PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił dotację na produkcję filmów fabularnych w sesji 1/2020. Dofinansowania otrzymało 10 projektów.
"Śubuk" - kolejna produkcja Aurum Film w reżyserii Jacka Lusińskiego, z którym pracowaliśmy przy naszym pierwszym filmie fabularnym - "Carte Blanche" - z dofinansowaniem z PISF na produkcję! Niezwykły scenariusz, nagrodzony w ub. roku I Nagrodą Konkurs Scenariuszowy SCRIPT PRO, napisali Jacek Lusinski i Szymon Augustyniak – poinformował na Facebooku Leszek Bodzak, producent (wraz  z Anetą Hickinbotham) projektu, który otrzymał dotację w wysokości 3 mln zł. Projekt Łukasza Rondudy „Wszystkie nasze strachy” (Serce sp. z o.o.) uzyskał wsparcie w wysokości 1 700 000 zł. Przy okazji ciekawostka – współscenarzystą filmu, razem z Rondudą, jest Michał Oleszczyk. Dla Oleszczyka, który od kilku lat jest konsultantem scenariuszy, jest to jednocześnie debiut w roli scenarzysty. 

Maciej Kawalski, który odniósł znaczący sukces krótkometrażowym „Atlasem” ze Studia Munka SFP, zadebiutuje w pełnym metrażu filmem „Zakopiańscy dżentelmeni” (KOI Studio, 2 500 000). Zapowiada się ekscytująco. Zakopane, 1914. Czterech artystów budzi się po szalonej, narkotycznej imprezie nie dość, że zamieszani w rewolucyjną intrygę, to jeszcze z trupem na kanapie. W awanturniczej, czarnej komedii, z tarapatów próbują się wykaraskać: Joseph Conrad, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Tadeusz Boy-Żeleński i Bronisław Malinowski. – To będzie przewrotny film – zapowiada producentka Agnieszka Dziedzic. '

Fot. SFP

Mistrz Jerzy Skolimowski po znakomitych „11 minutach” powraca filmem „Baltazar” (Skopia Film, 3 mln zł). Czekamy! Podobnie jak na kolejny film Filipa Bajona „Nauczyciel” (Studio Filmowe Kalejdoskop, 3 mln zł).  Scenariusz filmu „Nauczyciel” oparty jest na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza o tym samym tytule.

Z kolei twórcy nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta” zdecydowali się zawalczyć o ekranizację „Chłopów” Władysława Reymonta (dotacja 4 mln zł). Pisaliśmy o tym projekcie przy okazji Bytom Film Festival, gdzie Dorota Kobiela i Hugh Wellman podzielili się z publicznością swoimi planami: „Wykorzystując cechy polskiego malarstwa doby realizmu, artyści chcą tchnąć nowe życie w jeden z monumentów młodopolskiej powieści. Książka, która przyniosła Reymontowi nagrodę Nobla to ogromny materiał, także w sensie ilościowym - Hugh podkreśla jednak, że to, co w powieści zajmuje wiele stron, malarz może ukazać za pomocą jednego obrazu. Dzięki temu filmowcy będą mogli skupić się na dramatyzmie i znaczeniu samej historii”.

Czekamy także na debiut Anny Maliszewskiej „Deep Frozen Goods” ( METRO FILMS Sp. z o.o, 2 500 000 zł).  Pamiętamy znakomitą „trzydziestkę” reżyserki „Pokój szybkich randek”. Film ten razem z filmami Marysi Sadowskiej i Doroty Lamparskiej był dystrybuowany jako „Demakijaż” (2009), pierwsza fabuła Studia Munka SFP dystrybuowana w kinach.

Dotację od PISF otrzymał również trzeci film Łukasza Grzegorzka „Tak ma być”; produkuje Natalia Grzegorzek, Kos Kino (1 500 000 zł). Oglądaliśmy bardzo interesującą prezentację tego projektu na Polish Days na Nowych Horyzontach w 2019 roku. Jo jest kochającą matką, wspierającą żoną, troskliwą córką i świetną nauczycielką. Ale Jo prowadzi też drugie życie.... 

  Po dłuższej przerwie na plan powraca Waldemar Szarek z filmem „Niepewność”. Film, który produkuje Fog Content Agency otrzymał wsparcie 1 500 000 zł. W roli reżysera powraca także   Dariusz Jabłoński. Film „Code Red / Imigranci”, który powstanie w Apple Film Production (2 500 000). Jak się dowiadujemy ze strony PISF, te dwa ostatnie projekty otrzymały dotację na podstawie decyzji dyrektora.

 Zawsze, pisząc o dofinansowanych projektach, przede wszystkim życzymy producentom, żeby jak najszybciej zapięli budżet i ruszyli ze przygotowaniami. Teraz życzymy im, żeby jak najszybciej mogli wrócić z ekipami na plan!


WRÓB
SFP / PISF
Ostatnia aktualizacja:  20.04.2020
Zobacz również
Paweł Chmielewski – nie tylko rock’n’roll
Film o tajemnicach warszawskiej „Grubej Kaśki” na festiwalu Hot Docs!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll