PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W programie retrospektywy filmów Janusza Gajosa, Andrzeja Żuławskiego, Miloša Formana i kina skupionego wokół postaci Václava Havla oraz nowe filmy z Polski, Czech i Słowacji.W sumie obejrzeć będzie można ponad 130 tytułów.
Janusz Gajos w Cieszynie i kino Andrzeja Żuławskiego

Na tegoroczny program Kina na Granicy złożą się premiery i nowości filmowe z Polski, Czech i Słowacji, a także retrospektywy twórców, cykle tematyczne, dyskusje i spotkania literackie. W Cieszynie widzowie obejrzą nie tylko najbardziej rozpoznawalne filmy z Januszem Gajosem, ale także te mniej znane szerszej publiczności. Będą m.in. „Bigda idzie!” , „Body / Ciało”, „Czas zdrady” , "Jasminum" , "Piłkarski poker" , "Przesłuchanie" oraz „Wahadełko” i „Żółty szalik” .Bohaterem polskiej retrospektywy reżyserskiej, będzie Andrzej Żuławski. Pokazane zostaną m.in. jego „Błękitną nutę” , „Diabła”, „Kosmos”, czy „Na srebrnym globie”.

O sile aktorstwa Janusza Gajosa rozmawiać będą z nim samym - gościem specjalnym Przeglądu - Andrzej J. Jaroszewicz, Olaf Lubaszenko, Janusz Zaorski, Jacek Petrycki i Dorota Roqueplo. Z kolei fenomen kina Andrzeja Żuławskiego przeanalizują i powspominają pracę z tym niezwykle oryginalnym twórcą Andrzej J. Jaroszewicz, Andrzej Korzyński, Andrzej Chyra i syn reżysera Xawery Żuławski.

- W sekcji Polonika pokażemy m.in. filmy "Cosmética del enemigo" ze świetną rolą obecnego podczas Przeglądu Tomasza Kota, ale także "Moją cudowną Wandę", "Malowanego ptaka" czy "Quo vadis, Aida?". Widzowie czekają zawsze na nowości – czeskie, słowackie i polskie. Takich tytułów będzie kilkadziesiąt. Jeśli chodzi o polskie filmy, zapraszamy na premiery i przedpremiery, pokazy m.in. "Amatorów", "Białego Potoku", "Boga Internetów", "Hura, wciąż żyjemy!", "Kraju", "Maryjek", "Mistrza", "Safe Inside" czy "Blizn" - mówi Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy Kina na Granicy.

Quo vadis polskie kino

Wydarzeniem festiwalu będzie na pewno debata "QUO VADIS POLSKIE KINO". Uczestnicy rozmowy (reżyserzy, aktorzy, krytycy i inni polscy filmowcy) odpowiedzą na pytania: Czy widzowie wrócą do kin na polskie filmy? Czy niektóre premiery będą odbywać się tylko online? „QUO VADIS POLSKIE KINO”, czyli hasło głównej debaty tegorocznej edycji Kina Na Granicy w Cieszynie wywodzi się wprost od tytułu przedpremierowego seansu „Quo vadis, Aida?” Jasmili Žbanić, polskiej mniejszościowej koprodukcji, ale ma również swoje drugie, a nawet trzecie dno. Półtora roku po wybuchu pandemii, zadajemy sobie mnóstwo pytań dotyczących teraźniejszości, ale i przyszłości polskiego kina. Chodzi o kwestie artystyczne, a więc naszą obecność na festiwalach, obowiązujące trendy, ale i produkcyjne czy strategiczne, jak dystrybucja, premiery online, produkcje od razu przeznaczone do streamingu.

- Pytań jest mnóstwo, wątpliwości sporo. Na przykład: z jakiego powodu polscy widzowie nie wrócili jak dotąd do kin na polskie filmy i jak będzie w przyszłości? Dlatego jestem szczęśliwy i dumny, że w Cieszynie zbiorą się wybitni artyści polskiego kina, reprezentanci wszystkich pokoleń twórców, żeby rozmawiać o naszym kinie, o przyszłości, o tym, dokąd to kino podąża - podkreśla Maciejewski.
Gośćmi debaty, która odbędzie się w Teatrze Cieszyńskim po seansie filmu „Quo vadis Aida” we wtorek, 3 sierpnia, będą: Andrzej Chyra, Magdalena Łazarkiewicz, Tomasz Kot, Piotr Domalewski, Anna Jadowska, Janusz Zaorski, Olaf Lubaszenko, Małgorzata Imielska, Bartłomiej Topa, Olga Chajdas, Maria Dębska, Piotr Głowacki, Daria Woszek, Mariusz Palej, Bartosz Chajdecki, Iwona Siekierzyńska, Tomasz Włosok, Grzegorz Zariczny, Janusz Wróblewski, Dorota Roqueplo.

Debaty i dyskusje

Debaty i długie dyskusje od samego początku są istotą Przeglądu Kino na Granicy. W tym roku uczestnicy festiwalu spotkają się z filmowcami kilkadziesiąt razy. Sama lista spotkań z twórcami po projekcjach jest imponująca. Niemal każdy film reprezentowany będzie w Cieszynie przez kilkuosobową grupę: reżysera, aktorów i innych artystów.

Ciekawie zapowiada się także cykl, w którym cenione aktorki przeczytają najmłodszej publiczności utwory literackie. Będą to Jowita Budnik, Bożena Stachura, Maria Dębska, Barbara Jonak, Grażyna Błęcka-Kolska i Gabriela Muskała. Uwagę uczestników z pewnością przyciągnie także debata w erotyce w polskim kinie. To będzie jedna z ciekawszych debat tegorocznej edycji Kina na Granicy.  - Organizujemy ją w niedzielę 1 sierpnia, po seansie „Erotiki 2022” w czeskim Centralu - a zatem jednocześnie dla publiczności polskiej i czeskiej. Chcemy porozmawiać o Erotyce Pl. Czyli jak polskie kino pokazuje erotykę, seks i cielesność. Oraz czego pokazać nie potrafi - mówi Maciejewski. W spotkaniu wezmą udział licznie reprezentowane w Cieszynie ekipy tego nowelowego filmu: reżyserki Olga Chajdas, Anna Jadowska, Anna Kazejak i Jagoda Szelc, aktorzy: Andrzej Konopka, Julian Świeżewski i Piotr Witkowski, kostiumografka Dorota Roqueplo i druga reżyserka Natalia Siwicka.

23. Kino na Granicy od piątku 30 lipca do 4 sierpnia. Szczegółowy program oraz bilety i karnety TUTAJ .
MR
Kino na Granicy
Ostatnia aktualizacja:  30.07.2021
Zobacz również
fot. materialy prasowe
Ostatnie dni naboru filmów na 21. MFF Watch Docs
"Czarna owca": premiera 13 sierpnia (GALERIA)
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll