PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Bydgoskie Miejskie Centrum Kultury uruchamia nowy program stypendiów scenariuszowych. Jeżeli napiszesz scenariusz filmu dziejącego się w Bydgoszczy, możesz liczyć na trzymiesięczne stypendium w ramach programu Bydgoska Tożsamość Filmowa realizowanego w MCK-u. Do tej pory wsparto 15 różnych produkcji, głównie nieduże filmy dokumentalne, w tym np. "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk wyprodukowany przez Wajda Studio.
Rok 2017 przynosi zmiany w działaniu programu Bydgoska Tożsamość Filmowa Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z produkcyjnej, która obowiązywała przez ostatnie dwa lata na stypendialną z dziedziny scenariuszy filmowych. Do tej pory wsparliśmy 15 różnych produkcji, głównie nieduże filmy dokumentalne, w tym np. "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk wyprodukowany przez Wajda Studio.

W roku 2017 ma się rozpocząć budowa bazy scenariuszy do filmów z Bydgoszczą w tle. Te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których miasto będzie grało główną rolę. Stolica Kujaw i Pomorza do tej pory była całkowicie pomijana jako miejsce opowiadania filmowych historii. Poza jednym (literalnie jednym) filmem o grodzie nad Brdą – mowa o "Sąsiadach" w reżyserii i na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibor-Rylskiego, w całej historii kinematografii nie powstał żaden pełnometrażowy film fabularny o Bydgoszczy. To duże, bo ósme co do wielkości miasto w kraju jest białą plamą na filmowej mapie Polski. Od premiery "Sąsiadów" mija niemal 50 lat.

- Jesteśmy również przekonani, że nowa lokacja dla opowiadanych w tej chwili w Polsce fabularnych historii może być inspirująca i odświeżająca – piszą organizatorzy. - Miasto jest bardzo konkretne w swoim charakterze i oryginalne w kontekście kulturowym Polski i Niemiec oraz zjawisk historyczno-społecznych XIX i XX wieku, a jednocześnie jest pozbawione balastu stereotypowych skojarzeń i uproszczeń. Oczywiście mamy świadomość, że Bydgoszczy przypięta została “gęba” miasta bez wyrazu, tożsamości i przeszłości, nie mniej taka “słabość” bywa również zaletą.  Może starczy już kryminałów z Krakowem lub Wrocławiem w tle, może czas no nowe.

Partner strategiczny BTF 2017: Szkoła Wajdy
Bydgoska Tożsamość Filmowa – program stypendialny Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy będzie ściśle współpracował z Wajdaschool w ramach jego najbardziej prestiżowego programu Studio Prób. Wykładowcy tego szanowanego programu będą prowadzili warsztaty oraz wykłady zaplanowane dla zwycięzców etapu pierwszego i drugiego, a także będą brali udział w pracach komisji oceniających scenariusze. Wątek bydgoski stanie się także elementem działań Szkoły w Warszawie.

Opis programu partnerskiego:
Studio Prób to roczny, intensywny program reżyserii na poziomie masterclass, który obejmuje analizę i rozwój scenariuszy zgłoszonych przez uczestników, a także warsztaty z wybitnymi polskimi reżyserami na temat problemów dramaturgii, pracy na planie, pracy z aktorem, montażu, dźwięku, obrazu i analizy filmów. Uczestnicy przystępują do zajęć praktycznych, podczas których podejmują się realizacji dwóch scen ze swoich scenariuszy, z udziałem zawodowych aktorów warunkach profesjonalnego planu filmowego. Ukończenie Programu powinno zbiec się z zakończeniem pracy nad co najmniej pierwszą wersją scenariusza.


Warsztaty i wykłady w ramach BTF 2017

Planowane są dwa warsztaty dla uczestników programu stypendialnego. Każdy z warsztatów potrwa przez tydzień.
•    Pierwszy pomiędzy ogłoszeniem wyników I etapu, a datą zakończenia przyjmowania prac do II etapu (preferowany maj/czerwiec 2017).
•    Drugi w okresie od ogłoszenia wyników etapu II do zamknięcia przyjmowania ostatecznych wersji scenariusza (preferowany lipiec/sierpień 2017). 

Prowadzącymi warsztatów byliby wykładowcy Wajda School (planowani tutorzy: Maciej Sobieszczański, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki).

Planowany jest także Wykład Otwarty, będący zwieńczeniem części warsztatowej (planowani wykładowcy: Wojciech Marczewski, Agnieszka Holland). Warsztaty i wykład odbędą się w siedzibie Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.


Kalendarz BTF 2017

Etap I

W tym etapie rozdane zostaną cztery stypendia ufundowane przez MCK. Będą to stypendia 3-miesięczne, w wysokości 5000 zł. Stypendysta otrzymuje też prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy (w przedziale czasu maj/czerwiec 2017). Do tego etapu przyjmujemy treatmenty/zarysy scenariuszy filmowych (tzw. nowele filmowe) oparte o tematykę bydgoską, o objętości od 7 do 15 stron. Etap zakończy się 25 czerwca 2017.

Kalendarium:
•    27 lutego: ogłoszenie naboru do pierwszego etapu
•    18 kwietnia: koniec przyjmowania propozycji
•    25 kwietnia: ogłoszenie wyników naboru (nazwiska 4 osób, które dostaną stypendium w wysokości 5000 zł)
•    warsztaty w I naborze w okresie maj - czerwiec (7 dni zajęć). Planowani tutorzy Maciej Sobieszczański / Wojciech Marczewski


Etap II

Podczas drugiego etapu programu BTF rozdane zostaną dwa stypendia w wysokości: 10 000 zł, ufundowane przez MCK w Bydgoszczy. W tym etapie stypendysta także otrzymuje prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy. Do konkursu w II etapie należy składać oparte o tematykę bydgoską scenariusze w formie pełnego tekstu – tzw. „pierwszego draftu”. Etap zakończy się 17 października 2017 roku.

Kalendarium:
•    26 kwietnia: rozpoczęcie naboru do II etapu
•    17 czerwca: zakończenie naboru
•    25 czerwca: ogłoszenie wyników naboru (nazwiska 2 osób, które dostaną stypendium w wysokości 10.000 zł)
•    warsztaty w II naborze w okresie lipiec - sierpień (7 dni zajęć). Planowany tutor Maciej Sobieszczański.

UWAGA! II etap jest de facto samodzielnym naborem i nie jest przeznaczony tylko dla zwycięzców etapu I. Oczywiście laureaci stypendium z I naboru mogą aplikować także w II naborze. Regulamin nie wyklucza otrzymania obu stypendiów (5 i 10 tys.) oraz udziału w 2 sesjach warsztatowych. To maksymalna pula, którą może wyróżniony w obu etapach autor wygrać.

Zwycięzcę całego programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2017 (łącznie z etapów I i II) poznamy 17 listopada 2017 roku. Wykład na zakończenie BTF planowany jest na 17 listopada i połączony będzie z obchodami 15-lecia WAJDASCHOOL. Wykład, poprowadzi w zależności od dyspozycji w tym czasie Agnieszka Holland lub Wojciech Marczewski



AK
Bydgoskie Miejskie Centrum Kultury
Ostatnia aktualizacja:  2.03.2017
Zobacz również
fot. Bydgoskie Miejskie Centrum Kultury
Jerzy Hoffman: Nie miałem czasu się nudzić
LOVECRAFT. Dyplom studentów aktorstwa wg tekstu Roberta Bolesto
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll