PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nowy dokument Rafaela Lewandowskiego opowiada wielowątkową i niezwykłą historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego - filozofa, literata i poety, który spędził większość swojego życia we Francji. „Z dala od orkiestry” to pierwszy film inaugurujący obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

Pełnometrażowy dokument „Z dala od orkiestry” zrealizowany został przez Rafaela Lewandowskiego - reżysera i scenarzysty, twórcy „Kreta” - nagrodzonego m. in. na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu, laureata Paszportu Polityki 2011 i kawalera Orderu Sztuki i Literatury nadawanego przez Francuskie Ministerstwo Kultury.



Film opowiada historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego(1882—1967) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie.


Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.


 


Film pokazywany jest w wybranych kinach studyjnych. Dystrybucją zajmuje się Fundacja Tumult.


MR
Fundacja Tumult
Ostatnia aktualizacja:  4.10.2017
Zobacz również
fot. SFP
Festiwal „Przejścia” w kinie Elektronik
Nabór na program scenariuszowy "Script"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll