PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.09.2017
Warsztaty, wykłady, spotkania, robienie mebli, beatboxowa improwizacja – takie i inne atrakcje czekają na dzieci i ich opiekunów podczas 4. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Wydarzenia towarzyszące zajmują pokaźną część tegorocznego programu.
Warsztaty
Program warsztatów to w tym roku prawdziwa gratka i to nie tylko dla miłośników kina. Członkowie specjalizującego się w muzyce współczesnej zespołu Kwartludium – skrzypaczka i pedagożka muzyczna Dagna Sadowska oraz kompozytor i klarnecista Michał Górczyński pokażą jak zaimprowizować dźwiękiem wszystko to, co widać na kinowym ekranie, od bohaterów po pejzaże. Patryk Tik Tak Matela, beatboxer i eksplorator nieprzetartych jeszcze szlaków wokalistyki, poprowadzi warsztaty z beatboxu dla młodszych (4+ ) i nieco starszych (9+ ).

W festiwalowe weekendy w kinach można będzie nie tylko obejrzeć filmy, ale też wziąć udział w warsztatach plastycznych. Będzie i malowanie, i rysowanie, i wycinanie, i klejenie, a nawet szycie. Aby przestrzeń kinowa była dopasowana do takich działań oraz wymagających, młodych widzów partnerem głównym Kina Dzieci została firma VOX, która zadbała o wnętrza tak, aby dzieci czuły się w nich jak najlepiej i mogły z nich w pełni korzystać, np. kupując samodzielnie bilet dzięki specjalnie przygotowanemu podestowi. A w pierwszą niedzielę, 24 września w Kinotece, odbędą się warsztaty, w czasie których projektantka VOX - Joanna Leciejewska pokaże dzieciom jak z kartonu zrobić własną… ryczkę, czyli tłumacząc z poznańskiego - taboret.

W ramach sekcji Ahoj! Kino czeskie, będzie można nie tylko zobaczyć największe przeboje czeskiej kinematografii dziecięcej ostatnich lat – od pełnego magii „Błękitnego tygrysa”, przez baśniowe „Siedem kruków”, po znane wszystkim „Niedoparki” – ale też liznąć trochę języka podczas warsztatów z Czeskim Centrum oraz wykonać właśnie Niedoparki wraz z reżyserką filmu, Galiną Miklínová.

Z nosem w książkach
Jedną z nowości w tegorocznym programie jest sekcja Kino Dzieci z nosem w książkach. W jej ramach na ekranie zagoszczą ulubieni bohaterowie literaccy: słynni już młodzi detektywi, Lasse i Maja, Tomek Sawyer, Ronja, córka zbójnika, Tsatsiki czy Mama Mu. Przy okazji seansów będzie można spotkać się z zaprzyjaźnionym z Kinem Dzieci Wydawnictwem Zakamarki – będą warsztaty, wspólne czytanie i rozmowy. O ulubionych bohaterach książkowych z dzieciństwa opowiedzą dziennikarki Weronika Wawrzkowicz i Katarzyna Stoparczyk, a także autorka książek dla dzieci i młodzieży Joanna Olech. Kto czuje, że niektóre książki zna już na pamięć i z chęcią przeczytałby coś nowego, może w festiwalowe weekendy wziąć udział w wielkiej wymianie książek.

Kino Dzieci to też premiery – tym razem polskich seriali dla najmłodszych. Na festiwalu będzie można zobaczyć „Basię” oraz „Żubra Pompika”. Oprócz projekcji zapraszamy też na spotkania z twórcami, m.in. z Tomaszem Samojlikiem – autorem komiksów o Pompiku, Wiesławem Ziębą – reżyserem serialu i Eweliną Gordziejuk – producentką, a także z autorkami serii książek o Basi – pisarką Zofią Stanecką i rysowniczką Marianną Oklejak oraz z Marcinem Wasilewskim – reżyserem serialu.

Spotkania

Z widzami tegorocznego Kina Dzieci spotkają się również reżyserki pełnych metraży: Karla von Bengtson („Superagentka”), Sigrid Klausmann („Nic bez nas”), Galina Miklínova („Niedoparki”) i Marta Karwowska („Tarapaty”). Widzowie będą mieli okazję dowiedzieć się od nich, czy od dziecka marzyły o robieniu filmów, jak to jest pracować na planie i czy mają już pomysły na nowe filmy.

Będzie również okazja do spotkań z młodymi aktorami. Czy przygotowując się do roli czytają cały scenariusz? Czy chcą zagrać w kolejnym filmie? Czy lubią granych przez siebie bohaterów? Odpowiedzi na te pytania usłyszymy od Flory Li Thiemann („Przygoda Nelly”), Juny de Leeuw i Davy’ego Gomeza („Storm. Opowieść o odwadze”) oraz Hanny Hryniewickiej i Jakuba Janoty-Bzowskiego („Tarapaty”).

Kolejną nową sekcją w programie festiwalu są Odkrycia. To w jej ramach pokazane zostaną wyjątkowe, skłaniające do dyskusji i nikogo nie pozostawiające obojętnym filmy. Wśród nich m.in. nagrodzony na festiwalach w Berlinie, Buenos Aires, Maladze, Stambule i Odessie biograficzny dramat „Lato 1993” oraz nominowany do Oscara® dla najlepszej animacji „Czerwony Żółw”.

Ostatniego dnia festiwalu, 1 października, zainaugurujemy nowy, już drugi sezon Klubu Kina Dzieci. Będzie wspólny seans czeskiej animacji o przygodach pary uwielbiających remonty sąsiadów – „Pat i Mat”, a po nim wielka debata: Czy kukiełka to też aktor?

A skoro o dyskusjach i debatach mowa – Uniwersytet Dzieci zaprasza na wykłady po trzech filmach z tegorocznego programu festiwalu. O wynalazku Gutenberga (po filmie „Storm. Opowieść o odwadze”), o wirtualnej rzeczywistości (po filmie „Labirynt”) oraz o ekologii (po filmie „Nic bez nas”).

Nie tylko dla dzieci
Wspólnie z Fundacją Familylab Polska (częścią założonej przez światowej klasy duńskiego pedagoga Jespera Juula organizacji Familylab Association) przygotowaliśmy serię wydarzeń przeznaczonych dla dorosłych uczestników festiwalu – rodziców, nauczycieli i edukatorów filmowych. Składają się na nią wykład „Wzajemna ciekawość, czyli o komunikacji dorosłych z dziećmi”, całodzienne warsztaty dla nauczycieli i edukatorów poświęcone edukacji filmowej oraz komunikacji z uczniami, a także dwa seminaria dla rodziców: „Jestem OK taki, jaki jestem” i „Dziecko w szkole”.

Więcej informacji oraz formularze zapisów na wybrane wydarzenia znajdują się na stronie http://kinodzieci.pl.

Festiwal Filmowy Kino Dzieci to jeden z największych festiwali filmów dla młodych widzów w Polsce. Czwarta edycja odbędzie się w dniach 23 września – 1 października w 20 miastach, pod hasłem „Pora na ciekawość”. W programie znalazło się ponad 100 filmów: filmy aktorskie, animacje oraz krótkie metraże. Kino Dzieci to także spotkania i warsztaty dla nauczycieli i rodziców, warsztaty dla dzieci, spotkania z gośćmi, pokazy z muzyką na żywo.

Partner główny: VOX
Patroni medialni: AMS, Co jest grane 24, Czas Dzieci, Dziecko, Filmweb, Gazeta Wyborcza, Juniorowo, Kino, Ładnebebe, Mammazine, Miasto Dzieci, Radio TOK FM, Sens, TVP Kultura, Zwierciadło

Facebook: facebook.com/kinodzieci

Festiwal Filmowy Kino Dzieci, fot. Alicja Szulc
WRÓB
Kino Dzieci
Ostatnia aktualizacja:  17.09.2017
Zobacz również
Rusza 42. FPFF w Gdyni
Literatura a film. Gęba, maska i pupa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll