PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Polski reżyser Rafael Lewandowski został mianowany Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury. "Ordre des Arts et des Lettres" to niezwykle prestiżowe francuskie odznaczenie cywilne, przyznawane za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie. Order Sztuki i Literatury jest nadawany przez Ministra Kultury i Środków Przekazu zarówno obywatelom Francji, jak innych państw.
Wśród Polaków odznaczonych Orderem są m.in. Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Radziwiłłowicz, Magdalena Abakanowicz, Krystyna Janda.

- Ta nominacja jest prawdziwą niespodzianką. Otrzymałem ją bez uprzedzenia w ubiegłym tygodniu... po prostu pocztą! Z dyplomem był dołączony list od Pani Minister Kultury Fleur Pellerin – mówi reżyser. -  Dowiedziałem się z niego, że otrzymałem order za "dogodne rozpowszechnianie kultury francuskiej po świecie". Ciekawe: wyjechałem z Francji ponad 12 lat temu, a większość swoich dotychczasowych filmów poświęciłem Polsce... Mimo tego Francuzi uważają, że dobrze reprezentuję ich kraj! Jest mi niezmiernie miło. Poważniej mówiąc, traktuję ten order jako kolejne uznanie mojej podwójnej tożsamości kulturowej. To dla mnie wielki zaszczyt.


Rafael Lewandowski i Magdalena Czerwińska na planie "Kreta", fot. Paweł Sowa

Rafael Lewandowski urodził się w 1969 roku w polsko-francuskiej rodzinie. Jako nastolatek reżyserował filmy amatorskie. Jest absolwentem paryskiej Sorbony - Wydziału Studiów Kinematograficznych oraz Wydziału Reżyserii słynnej, francuskiej szkoły filmowej La Fémis. Pracował jako asystent na planach filmów fabularnych, reklamowych i telewizyjnych. Po realizacji kilku krótkometrażowych fabuł ("Dzień końca lata", "Ranch w Nevadzie", "Motor") robił filmy dokumentalne (m. in. "Cela", "Cień na duszy", "Przesłuchania", "Piosenka i życie"). Ponadto sfilmował we Francji ponad 80 relacji osób, które przeżyły holokaust dla fundacji Stevena Spielberga "Survivors of the Shoah". Wyreżyserował również kilka dokumentów o kreacji artystycznej ("W cieniu Don Giovanniego", "Po drugiej stronie płótna", "Sztuka milczenia") oraz programy dokumentalne dla ARTE. W 2010 roku Rafael wyreżyserował swój debiut fabularny "Kret" z Borysem Szycem, Marianem Dziędzielem i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Film miał swoją premierę na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową dla Mariana Dziędziela. Międzynarodową karierę rozpoczął na Festiwalu w Montrealu - nagrodę za rolę główną na tej prestiżowej imprezie otrzymał Borys Szyc.

W styczniu 2012 roku Rafael Lewandowski został laureatem Paszportu Polityki. Jego ostatnim filmem jest pełnometrażowy dokument ("Minkowski Saga") o słynnej warszawskiej rodzinie dyrygenta światowej sławy Marca Minkowskiego, i jej burzliwych dziejach. Aktualnie pracuje nad projektami fabularnymi ("Po lepszej stronie świata", "Dobrze, że wróciłeś"). Kręci również kolejny film dokumentalny między Polską a Francją o literacie i działaczu niepodległościowym Zygmuncie Lubicz Zaleski. Od 1997 prowadzi warsztaty o reżyserii i scenariuszu  - we Francji, w Polsce, w Tunezji, w Norwegii, w Libanie. Obecnie mieszka w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy!

Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  30.03.2015
Zobacz również
fot. Grzegorz Osuch/SFP
Animocje: Znamy filmy konkursowe
Tarnowska Nagroda Filmowa coraz bliżej. Obejrzyj plakat Horowitza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll