PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.10.2020
Filmy, konkurs, spotkania z publicznością, koncert, debata i muzyka Krzysztofa Komedy. To propozycja organizatorów „9. Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy”. Tegoroczna edycja swoją odsłonę będzie miała pod koniec listopada i wtedy to Ostrów Wielkopolski ponownie będzie obchodzić święto kina i muzyki filmowej. W konkursie o Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym wezmą udział dwa filmy Studia Munka - "Supernova" Bartosza Kruhlika z muzyką Endy Ydena (Andrzeja Strzemżalskiego) i „Eastern” Piotra Adamskiego z muzyką Huberta Zemlera.
„Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy” to wyjątkowy festiwal. Odbywa się od 2012 roku w Ostrowie Wielkopolskim, mieście związanym z Krzysztofem Komedą. To właśnie w Ostrowie młody Krzysztof Trzciński stawiał swoje pierwsze jazzowe kroki. Toteż każda edycja festiwalu ma dwie główne role: film i muzykę. Każdorazowo wydarzenie obfituje w spotkania z twórcami polskiego kina: reżyserami, aktorami, krytykami, odbywają się projekcje filmowe, także w plenerze, koncerty, spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, gry miejskie. Na ostrowskim festiwalu filmów także się słucha, bowiem rozstrzygany jest podczas niego konkurs na najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

Festiwal premiuje muzykę filmową także w inny sposób. Od dwóch lat przyznawana jest podczas niego Nagroda za Całokształt Twórczości, a jej laureatami są wybitni polscy kompozytorzy. Podczas festiwalu rozbrzmiewa również muzyka. Odbywają się tutaj wyjątkowe recitale, piosenka aktorska, muzyczne inspiracje kinem, nie brakuje kompozycji patrona festiwalu - Krzysztofa Komedy. To jego twórczość, muzyka stworzona na rzecz filmu, niejednokrotnie była interpretowana podczas festiwalu przez wybitnych twórców, by wymienić choćby Nigela Kennedy`ego, Wojtka Mazolewskiego, Leszka Możdżera, Włodka Pawlika czy Michała Urbaniaka.
 
Jesienna odsłona festiwalu

Tegoroczna edycja festiwalu, dziewiąta, będzie wyjątkowa.  – Po pierwsze, spotykamy się w nowym, alternatywnym terminie wymuszonym przez okoliczności, tj. w dniach od 26 do 28 listopada. Po drugie, nieco krócej niż w latach minionych będziemy świętować – nie tydzień, a trzy dni. Po trzecie wreszcie, przekonanie zostaje, że wyjątkowości nie nadaje długość, a jakość festiwalu. A jak już zdołaliśmy się niejednokrotnie przekonać niepowtarzalność atmosfery tworzą i goście, i odbiorcy festiwalu – przyznaje Maria Szeląg, dyrektor festiwalu i Ostrowskiego Centrum Kultury.

Festiwal rozpocznie wyjątkowy koncert specjalnie na tę okazję założonego „Krzysztof Komeda Trio – KK Trio” w składzie: Magda Howorska, Janusz Brych oraz spiritus movens przedsięwzięcia - Krzysztof Majchrzak. Artysta, który na swoim koncie ma wybitne kreacje, spotka się z publicznością w festiwalowy piątek. Do Ostrowa przyjedzie także Małgorzata Kożuchowska. 27 listopada zostanie wyświetlony film z jej udziałem – „Proceder” w reż. Michała Węgrzyna. Po seansie, Małgorzata Kożuchowska odpowie na pytania Łukasza Maciejewskiego, dyrektora artystycznego festiwalu i krytyka filmowego, autora książek – m.in. „Aktorki. Odkrycia”, której jedną z bohaterek jest właśnie Małgorzata Kożuchowska.

To nie koniec wydarzeń w festiwalowy piątek. By podtrzymać tradycję, zostanie również wtedy zaprezentowany obraz z muzyką Komedy. Tym razem będą to „Niewinni czarodzieje” w reż. Andrzeja Wajdy.
Festiwalowa sobota rozpocznie się debatą: „Autorzy czy ilustratorzy? Muzyka w nowym polskim kinie” - nad tym tematem będą się zastanawiali nasi paneliści: Sebastian Górski, Małgorzata Kożuchowska, Tomasz Lach, Krzysztof Majchrzak, Jan Młynarski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marcin Stańczyk, Jagoda Szelc i Agnieszka Szydłowska. Całość poprowadzi Łukasz Maciejewski, a spotkanie jest, tradycyjnie, otwarte dla publiczności.
Wieczorem natomiast gala finałowa, podczas której zostaną wręczone dwie nagrody. Pierwsza -  Nagroda Za Całokształt Twórczości, druga - Grand Prix Komeda za najlepszą muzykę w polskim filmie fabularnym.

W tym roku w festiwalowe szranki stanęło siedem obrazów: "Eastern" – reż. Piotr Adamski, muz. Hubert Zemler, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – reż. Maciej Pieprzyca, muz. Leszek Możdżer, „Interior” – reż. Marek Lechki, muz. Jan Sanejko, „Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Mary Komasa, Antoni Komasa Łazarkiewicz, „Sala samobójców. Hejter” – reż. Jan Komasa, muz. Michał Jacaszek, "Supernova" – reż. Bartosz Kruhlik, muz. Endy Yden (Andrzej Strzemżalski) i „W lesie dziś nie zaśnie nikt” – reż.: Bartosz M. Kowalski, muz. Radzimir Dębski – Jimek. Wszystkie konkursowe tytuły  ostrowska publiczność będzie mogła zobaczyć w tygodniu poprzedzającym festiwal.

– Propozycje konkursowe oceniać będzie wspaniałe jury w składzie: Tomasz Lach– przewodniczący jury, reżyserka Jagoda Szelc, aktorka Małgorzata Kożuchowska, kompozytor, laureat ubiegłorocznej edycji Grand Prix Komeda –Marcin Stańczyk, oraz nasz przyjaciel, kompozytor – Jan Kanty Pawluśkiewicz – mówi Łukasz Maciejewski.

Na zakończenie gali, którą poprowadzi Agnieszka Szydłowska, rozbrzmi „Śpiewnik Komedy” autorstwa Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego w nowej aranżacji Jana Młynarskiego. – Będzie inaczej, ale będzie – jestem o tym przekonany – wspaniale. Wszyscy bardzo się staramy, żeby dziewiąta edycja festiwalu nie była żadnym substytutem, ale pełnowartościowym przeglądem tego, co najciekawsze w polskiej muzyki filmowej. Niech Komeda i Grand Prix Komeda znowu gra nam jak najpiękniej – dodaje Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu. 

Organizatorem Grand Prix Komeda. Festiwalu Filmowego im. Krzysztofa Komedy jest Ostrowskie Centrum Kultury, w którego przestrzeni mają miejsce festiwalowe wydarzenia.  
MR
Grand Prix Komeda
Ostatnia aktualizacja:  13.10.2020
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Jacek Kasprzycki – między malarstwem, grafiką a muzyką
Podłącz się. Kino dokumentalne on-line od Against Gravity
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll