Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
Ruszył cykl „Wajda Making”, poświęcony rozmowom z bliskimi współpracownikami Andrzeja Wajdy.
Dorobek reżysera jest niekwestionowanym dziedzictwem polskiej kultury, został on wielokrotnie opracowywany pod kątem artystycznym, społecznym czy historycznym. Uzupełnieniem tej perspektywy będzie analizowanie i popularyzowanie, nie tylko osiągnięć Andrzeja Wajdy, ale właśnie jego sposobu działania. Dzięki przeprowadzonym wywiadom, będzie można lepiej zrozumieć jego wizję, poszukiwania artystyczne, sposób radzenia sobie z kryzysami. W kręgu rozmówców znajdują się przedstawiciele różnych profesji, co posłuży do wyłonienia wielobarwnego, a jednocześnie nieoczywistego portretu twórczego.
Pierwszym gościem „Wajda Making” był profesor Jerzy Stuhr. “Jurku, przecież ktoś musi zostać w teatrze”, odpowiedział Andrzej Wajda, zapytany przez Jerzego Stuhra, dlaczego nie angażuje go do żadnych filmów. Dostępna jest już także rozmowa z Jerzym Radziwiłowiczem, czyli legendarnym “człowiekiem z marmuru”. W kolejnych odcinkach pojawią się m.in: Andrzej Seweryn, Wojciech Pszoniak czy Agnieszka Holland.
W ramach projektu w ostatni weekend rozpoczął się również cykl spacerów “Kraków Wajdy”. Twórca trafił do Krakowa w 1943 roku, ukrywał się przed gestapo do wiosny 1944 roku. Po zakończeniu wojny rozpoczął w 1946 roku studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie a następne lata jego życia były już nierozerwalnie związane z miastem. Tu tworzył, tutaj mieszkał, tutaj zbudował wraz z Krystyną Zachwatowicz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.
Projekt jest współfinansowany ze środków gminy miejskiej Kraków. Producentem projektu jest Stowarzyszenie All In UJ. "Wajda making" jest wspierane przez Miasto Kraków, prof. Krystynę Zachwatowicz-Wajdę oraz prof. Tadeusz Lubelskiego.
Wideorozmowy, terminy spacerów oraz wszelkie informacje dostępne są na Facebooku „Wajda Making”.
AK
Wajda making
Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018
fot. Adam Mikołajczyk | Pracownia Męskich Portretów
Ostatnie cygaro Witolda Adamka
Znamy werdykt 25. MFF Etiuda&Anima. Nagroda specjalna dla Ewy Braun
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023