PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dwie siostry wyruszają w pełną emocji podróż, poprzez śmiech i łzy, radość i gniew, aż do finału, który ma rozstrzygnąć o losie jednej z nich. „Lęk” w reżyserii nominowanego do Oscara Sławomira Fabickiego miał premierę podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zebrał rekordową liczbę recenzji oraz poruszył widzów i recenzentów.
Krytycy pisali: „Cielecka i Nieradkiewicz olśniewają” (Onet.pl); „Aktorski majstersztyk Magdaleny Cieleckiej i Marty Nieradkiewicz” (Wysokie Obcasy), „To jeden z takich filmów, które wystarczy raz obejrzeć, a długo o nim nie zapomnimy” (Naekranie.pl); „Żadnej poetyckości i triumfalizmu. Zrozumienie dla najtrudniejszych decyzji, bez szyderstwa” (Interia.pl). W najbliższą niedzielę „Lęk” będzie miał międzynarodową premierę w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Premiera z udziałem twórców odbędzie się w niedzielę, 8 października 2023 roku, pozostałe projekcje są zaplanowane na 9, 10 i 11 października. Film trafi do ogólnopolskiej dystrybucji już za miesiąc, 3 listopada.   

Zwiastun: https://youtu.be/2g5Gbfh0m_A?si=_m9VNuBbbhB7BhGB

"Lęk", fot. Monolith Film

O filmie „Lęk”:

Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz jako siostry w porywających kreacjach aktorskich, jakich w polskim kinie nie było od lat. „Lęk” nominowanego do Oscara Sławomira Fabickiego zabiera widzów w podróż poprzez śmiech i łzy, miłość i nienawiść, radość i smutek, aż do poruszającego finału, który zostaje w sercu na zawsze.

Małgorzata kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja jest jej przeciwieństwem - spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka. Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii. Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie. Przed nimi czas rozmów, kłótni, płaczu i śmiechu. Czy będą potrafiły znów być ze sobą tak blisko jak kiedyś? To będzie ich najważniejsze spotkanie. Czy okaże się także ostatecznym rozstaniem?

"Lęk", fot. Monolith Film

O twórcach filmu:
Lęk” jest trzecim filmem fabularnym nominowanego do Oscara Sławomira Fabickiego i powstał w koprodukcji polsko-szwajcarsko-niemieckiej. Zdjęcia zostały zrealizowane w Polsce, Niemczech i Szwajcarii, w malowniczym Lugano. Producentem filmu jest Apple Film Production.  Reżyser filmu, Sławomir Fabicki, nominację do Oscara i ponad 50 nagród na międzynarodowych festiwalach zdobył za "Męską sprawę". Za kolejny swój film, "Z odzysku", został nagrodzony w Cannes Nagrodą Jury Ekumenicznego, zdobył nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. Film był polskim kandydatem do Oscara i miał dystrybucję w kinach arthousowych w Stanach Zjednoczonych. Za swój trzeci film, "Miłość", Fabicki otrzymał m.in. nagrodę Specjalną Jury na FPFF w Gdyni 2013.  Zdjęcia do „Lęku: zrealizował wielokrotny współpracownik Fabickiego, wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą autor zdjęć, Bogumił Godfrejów, z którym Fabicki pracował zarówno do nominowanej do Oscara „Męskiej sprawie”, jak i nagrodzonym w Cannes „Z odzysku”.
 
  Autorką scenariusza jest Monika Sobień-Górska. Film „Lęk” jest jej pełnometrażowym debiutem scenariuszowym, a scenariusz otrzymał wyróżnienie na Festiwalu OFF Camera w 2017 roku jako finalista konkursu SCRIPT PRO.  Scenografię przygotowała wybitna polska scenografka, wielokrotna laureatka Orła, nagrody Polskiej Akademii Filmowej, Magdalena Dipont we współpracy Barbarą Damovsky ze Szwajcarii. Charakteryzację przygotowała Martine Felber ze Szwajcarii, która spotkała się m.in. z Krzysztofem Kieślowskim przy „Czerwonym”.  Za kostiumy odpowiadała Sandra Kowalska („Dzień czekolady”), za montaż nagrodzony m.in. za film „Essential Killing” na festiwalu w Gdyni i Orłem, Polską Nagrodą Filmową, Maciej Pawliński. Autorem dźwięku jest wielokrotny laureat Orła za Najlepszy Dźwięk, nagrodzony na festiwalu w Gdyni za filmy „Imagine” i „Pornografia”, Jacek Hamela.


WRÓB
Monolith Film
Ostatnia aktualizacja:  7.10.2023
Zobacz również
Polskiego Kina Młodego Widza w kinie Kultura. Trwają zapisy
Optymistyczne "Święto ognia" już w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll