PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” otrzymał najważniejszą nagrodę festiwalu Cinémas d’Europe sans Frontières w Strasburgu – „Europe Without Borders Prize”.
„Chcieliśmy uhonorować film, który przypomniał nam o kruchości najbardziej humanistycznych wartości, o fundamentalnych zasadach funkcjonowania. Ten film wzywa do zachowania równowagi moralnej, do niepoddawania się przemocy” – napisano w uzasadnieniu. Wcześniej film otrzymał m.in. dwie nagrody na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (debiut reżyserski i za główną rolę męską dla Piotra Trojana), również dwie – na Festiwalu Nuovo Cinema Europa w Genui (debiut reżyserski i UniGe Jury Prize oraz aż pięć statuetek na 39. Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie.


Reżyser Jan Holoubek zdobył za ten film Nagrodę Specjalną Jury na Black Nights Film Festival w Tallinnie, a także Nagrodę „Perspektywa” w 2021 roku. Z kolei na EnergaCAMERIMAGE "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" został uznany za najlepszy debiut reżyserski.


„25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. Młody mężczyzna został niesłusznie skazany na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Ta poruszająca fabularna opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie, pełna jest napięcia i mocnych, wyrazistych postaci. W obsadzie znaleźli się m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki, a rolę Tomasza Komendy zagrał Piotr Trojan.


Za kamerą stanął Jan Holoubek, autorem scenariusza jest Andrzej Gołda, a za zdjęcia odpowiada Bartłomiej Kaczmarek. Producentką jest Anna Waśniewska-Gill, a kierownikiem produkcji Krzysztof Łojan. Film został wyprodukowany przez TVN Grupa Discovery.

 

MR
PISF, Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  7.04.2022
Zobacz również
50. rocznica powstania Zespołu Filmowego „X”
List Jacka Bromskiego do Zarządu CISAC w sprawie Ukrainy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll