PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W najbliższych miesiącach w serwisach streamingowych i telewizji pojawi się kilka interesujących polskich seriali premium. Prezentujemy siedem wybranych tytułów reżyserowanych przez uznanych polskich twórców m.in. Annę Jadowską ("Dzikie róże", "Erotica 2022"), Adriana Panka ("Wilkołak", "Daas"), Łukasza Kośmickiego (Ukryta gra"), Kalina Alabrudzińską ("Nic nie ginie"), Piotra Domalewskiego ("Cicha noc", "Jak najdalej stąd") Borysa Lankosza ("Rewers", "Ciemno, prawie noc"), Xawerego Żuławskiego ("Wojna polsko-ruska", "Mowa ptaków", Jana Holoubka ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komedny") i Pawła Maślonę ("Atak paniki").
"KLANGOR", reż. Łukasz Kośmicki (CANAL + )

Arkadiusz Jakubik w serialu 'Klangor' fot. Robert Palka

- Klangor to z jednej strony kryminalna opowieść o poszukiwaniach zaginionej dziewczyny, z drugiej historia jej najbliższych, którzy nagle znajdują się w środku realnego dramatu” - mówi Łukasz Kośmicki, reżyser. W niewyjaśnionych okolicznościach ginie nastolatka (Matylda Giegżno), córka psychologa więziennego (Arkadiusz Jakubik). Ojciec desperacko rozpoczyna poszukiwania na własną rękę. Dramatyczną sytuację, w której jest jego rodzina (Maja Ostaszewska, Katarzyna Gałązka) pogłębia kryzys ich wzajemnych relacji, niezrozumienia, emocjonalnego dystansu i braku więzi. Tymczasem wokół sprawy narasta zmowa milczenia.

Oryginalny scenariusz „Klangora” autorstwa Kacpra Wysockiego, oparty na pomyśle Tomasz Kamińskiego powstał w ramach CANAL+ SERIES LAB – programu skierowanego do scenarzystów, reżyserów i producentów kreatywnych, zawodowo tworzących i rozwijających seriale telewizyjne. Reżyserię całej serii powierzono Łukaszowi Kośmickiemu. Za produkcję odpowiada Opus TV – Łukasz Dzięcioł i Piotr Dzięcioł, którzy produkują dla CANAL+ również drugą część serialu „KRUK. Szepty słychać po zmroku”.

"SEXIFY", reż. Piotr Domalewski, Kalina Alabrudzińska (NETFLIX)

 Maria Sobocińska, Aleksandra Skraba, Sandra Drzymalska, 'Sexify' fot. Krzysztof Wiktor


Serial "Sexify" to komediodramat, który opowie historię trzech dziewczyn, które postanowiły stworzyć autorski start-up w ramach studenckiego projektu konkursowego. Ich projekt Sexify ma być rewolucją w życiu erotycznym. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają Piotr Domalewski i Kalina Alabrudzińska. W rolach głównych wystąpią Aleksandra Skraba, Maria Sobocińska i Sandra Drzymalska. Producentem serialu jest Akson Studio.

- Sexify to projekt, który daje szansę na to, żeby w lekkiej, żartobliwej formie opowiedzieć o ważnych współczesnych problemach. Mam ogromne szczęście, że stałem się częścią tego niezwykłego przedsięwzięcia. Praca nad nim to wspaniały czas, z pełnymi pomysłów i energii ludźmi -  wyjaśnia Piotr Domalewski, współautor scenariusza i jeden z reżyserów serialu.

"ERYNIE", reż. Borys Lankosz (NETFLIX)


Akcja powieści kryminalnej Marka Krajewskiego, na której podstawie powstał scenariusz serialu, rozpoczyna się w 2008 r. we Wrocławiu. Główny wątek „Erynii” jest jednak zawarty w retrospekcji z maja 1939 r. – we Lwowie w brutalny sposób zostaje zamordowany mały chłopiec.

Za reżyserię odpowiada Borys Lankosz, który w 2009 r. debiutował „Rewersem” z Marcinem Dorocińskim w roli głównej. Scenariusz do „Erynii” napisali Igor Brejdygant, Borys Lankosz, Magdalena Lankosz i Władysław Pasikowski. Autorem zdjęć jest Marcin Koszałka, który współpracował z Lankoszem już przy „Rewersie” i „Ciemno, prawie noc”. Główną rolę w serialu zagra Marcin Dorociński.

"ODWILŻ", reż. Xawery Żuławski (HBO POLSKA)

Katarzyna Wajda, fot. HBO Polska

„Odwilż” to kryminalny dramat obyczajowy, którego akcja rozgrywa się w Szczecinie. Fabuła rozpoczyna się na przełomie wiosny i zimy spod lodu na powierzchnię wypływa ciało kobiety. Tajemniczą sprawę poprowadzi perfekcyjna policjantka, a jednocześnie samotna matka i kobieta w życiowym kryzysie. Zagadkowa śmierć będzie dla bohaterki mocnym, choć początkowo nieuświadomionym impulsem do konfrontacji z własną sytuacją.

Policjantkę w „Odwilży” gra Katarzyna Wajda. Scenariusz „Odwilży” napisała Marta Szymanek, za reżyserię odpowiada Xawery Żuławski. - Mamy tu mocną, działającą na wyobraźnię historię trzydziestoletniej kobiety, która mogłaby być każdym z nas, która toczy walkę o każdy zwykły dzień - mówi Żuławski.

"ROJST 2", reż. Jan Holoubek (NETFLIX)Pierwszy sezon serialu "Rojst" spotkał się z doskonałym przyjęciem ze strony krytyków oraz widzów. Akcja "Rojst 2" będzie osadzona w latach 90., a w tle będzie mi.in. wielka powódź z 1997 roku. W obsadzie ponownie znaleźli się Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik oraz Zofia Wichłacz, a wspierać ich będą m.in. Łukasz Simlat, Magdalena Różczka, Mirosław Kropielnicki oraz Marcin Bosak. Reżyserem serialu jest Jan Holoubek.

- Możliwość powrotu do świata i bohaterów Rojsta jest dla mnie spełnieniem marzenia o kontynuacji wielkiej przygody, jaką był sezon pierwszy. Głównym, scalającym tematem drugiego sezonu,  jest odkupienie, zarówno w szerszym kontekście społecznym, jak również indywidualnym. Ono jest bowiem zasadniczą motywacją każdego z głównych bohaterów. Znani z pierwszego sezonu Piotr Zarzycki, Teresa Zarzycka oraz Witold Wanycz, ale też nowe postacie, jak Anna Jass i Adam Mika - każde na swój sposób próbują odkupić winę z przeszłości - mówi reżyser.

"PISARZE.SERIAL NA KRÓTKO", reż. Paweł Maślona (CANAL+ )

Antoni Królikowski i Zofia Wichłacz, fot. CANAL +

„Pisarze. Serial na krótko” to dziewięć kilkuminutowych etiud, w których para aktorów wciela się w postaci i sytuacje stworzone przez wybitnych prozaików, poetów i tekściarzy. W najnowszym sezonie w różne role wcielą się Antoni Królikowski oraz Zofia Wichłacz.

- „Pisarze” to serial łączący ze sobą różne światy. Literatura spotyka się tu z kinem i telewizją. W krótkich formach filmowych, razem z Zosią Wichłacz, wcielamy się w postaci z przeróżnych środowisk, portretując to, co nurtuje współczesnych polskich autorów. Będzie głównie na wesoło, ale nie zabraknie też gorzkich refleksji dotyczących naszych czasów – wyznał Królikowski. - Ten projekt daje szanse wcielenia się w wiele kompletnie różnych postaci. Pokazanie takiego wachlarza i zabawa konwencjami to dla aktora niesamowicie kuszące wyzwanie – dodaje Zofia Wichłacz.

Serial reżyseruje Paweł Maślona. Za zdjęcia odpowiada Kajetan Plis, producentem wykonawczym serialu jest Mikołaj Lizut. Scenografią zajmuje się Jagna Dobesz, montażem Nikodem Chabior. Opiekę literacką nad całością sezonu objął Michał Oleszczyk, którego stacja zaprosiła także do napisania jednego z odcinków.


"OTWÓRZ OCZY", reż. Anna Jadowska, Adrian Panek (NETFLIX)


"Otwórz oczy" - Maria Wawreniuk i Ignacy Liss, fot. Netflix

W serialu zobaczymy debiutującą Marię Wawreniuk, która wcieli się w postać Julki oraz Ignacego Lissa (Erotica 2022) w roli tajemniczego Adama, który staje się przewodnikiem dziewczyny po ośrodku. Julka trafia do centrum leczenia amnezji w następstwie tragicznego wypadku, w którym traci rodzinę. W ośrodku nawiązuje relacje z innymi pacjentami o podobnych doświadczeniach i urazach. Poznaje również tajemniczego Adama. Chłopak staje się tam jej przewodnikiem. Kiedy jednak Julka zaczyna mieć dziwne sny, które wydają się jej aż nazbyt realne, zastanawia się, czy miejsce, w którym się znajduje jest tym, za które je dotychczas uważała. Dziewczyna stara się uciec z ośrodka jednocześnie dążąc do odkrycia prawdy: ten świat nie jest takim, jakim się wydaje. Scenariusz powstał na podstawie powieści Katarzyny Bereniki Miszczuk "Druga szansa".

- Otwórz oczy to opowieść o wchodzeniu w dorosły świat i poszukiwaniu własnej tożsamości. Dla mnie interesujące w pracy nad tą historią było to, że opisując drogę głównej bohaterki sięgnęliśmy również do jej świata wewnętrznego. A pełna energii i pomysłów obsada, składająca się głównie z młodych aktorów, często pierwszy raz pojawiających się na ekranie, stworzyła atmosferę, która mam nadzieję, będzie odczuwalna w serialu - informuje Anna Jadowska.


Marcin Radomski
Netflix, Canal+, HBO
Ostatnia aktualizacja:  19.02.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Nie żyje Mariusz Kuczyński
Filmy awangardowe, dokumentalne i wykłady specjalistów na VOD.MDAG.PL
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll