PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rafael Lewandowski – polsko-francuski reżyser, scenarzysta i operator, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 22 października 2019 roku kończy 50 lat.
Urodził się w Reims, pochodzi z polsko-francuskiej rodziny, syn artysty malarza i nauczycielki. Jako nastolatek realizował filmy amatorskie. Jest absolwentem Wydziału Kinematograficznego paryskiej Sorbony oraz Wydziału Reżyserii tamtejszej szkoły filmowej La Fémis. Jako asystent pracował na planie zarówno filmów fabularnych, jak i reklamowych.

Ma na swym koncie wiele etiud fabularnych oraz krótko- i pełnometrażowych dokumentów produkcji francuskiej, polskiej czy polsko-francuskiej, m.in. nagrodzoną na festiwalu w Traces de Vies w Vic-le-Comte – „Celę” (1996), „Cień na duszy” (1998), „Audiences” (2000), „W cieniu Don Giovanniego” (2003), „Piosenkę i życie” (2006), „Dzieci Solidarności” (2006), „Sztukę milczenia” (2008), „Bye, Bye Dublin” (2010), „Minkowski / Saga” (2013), „Z dala od orkiestry” (2017). We Francji sfilmował – dla USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education Stevena Spielberga – ponad 80 relacji osób, które przeżyły Holocaust.

W 2010 roku zadebiutował pełnometrażową fabuła „Kret”, z Marianem Dziędzielem i Borysem Szycem w rolach głównych. Ten film przyniósł Dziędzielowi nagrody w Gdyni i Wrześni, Szycowi w Montrealu, a reżyserowi w Arras, Los Angeles, Koszalinie, Katowicach i Wrześni, jak również Paszport „Polityki” za „oryginalną i unikającą schematów próbę zmierzenia się z tematem polskiej lustracji i zła, które przechodzi z pokolenia na pokolenie”.

W 2015 roku minister kultury i sztuki Francji uhonorował Lewandowskiego prestiżowym francuskim odznaczeniem Ordre des Arts et des Lettres.
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  21.10.2019
Zobacz również
fot. ZA
Zakończył się 27. Seattle Polish Film Festival
Brzozowski Zdzisław – całe życie w krainie dźwięku
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll