PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  13.12.2016
17 grudnia 2016 poznamy laureata pierwszej edycji nagrody im. Krzysztofa Krauze.
W tegorocznej, pierwszej edycji nagrody Kapituła w składzie: Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Rafael Lewandowski, Magdalena Łazarkiewicz brała pod uwagę filmy, które miały premierę kinową w 2015 roku. Nominacje zgłaszali wszyscy członkowie Gildii Reżyserów Polskich.

Nominacje otrzymali: Karolina Bielawska za film "Mów mi Marianna", Kuba Czekaj za film "Baby Bump", Magnus von Horn za film "Intruz", Grzegorz Jankowski za "Polskie gówno", Grzegorz Jaroszuk za film "Kebab i Horoskop", Grzegorz Królikiewicza za film "Sąsiady", Hanna Polak za "Nadejdą lepsze czasy", Agnieszka Smoczyńska za "Córki Dancingu" i Małgorzata Szumowska za "Body/Ciało".

"Chcielibyśmy by nasza nagroda była nagrodą za nonkonformizm. Co on dla nas oznacza? Na pewno łączy się z takimi pojęciami, jak wewnętrzna wolność, niezależność, odwaga cywilna. Jakie cechy trzeba spełniać, żeby zasłużyć na miano nonkonformisty? Na pewno trzeba mieć silne przekonanie do swoich odczuć i poglądów i wynikającej z nich konsekwentnej postawy wobec świata. To umiejętność płynięcia pod prąd, odwaga stawania w obronie swoich przekonań, czasem wbrew opinii większości, wbrew opinii własnego środowiska. To jest chęć bronienia słabszych wobec silniejszych, mniejszości wobec większości. To jest bezkompromisowość, wyeliminowanie ze swego działania prostej kalkulacji »czy to mi się opłaci" - czytamy w preambule Nagrody.

Laureat I edycji Konkursu im. Krzysztofa Krauze otrzyma obraz Kasinatha Chauhana, prymitywisty z Pune w Indiach. Malarz nazywany hinduskim Nikiforem był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli ponad dekadę temu podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze. Dziś obrazy Kasinatha Chauhana są pokazywane w uznanych galeriach sztuki na całym świecie. Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze.

Nagroda będzie przyznawana corocznie, a jej druga edycja odbędzie się 2 kwietnia 2017 w urodziny jej patrona. Kapituła będzie brała pod uwagę filmy, które miały premierę w 2016 roku.
MR
Gildia Reżyserów Polskich
Ostatnia aktualizacja:  13.12.2016
Zobacz również
„Powidoki”: Wajda nauczył nas historii
[wideo] Życie jest tragikomedią, czyli na planie "Ataku paniki"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll