PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
5 listopada 2020 rozpocznie się największy w Polsce i jeden z największych w Europie wirtualny festiwal najnowszego kina fabularnego – połączona odsłona 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival. W ciągu 11 dni, do 15 listopada, widzowie będą mogli zobaczyć ponad 170 filmów (blisko 140 produkcji pełnometrażowych i 40 krótkometrażowych) z kilkudziesięciu różnych krajów. Zdecydowana większość tytułów zostanie pokazana premierowo w Polsce, a poszczególne filmy będzie można zobaczyć na specjalnej platformie online zintegrowanej ze stroną nowehoryzonty.pl.
W salach Kina Nowe Horyzonty i Dolnośląskiego Centrum Filmowego odbędzie się kilka symbolicznych, ale bardzo ważnych pokazów, zorganizowanych zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego. 5 listopada 2020, w ramach otwarcia Nowych Horyzontów, zostanie zaprezentowana – po raz pierwszy w kraju – obsypana nagrodami, realizowana przez kilkanaście lat pełnometrażowa animacja Mariusza Wilczyńskiego "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Tego samego dnia pokazane zostaną "Sweat" – najnowszy film Magnusa von Horna z oficjalnej selekcji tegorocznego Cannes oraz otwierająca sekcję Oslo/Reykjavik głośna "Gunda" mistrza kina dokumentalnego Victora Kossakovsky’ego. Filmem otwarcia American Film Festival będzie nagrodzony w Wenecji "Świat, który nadejdzie (The World to Come)" Mony Fastvold, ze znakomitymi Vanessą Kirby i Katheriną Waterson w rolach głównych. Z kolei 14 listopada 2020, w ramach pokazu zamknięcia Nowych Horyzontów, na ekranach Kina NH zaprezentowane zostanie najnowsze dzieło Thomasa Vinterberga – "Na rauszu (Druk)", z Madsem Mikkelsenem w roli głównej. Na zamknięcie American Film Festival widzowie obejrzą rejestrację koncertu legendarnego Davida Byrne’a American Utopia, w reżyserii Spike’a Lee.

"Na rauszu", reż. Thomas Vinterberg

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty oraz konkursy Spectrum i American Docs

Wizytówką Nowych Horyzontów są bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – prezentowane w sekcji konkursowej. W tym roku o Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty konkurować będzie 12 produkcji z całego świata. Wśród nich znajdą się produkcje m.in. z Lesotho – "To nie pogrzeb, to zmartwychwstanie" (This Is Not a Burial, It’s a Resurrection) Lemohanga Jeremiaha Mosesesa, Grecji – "Kala Azar" Janis Rafy, Węgier – Eden (Éden) Ágnes Kocsis, Meksyku – "Sanktuarium" (Santuário) Joshui Gila, czy z Portugalii – "Metamorfoza ptaków" (A metamorfose dos pássaros) Catariny Vasconcelos. Polskę reprezentować będą Grzegorz Zariczny - "Proste rzeczy" i Filip Jan Rymsza - "Komar".
Zwyciężczynię lub zwycięzcę wybierze jury w składzie: Dorota Lech (programerka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto), Krzysztof Skonieczny (reżyser filmowy), Monika Strzępka (reżyserka teatralna), Klaudia Śmieja (producentka filmowa) oraz Greg Zgliński (reżyser, scenarzysta, operator). Swojego nowohoryzontowego faworyta wskaże także festiwalowa publiczność podczas głosowania online.

fot.  Metamorfoza ptaków, reż. Catarina Vasconcelos

W sekcjach konkursowych American Film Festival – Spectrum i American Docs (łącznie 22 tytuły, po 11 w każdej sekcji) widzowie zobaczą przegląd nowych tendencji i młodych talentów kina USA oraz najgłośniejsze dokumenty prezentujące różne oblicza Ameryki. Oceniane przez festiwalową publiczność produkcje będą ubiegać się o nagrody w dwóch kategoriach: film fabularny i film dokumentalny. W konkursie Spectrum znajdą się m.in.: "Bestio, Bestio (Beast Beast)" Danny’ego Maddena, "Freeland" Maria Furloniego i Kate McLean oraz "Shiva Baby" Emmy Seligman. O nagrodę ufundowaną przez BNY Mellon w sekcji American Docs zmierzą się m.in.: "Doktor Miami (They Call Me Dr. Miami)" Jean-Simona Chartiera, Barbara Lee. "Prawdziwa władza (Truth to Power: Barbara Lee Speaks For Me)" Abby Ginzberg oraz "Jimmy Carter, rockandrollowy prezydent (Jimmy Carter: Rock & Roll President)" Mary Wharton.
Wszystkie 34 filmy z trzech sekcji konkursowych będą dostępne online dla widzów w całej Polsce.

fot.  Barbara Lee. Prawdziwa władza, reż. Abby Ginzberg

Filmowe hity w wirtualnym programie NH i AFF
W sekcji Pokazy Galowe oraz Highlights znajdą się m.in. nagrodzony na festiwalu w Wenecji Srebrnym Lwem "Nowy porządek (Nuevo orden)" Michela Franco; pokazywany w konkursie głównym tegorocznego Berlinale "Berlin Alexanderplatz" Burhana Qurbaniego; głośna "Aida (Quo vadis, Aida?)" Jasmili Zbanić o masakrze w Srebrenicy; prezentowany na festiwalu Sundance "Tesla" Michaela Almereydy, ze znakomitymi rolami Ethana Hawke’a i Kyle’a MacLachlana; wyróżnione Kryształowym Niedźwiedziem w Berlinie "Sweet Thing" Alexandre’a Rockwella, przebój Berlinale i Sundance "Pierwsza krowa (First Cow)" Kelly Reichardt czy "Ostatnie słowa (Last Words)" Jonathana Nossitera, z Nickiem Nolte, Charlotte Rampling i Stellanem Skarsgårdem w rolach głównych.
W sekcji Mistrzowie pojawią się najnowsze filmy wybitnych reżyserów współczesnego kina; wśród nich m.in.: "Vitalina Varela" Pedra Costy (zdobywca trzech nagród na festiwalu w Locarno: dla najlepszego filmu, najlepszej aktorki i Nagrody Jury Ekumenicznego), "Dni (Rizi)" Tsaia Ming-lianga (Nagroda Teddy na Berlinale), "Malmkrog" Cristiego Puiu (nagroda w sekcji Encounters festiwalu w Berlinie) oraz "Drodzy towarzysze! (Dorogie tovarishchi)" Andrieja Konczałowskiego (Nagroda Specjalna Jury na MFF w Wenecji).

fot.  Tesla, reż. Michael Almereyda

(Anty)bohaterkami sekcji Trzecie Oko będą śpiące królewny – niecodzienne, filmowe portrety kobiet, które stoją (a w zasadzie leżą) za pierwszą linią aktywnych bohaterek. Jak co roku, w przygotowanej we współpracy ze stacją telewizyjną sekcji Ale kino+ znajdą się przeboje światowych festiwali – m.in. wybrane do oficjalnej selekcji festiwalu Cannes "Szesnaście mgnień wiosny (Seize printemps)" Suzanne Lindon i nagrodzone na Berlinale "Mogul Mowgli" Bassama Tariqa, z Rizem Ahmedem w roli głównej. Już po raz trzeci, w ramach Oslo/Reykjavik 3 – sekcji powstałej przy wsparciu Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego pochodzących z Norwegii, Islandii i Lichtensteinu – zostaną zaprezentowane dokonania współczesnego kina norweskiego i islandzkiego (m.in. Ostatni i pierwsi ludzie / Last and First Men Jóhanna Jóhannssona). Wspólny teren przenikania się kina i sztuki wyznaczy ponownie Front Wizualny, a twórcy, którzy nieustannie badają (i przekraczają) granice języka filmu znajdą swoją reprezentację w sekcji Nocne Szaleństwo. Jak co roku kino z festiwalowych obrzeży pokażemy w sekcji Lost Lost Lost.

fot. wystawa Biuro wysp znalezionych

Scena artystyczna
Tegoroczną główną wystawę towarzyszącą festiwalom będzie można podziwiać na żywo – we wrocławskiej Galerii Studio BWA. Biuro wysp znalezionych (kuratorki: Ewa Szabłowska, Stach Szabłowski, Joanna Stembalska) to prezentacja projektów wysp, ich topografii i geologii, do stworzenia których zaproszone zostały artystki i artyści, ludzie filmu i różnych dyscyplin sztuk wizualnych. Każdej z osób zaproszonych do wymyślenia wyspy kuratorzy zadali pytanie będące parafrazą kwestii: co zabrałbyś ze sobą na bezludną wyspę? W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o zabieranie, lecz pozostawienie czegoś na wyspie.

Program festiwalu dostępny jest na stronie nowehoryzonty.pl.
Sprzedaż biletów i dostępów do filmów online rozpocznie się 27 października.
MM
Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  21.10.2020
Zobacz również
Canal+ zaczyna 6. edycję programu dla twórców seriali
CINEMAFORUM – 19. Międzynarodowe Forum Filmów Krótkometrażowych odbędzie się online
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll