PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Powrót" to dramat o samotności i wykluczeniu. W filmie zagrali m.in. Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, Katarzyna Herman i Mirosław Kopielnicki. Do kin trafił 5 kwietnia.
Najnowszy film Magdaleny Łazarkiewicz opowiada o powrocie do rodzinnego domu Uli, która zniknęła przed kilkoma laty w tajemniczych okolicznościach. Zawsze radosna, śpiewająca w kościelnym chórze i uczestnicząca w konkursach wokalnych, u progu sławy i wrót niecodziennej kariery, była dumą rodziców. Podczas swojej nieobecności zebrała bagaż ciężkich doświadczeń i bolesnych przeżyć. Ich echa nie dają o sobie zapomnieć w trakcie niełatwej ścieżki adaptacji w świecie, do którego wróciła. Jej powrót obnaża jednak hipokryzję rodziny i małomiasteczkowej społeczności.

Sandra Drzymalska, Agnieszka Warchulska, fot. Sylwia Olszewska

- Niewątpliwie jest to film przeciwko ludzkiej hipokryzji, chorobie współczesnego świata. Film mówi o tym, jaką cenę człowiek płaci za życie w kłamstwie. Te sytuacje można odnieść do wielu opresyjnych sytuacji, w których znajdują się ludzie – mówiła reżyserka filmu Magdalena Łazarkiewicz.  

Agnieszka Warchulska, grająca matkę Urszuli, powiedziała, że była to dla niej trudna rola. - Religia i obyczaj wchodzą w nasze życie tak mocno, że zaprzeczają w nas podstawowemu uczuciu chronienia własnego potomstwa. Starałam się nie oceniać tej postaci, ale pokazać, że ona jest również zagubiona w świecie religijnego konwenansu – powiedziała.

Magdalena Łazarkiewicz napisała scenariusz wspólnie z Katarzyną Terechowicz (współscenarzystką serialu „Głęboka woda”). Główną rolę zagrała Sandra Drzymalska, absolwentka PWST w Krakowie (2017). Aktorka została wyróżniona w konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych za osobowość i talent bijący z ekranu za kreację w filmie „Jest naprawdę ekstra” Katarzyny Warzechy na  Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w 2017 roku.  - Zakochałam się w niej od razu. Miała bardzo intensywną obecność i urodę dziecięco - kobiecą - wspomniała autorka „Ostatniego dzwonka". Obok Sandry Drzymalskiej Tomasza Sobczaka w obsadzie znaleźli się: Stanisław CywkaKatarzyna Herman i Agnieszka Warchulska.


Kadr z filmu "Powrót", fot. materiały prasowe

Magdalena Łazarkiewicz jest autorką takich filmów jak "Ostatni dzwonek", "Białe małżeństwo", "Odjazd" (współreżyserowany z Piotrem Łazarkiewiczem), "Na koniec świata" czy "Maraton tańca". Wyreżyserowała seriale "Ekipa" (z Agnieszką Holland i Kasią Adamik) i "Głęboka woda" (z Kasią Adamik i Olgą Chajdas).

"Powrót" został uznany najlepszym filmem 10. edycji Festiwalu Polskich Filmów "Ekran" w Toronto. Otrzymał również nagrodę specjalną jury oraz nagrodę za reżyserię na Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago, a także m.in. nominacje do nagród na RomeFilmFest oraz Camerimage (autorem zdjęć jest Wojciech Todorow).

Dystrybutorem filmu jest Holly Pictures. "Powrót" od 5 kwietnia w kinach.
MR
Holly Pictures
Ostatnia aktualizacja:  5.04.2019
Zobacz również
fot. Sylwia Olszewska
Rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland
Dokument "Have No Fear" Beaty Calińskiej nominowany do nagrody w Los Angeles
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll