trzydziestki na karku, kompletnie nic nie osiągnęli. Postanawiają wcielić w życie śmiały plan, który ma im pomóc w końcu wyjść na prostą... Film powstał we współpracy Studia Munka SFP z CANAL+ Polska, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 


Laureatem Nagrody specjalnej Satyrek 2022 został natomiast film „Solar Voyage” Adama Żądło – stanowiąca połączenie dokumentu z animacją opowieść o wielkim umyśle, palącej obsesji, szalejących żywiołach i zmaganiu się ze schizofrenią oraz problemach z akceptacją społeczną i rodzinną. To prawdziwa historia człowieka żyjącego w izolacji, który w poszukiwaniu miłości i słońca wyrusza w niewiarygodną podróż dookoła świata. „Solar Voyage” powstał w Studiu Munka SFP w ramach współfinansowanego przez PISF programu Pierwszy Dokument. Koproducentem filmu jest AMA Film Academy.

MR
Pyszadło
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2022
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Forum Dokumentu i Animacji (cz. II). Rzeczywistość, która na nas napiera
Ruszyła czwarta edycja Doc Development
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll