PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pokaz filmu „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” oraz rozmowa Andrzeja Franaszka i Adama Michnika upamiętniły 99. rocznicę urodzin wybitnego poety Zbigniewa Herberta. Wydarzenie zorganizowane przez Fundację im. Zbigniewa Herberta oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich odbyło się 29 października w kinie Kultura w Warszawie.
Nagranie spotkania:
Na wyjątkowy wieczór wspomnień o Zbigniewie Herbercie zaprosił Jacek Bromski, prezes SFP. Licznie zgromadzeni w kinie Kultura widzowie obejrzeli film „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. To filmowy portret jednego z najważniejszych polskich poetów XX wieku, zrealizowany przez reżysera o polsko - francuskich korzeniach we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta. Ekipa Rafaela Lewandowskiego ruszyła w podróż z Polski, poprzez Europę, aż do Stanów Zjednoczonych śladem miejsc i ludzi ważnych w życiu tytułowego bohatera. Twórcy pokazują nam, że nieskazitelna poezja Herberta stała w kontrze z życiowymi problemami, z jakimi zmagał się w ciągu całego swojego dorosłego życia.

fot. Paweł Wodzyński/East News/SFP

Następnie Andrzej Franaszek, literaturoznawca, krytyk literacki, pisarz porozmawiał z Adamem Michnikiem, publicystą, pisarzem, redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej". Franaszek jest autorem biografii Herberta, Michnik przez wiele lat przyjaźnił się z poetą, dopóki ten nie zarzucił mu torpedowania działań zmierzających do dekomunizacji. „Jeżeli ktoś uważa, że Herbert to chłodny, zdystansowany klasyk, moralista oderwany od ludzkich słabości, to może się zdziwić. Herbert był człowiekiem wielkich namiętności, niepokoju, cierpiał na poważną chorobę psychiczną, co wywarło ogromy wpływ na jego życie i twórczość" - zwracał uwagę podczas spotkania Franaszek. Biograf wskazuje, że Herbert cierpiał on na chorobę dwubiegunową afektywną, która charakteryzuje się naprzemiennymi okresami depresji i manii. Adam Michnik mówił, że kochał i cenił Herberta i tak chce go zapamiętać, pomimo nieprzyjemnych słów, które usłyszał. Wspomniał o dramacie moralisty, który nie mógł odnaleźć się w świecie pełnym paradoksów. Z kolei Franaszek ocenił poezję Herberta, osiągającą ton krystaliczny, wzbijający się ponad rzeczywistość.

Rozmówcy zgodzili się, że Zbigniew Herbert należy do największych światowych poetów XX wieku. Urodził się 29 października 1924 roku w międzykulturowym Lwowie, zmarł 28 lipca 1998 roku w Warszawie. Był autorem m.in. „Pana Cogito” i „Raportu z oblężonego Miasta”.
MR
SFP
Ostatnia aktualizacja:  31.10.2023
Zobacz również
Beata Rzeźniczek. "Otworzyć się na świat"
Wyobraźnia bez granic. Polskie Kino Młodego Widza w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll