PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jeden z najwybitniejszych polskich scenografów filmowych, zmarł 11 września w Warszawie. Miał 94 lata. Jerzy Skrzepiński był twórcą scenografii do ponad 60 produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. serialu "Kolumbowie", komedii kryminalnej "Vabank" i "Akademii Pana Kleksa".
Urodził się 8 września 1923 roku w Tuszynie pod Łodzią. Ukończył Szkołę Rysunku i Modelarstwa Szczepana Andrzejewskiego w Łodzi. Terminował u wielkich mistrzów -  Anatola Radzinowicza i Romana Manna - twórców polskiej szkoły scenograficznej. To od nich nauczył się precyzji, fachowości, posługiwania się dekoracją, kostiumem, rekwizytem, operowania barwą i formą.

 

Od roku 1951, niemal do końca lat 80. związany był z Wytwórnią Filmów Fabularnych w Łodzi, w której zrealizował scenografie do blisko 60 obrazów kinowych i telewizyjnych, m.in. do „Faraona” i „AusteriiJerzego Kawalerowicza, „HubalaBohdana Poręby, „VabankuJuliusza Machulskiego, „Akademii Pana KleksaKrzysztofa Gradowskiego, filmów Janusza Nasfetera, Ewy i Czesława Petelskich, Zbigniewa Kuźmińskiego, kilku spektakli dla teatru i teatru telewizji, filmów i seriali telewizyjnych (wśród których byli „Kolumbowie” Janusza Morgensterna). Do części tytułów projektował także kostiumy i dekorował wnętrza. Współpracował z reżyserskimi indywidualnościami, odtwarzał realia historyczne, kreował światy fantastyczne, konstruował ekranową współczesność. Ze swobodą próbował różnych stylów i gatunków, z jednakową łatwością tworzył dla kina popularnego i autorskiego.

 

Mieczysław Kuźmicki, były dyrektor Muzeum Kinematografii, mówił o Skrzepińskim: - On jest ostatnim z tego pokolenia scenografów, którzy współtworzyli największe dokonania polskiej kinematografii. Jednym z jego największych osiągnięć była monumentalna scenografia do „Faraona”, która przyczyniła się do międzynarodowego sukcesu filmu. Skrzepiński prowadził bardzo szczegółową dokumentację, jeździł do Egiptu, zwiedzał muzeum kairskie. Odtwarzał dekoracje, wnętrza i obiekty, przy czym wnętrza pałacu faraona projektował właściwie z głowy, ponieważ w Egipcie nie zachowały się żadne obiekty życia codziennego, a jedynie świątynie.

 

W 2015 roku pojawiła się poświęcona mu publikacja, zatytułowana "Jerzy Skrzepiński. Ostatni z wielkich. Scenografia filmowa" pod redakcją Elżbiety Czarneckiej i Mieczysława Kuźmickiego, w której o dokonaniach artysty mówią jego współpracownicy - m.in. reżyserzy i operatorzy. Skrzepiński był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 1984 roku otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (za "Akademię Pana Kleksa").

AK
Ostatnia aktualizacja:  12.09.2017
Zobacz również
fot. Filmpolski.pl
Warsztaty cyfrowej rekonstrukcji obrazu
Pokaz filmu „Jurek” w reżyserii Pawła Wysoczańskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll