Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił dotację na produkcję filmów fabularnych w sesji 1/2020. Dofinansowania otrzymało 10 projektów.
"Śubuk" - kolejna produkcja Aurum Film w reżyserii Jacka Lusińskiego, z którym pracowaliśmy przy naszym pierwszym filmie fabularnym - "Carte Blanche" - z dofinansowaniem z PISF na produkcję! Niezwykły scenariusz, nagrodzony w ub. roku I Nagrodą Konkurs Scenariuszowy SCRIPT PRO, napisali Jacek Lusinski i Szymon Augustyniak – poinformował na Facebooku Leszek Bodzak, producent (wraz z Anetą Hickinbotham) projektu, który otrzymał dotację w wysokości 3 mln zł. Projekt Łukasza Rondudy „Wszystkie nasze strachy” (Serce sp. z o.o.) uzyskał wsparcie w wysokości 1 700 000 zł. Przy okazji ciekawostka – współscenarzystą filmu, razem z Rondudą, jest Michał Oleszczyk. Dla Oleszczyka, który od kilku lat jest konsultantem scenariuszy, jest to jednocześnie debiut w roli scenarzysty.
Maciej Kawalski, który odniósł znaczący sukces krótkometrażowym „Atlasem” ze Studia Munka SFP, zadebiutuje w pełnym metrażu filmem „Zakopiańscy dżentelmeni” (KOI Studio, 2 500 000). Zapowiada się ekscytująco. Zakopane, 1914. Czterech artystów budzi się po szalonej, narkotycznej imprezie nie dość, że zamieszani w rewolucyjną intrygę, to jeszcze z trupem na kanapie. W awanturniczej, czarnej komedii, z tarapatów próbują się wykaraskać: Joseph Conrad, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Tadeusz Boy-Żeleński i Bronisław Malinowski. – To będzie przewrotny film – zapowiada producentka Agnieszka Dziedzic. '
Fot. SFP
Mistrz Jerzy Skolimowski po znakomitych „11 minutach” powraca filmem „Baltazar” (Skopia Film, 3 mln zł). Czekamy! Podobnie jak na kolejny film Filipa Bajona „Nauczyciel” (Studio Filmowe Kalejdoskop, 3 mln zł). Scenariusz filmu „Nauczyciel” oparty jest na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza o tym samym tytule.
Z kolei twórcy nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta” zdecydowali się zawalczyć o ekranizację „Chłopów” Władysława Reymonta (dotacja 4 mln zł). Pisaliśmy o tym projekcie przy okazji Bytom Film Festival, gdzie Dorota Kobiela i Hugh Wellman podzielili się z publicznością swoimi planami: „Wykorzystując cechy polskiego malarstwa doby realizmu, artyści chcą tchnąć nowe życie w jeden z monumentów młodopolskiej powieści. Książka, która przyniosła Reymontowi nagrodę Nobla to ogromny materiał, także w sensie ilościowym - Hugh podkreśla jednak, że to, co w powieści zajmuje wiele stron, malarz może ukazać za pomocą jednego obrazu. Dzięki temu filmowcy będą mogli skupić się na dramatyzmie i znaczeniu samej historii”.
Czekamy także na debiut Anny Maliszewskiej „Deep Frozen Goods” ( METRO FILMS Sp. z o.o, 2 500 000 zł). Pamiętamy znakomitą „trzydziestkę” reżyserki „Pokój szybkich randek”. Film ten razem z filmami Marysi Sadowskiej i Doroty Lamparskiej był dystrybuowany jako „Demakijaż” (2009), pierwsza fabuła Studia Munka SFP dystrybuowana w kinach.
Dotację od PISF otrzymał również trzeci film Łukasza Grzegorzka „Tak ma być”; produkuje Natalia Grzegorzek, Kos Kino (1 500 000 zł). Oglądaliśmy bardzo interesującą prezentację tego projektu na Polish Days na Nowych Horyzontach w 2019 roku. Jo jest kochającą matką, wspierającą żoną, troskliwą córką i świetną nauczycielką. Ale Jo prowadzi też drugie życie....
Zawsze, pisząc o dofinansowanych projektach, przede wszystkim życzymy producentom, żeby jak najszybciej zapięli budżet i ruszyli ze przygotowaniami. Teraz życzymy im, żeby jak najszybciej mogli wrócić z ekipami na plan!
WRÓB
SFP / PISF
Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020
Paweł Chmielewski – nie tylko rock’n’roll
Film o tajemnicach warszawskiej „Grubej Kaśki” na festiwalu Hot Docs!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025