PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Przebojowa komedia absurdu, kameralny dramat rodzinny w doborowej obsadzie i pierwszy polski film, którego akcja dzieje się w świecie skateboardingu. W 2021 roku Studio Munka SFP zaprosi widzów do kin na trzy pełnometrażowe fabuły, których autorami są niezwykle utalentowani debiutanci. Produkcje te są wynikiem współpracy koprodukcyjnej z CANAL+ Polska.
„Jakoś to będzie” to długo oczekiwany pełnometrażowy debiut Sylwestra Jakimowa, twórcy świetnych filmów krótkometrażowych „Koleżanki”, „Kongola". Takiej komedii jeszcze w polskim kinie nie było. Bohaterami „Jakoś to będzie” są trzej przyjaciele po trzydziestce - Albert, Marcin i Jacek - koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami. Po kilkunastu latach bezowocnej walki o byt, trzej przyjaciele przygotowują się do wielkiego skoku, który zmieni ich życie. W rolach głównych zobaczymy Dobromira Dymeckiego, Sebastiana Pawlaka i Alberta Osika. - „Jakoś to będzie” to współczesna komedia bazująca na absurdalnym, zaskakującym poczuciu humoru, nawiązująca do barejowskiego spojrzenia na Polaków. Siłę filmu stanowią bohaterowie, ukazani realistycznie, a jednocześnie groteskowo. To postaci z krwi i kości, czasami tak prawdziwie nieudolne, że aż śmieszne, a czasami budzące współczucie. Na drugim planie pojawi się szeroka panorama współczesnych zjawisk społecznych, w sytuacjach i miejscach, nieznanych i do tej pory nieobecnych we współczesnej polskiej komedii – mówi reżyser Sylwester Jakimow. Film dystrybuuje Kino Świat.

"Jakoś to będzie", fot. Celestyna Król / SFP

„Wiarołom” Piotra Złotorowicza (filmy krótkometrażowe: „Smolarze”, „Ludzie normalni”, „Matka Ziemia”) to piękna opowieść o miłości, tajemnicy i przemijaniu, w której zagrali wybitni polscy aktorzy: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jacek Koman, Mirosław Zbrojewicz. Ta trójka wielkich osobowości aktorskich w debiucie Piotra Złotorowicza wciela się w role ludzi, powiązanych ze sobą tajemnicą trudnej przeszłości. Partneruje im dwoje młodych, niezwykle utalentowanych aktorów: debiutantka Julia Szczepańska i Mateusz Więcławek. - Poruszając się przez świat wspomnień głównych bohaterów, chcę opowiedzieć o niedoskonałości ludzkiej pamięci, o moralnym koszcie prawdy i zastanowić się, czy zawsze warto go ponosić – mówi Piotr Złotorowicz. Film otrzymał dofinansowanie z Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film.

"Wiarołom", fot. Sylwia Olszewska / SFP

Braty” Marcina Filipowicza (filmy krótkometrażowe: „Chłopcy z motylkami”, „Trampkarze”, „Mój tata Lazaro”, „Echo”) to film z gatunku „coming of age” - intymna i szczera historia o przyspieszonym dorastaniu i poszukiwaniu własnej drogi życiowej siedemnastoletniego Filipa. Ta historia dzieje się w świecie skateboardingu. Jej bohaterowie jeżdżą na deskorolce, dla zabicia nudy włóczą się po ulicach i słuchają muzyki. - Chcę opowiedzieć o niezwykle interesującym mnie wewnętrznym świecie nastolatka. To stan totalnego zagubienia i pomieszania pomiędzy wieloma płaszczyznami – w relacji z bratem, ojcem, z młodzieńczą miłością, przede wszystkim z samym sobą. To ten czas, kiedy szuka się swojego miejsca na świecie oraz po omacku buduje się własną tożsamość, wrażliwość i spojrzenie na świat – mówi Marcin Filipowicz.

- Studio Munka założyliśmy w strukturach Stowarzyszenia Filmowców Polskich w 2008 roku, trzy lata po uruchomieniu Programu „30 Minut”. Pierwszą pełnometrażową fabułą w Munku był „Lęk wysokości” Bartosza Konopki w 2011 roku. Od tego czasu, co roku, wprowadzamy na ekrany kin kolejne pełnometrażowe tytuły– mówi Jacek Bromski, prezes SFP. – Rok 2021 będzie pod tym względem rekordowy. Widzimy różnorodność form, gatunków, tematów.  Naczelną zasadą Studia Munka SFP jest wolność twórcza.

'Braty", fot. Maciej Bernaś / SFP

 - Każdy z tych trzech filmów jest zupełnie inny, ukazuje odmienne osobowości debiutantów. Ale każdy z nich ma oryginalną, nowatorską formę i dopracowany, precyzyjny kształt - zwraca uwagę Jerzy Kapuściński, dyrektor artystyczny Studia Munka SFP. – Ważna jest dla nas różnorodność. Rozwijamy trudny gatunek komedii, obserwujemy świat skateboardingu, przyglądamy się historii miłości i odchodzenia. Idea Studia Munka SFP zakłada ryzyko artystyczne. Podejmujemy je i dzięki temu mogą powstać odważne, autorskie debiuty.

- Nasze wspólne plany zaprezentowaliśmy podczas konferencji która odbyła się w trakcie zeszłorocznej edycji festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Miło zobaczyć, że już kilka miesięcy później projekty znacząco się rozwinęły i wkrótce będzie okazja pokazać publiczności najnowsze efekty naszej współpracy – dodaje Anna Różalska, dyrektor produkcji oryginalnych i koprodukcji CANAL+ .

  Wszystkie trzy filmy powstały w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w koprodukcji z CANAL+ Polska. Filmy uzyskały wsparcie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. „Wiarołom” i „Braty” powstały w ramach programu „60 Minut”. Producentami debiutów są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Wspólnie z CANAL+ Polska Studio Munka SFP zrealizuje kolejne trzy debiuty, których zdjęcia realizowane będą wiosną i latem 2021 roku: „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” w reżyserii Agnieszki Elbanowskiej, „Zaprawdę, Hitler umarł”- debiut fabularny słynnego teatralnego duetu Monika Strzępka-Paweł Demirski oraz „Chleb i sól”  Damiana Kocura.

WRÓB
SFP
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2021
Zobacz również
Trwa nabór projektów na konkurs Mazowieckieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego
Konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku ECFC w Toruniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll