PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.09.2019
Janusz Gajos to wybitny aktor filmowy i teatralny, pasjonat fotografii. Jest doktorem honoris causa łódzkiej Szkoły Filmowej. Regularnie występuje na wielkim ekranie, w telewizji i na deskach teatrów. 23 września 2019 roku obchodzi 80. urodziny.

Zagrał kilkadziesiąt niezapomnianych ról m.in. w „Człowieku z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego, „Żółtym szaliku” Janusza Morgensterna, „Jasminum” Jana Jakuba Kolskiego, „Ucieczce z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej czy "To ja, złodziej" Jacka Bromskiego. "Uzbierało się różnych zdarzeń po drodze i teraz tworzą spory bagaż. Służy mi za magazyn, z którego od czasu do czasu można wyciągnąć coś wartościowego na sprzedaż i iść dalej. Bo bezruch jest niebezpieczny, tak samo jak i rodzaj chorobliwego zadowolenia z siebie - mówił o swoich rolach Janusz Gajos w "Gazecie Wyborczej". - Nie wyobrażam sobie udziału w jakimkolwiek przedsięwzięciu zawodowym, w którym miałbym być wykonawcą czyichś poleceń bez możliwości wpływania na ostateczny kształt tego, co robię - dodawał aktor w wywiadzie.

                                                  

Debiutem aktorskim Gajosa był występ w „Baśni o zaklętym kaczorze” (1958, TV). W kinie wystartował na rok przed końcem studiów rolą Pietrka w „Panience z okienka” Marii Kaniewskiej (1964). W filmie tym zobaczył go Konrad Nałęcki, reżyser serialu „Czterej pancerni i pies”. Efekt znamy: na cztery lata (1966-1970) Gajos został czołgistą Jankiem Kosem. Karierę sceniczną rozpoczął w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, potem przewinął się przez kilka teatrów warszawskich, by w jednym z nich – Powszechnym – odnosić w latach 80. wielkie sukcesy, np. w „Ławeczce” Aleksandra Gelmana (powtórzonej w Teatrze Telewizji). Przełom w karierze filmowej aktora rozpoczął się w 1977 roku. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku Gajos otrzymał wtedy nagrodę za główną rolę męską – tytułową, na poły komediową – w „Milionerze” Sylwestra Szyszki. Po raz drugi (nie ostatni!) sięgnął po ten laur cztery lata później, dzięki swojej pierwszej genialnej kreacji: porażonego traumą stalinizmu Michała Szmańdy w telewizyjnym filmie Filipa Bajona „Wahadełko”.

Janusz Gajos to również niezapomniany Turecki z telewizyjnego Kabaretu Olgi Lipińskiej oraz wykonawca słynnych skeczów w programie Kabaretu Dudek „W telewizyjnej kawiarni”. Równie udany był dla niego przełom lat 80. i 90. Janek Kos zdążył się już nieco zaśniedzieć, a na filmowym firmamencie pojawiły się dwie inne niezapomniane kreacje w jego mistrzowskim wykonaniu. Najpierw zagrał tyleż pokrętnego, co w głębi serca romantycznego i dobrotliwego, sędziego Lagunę w „Piłkarskim pokerze” Janusza Zaorskiego. Później, po raz kolejny w swojej karierze, pojawił się jako szwarccharakter, czyli cenzor dokonujący bolesnego rozrachunku z własnym sumieniem w przejmującej „Ucieczce z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego, która przyniosła mu kolejną nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na festiwalu polskich filmów fabularnych. Wystąpił też w „Trzech kolorach: Białym”. Krzysztof Kieślowski powierzył mu rolę bogatego Polaka na emigracji, który nie widzi sensu dalszego życia. Na swojej drodze, a konkretnie w metrze, spotyka swojego rodaka (Zbigniew Zamachowski), którego wyrolowała żona, a ten zamierza się na teraz niej zemścić. Grany przez Gajosa Mikołaj postanawia mu w tym pomóc i przemyca go do kraju w walizce.


Podczas ceremonii otwarcia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w Teatrze Muzycznym ogłoszono wyniki plebiscytu na Diamentowe Lwy, czyli przyznane przez publiczność "nagrody 40-lecia". W kategorii najlepszy polski aktor 40-lecia zwyciężył Janusz Gajos, nominowany m.in. za role w "Przesłuchaniu", "Milionerze" i "Ucieczce z kina Wolność".


W 2018 roku aktora można było zobaczyć na ekranie kin w "Pitbullu. Ostatnim psie" w reż. Władysława Pasikowskiego, "Kamerdynerze" w reż. Filipa Bajona, w którym Gajos kreuje postać patrioty i działacza Bazylego Miotke, inspirowaną Antonim Abrahamem, zwanym "królem Kaszubów". Z kolei w "Klerze" w reż. Wojciecha Smarzowskiego Gajos zagrał postać żyjącego w luksusie arcybiskupa Mordowicza. Janusz Gajos otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł 2019 za najlepszą rolę drugoplanową w tym filmie. Najnowszym filmem, w którym aktor wystąpił, jest "Solid Gold" w reż. Jacka Bromskiego.


Dostał wiele nagród i odznaczeń, m.in. dwukrotnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2002 i 2011), Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Złotego Orła Polskiej Akademii Filmowej za rolę Brata Zdrówko w filmie Jasminum (2007).

AB, MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  23.09.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Złote lata polskiej w Kinie Pod Baranami
Trwa nabór filmów na Short Waves Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll