PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Rozpoczęła się 13. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który odbywa się Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Podczas ośmiu dni zaprezentowanych zostanie ponad 100 filmów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z gali otwarcia.

W gorące sobotnie popołudnie w największym namiocie ustawionym w miasteczku festiwalowym w centrum urokliwego Kazimierza Dolnego odbyła się gala otwarcie 13. edycji Festiwalu. Gości z polski i zagranicy powitała Grażyna Torbicka, dyrektor artystyczna. - Uznajmy, że 13 jest szczęśliwa i przez najbliższy tydzień wydarzą się wyłącznie pozytywne niespodzianki. Cieszę się, że udało się zrealizować 13. edycję Dwóch Brzegów, bo przecież jeszcze niedawno nie było wiadomo czy zgromadzimy fundusze. W tym roku utrzymujemy poziom do jakiego przyzwyczailiśmy widzów. Mamy więcej zagranicznych gości niż w poprzednich latach. Do Kazimierza przyjadą: Martina Apostolova – aktorka z „Iriny”, Veit Helmer – reżyser i scenarzysta filmów „Staniczek” i „Tuvalu”, Mitko Panov twórca filmu „Świadek” oraz wielu polskich twórców m.in. Janusz Gajos – tegoroczny jubilat oraz Daniel Olbrychski, który zagrał w filmie „Van Gogi” - mówiła.

fot. Borys Skrzyński/SFP


Uroczyste otwarcie uświetniła obecność Claudio Giovannesiego, reżysera filmu „Piranie”. nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu w Berlinie. Film jest adaptacją bestsellerowej książki Roberto Saviano. To wnikliwie opowiedziana historia nastoletnich gangów z przedmieść Neapolu, pragnących już dziś, natychmiast, siły i władzy. - Jestem szczęśliwy, że przyjechałem do Polski. Uwielbiam Waszych kompozytorów, a jednym z najlepszych reżyserów na świecie jest Paweł Pawlikowski – przyznał. - Film „Piranie” opowiada o utracie niewinności, młodzieńczości i wyborze dobra lub zła – dodał włoski reżyser.


Wśród gości gali otwarcia znalazł się również Wojciech Pszoniak – bohater retrospektywy „I Bóg stworzył aktora”. Rok 2019 to jubileusz 50 lat pracy artystycznej Wojciecha Pszoniaka.Retrospektywę otworzy aktorski pojedynek Wojciecha Pszoniaka (Robespierre) z Gerardem Depardieu (Danton) w filmie „Danton” (1982) Andrzeja Wajdy. To też pojedynek pragmatyzmu z idealizmem, film o prawie do wolności osobistej i wolności słowa, o władzy, która karze za te same czyny, za które sama powinna być ukarana.


13. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi odbywa się w dniach 27 lipca – 4 sierpnia w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Patronem wydarzenia jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich. 

MR
Dwa Brzegi
Ostatnia aktualizacja:  28.07.2019
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Transatlantyk branżowo (4). Jak Program Kreatywna Europa wspiera development
19. NH: Wszystko, co powinniście wiedzieć o Industry
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll