PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po kolei relacjonujemy prezentacje z Forum Wokół Kina, które odbyło się raptem tydzień przed Świętami w Gdyńskim Centrum Filmowym. Co przygotowali dla widzów wytrawni gracze naszej sceny kinowej?
Oferta Warner Bros Entertainment Polska imponowała rozmachem. Superprodukcje pod szyldem DC (DC Comics, Inc), filmy familijne, "Fantastyczne zwięrzęta..." - i w tym wszystkim najlepszy polski debiut roku, czyli Terpińska & Masłowska.

Sporo się na Forum mówiło o dubbingu. Reprezentujący Warnera Paweł Dutkalski z Warner Bros. zapowiedział, że firma zdecydowała się na zwiększenie seansów dubbingowanych, ze względu na zmieniające się zwyczaje widzów - polska widownia przywykła do dubbingu filmów z uniwersum Marvela. Oferta Warnera na 2022 rok jest niezwykle bogata i adresowana do wszystkich grup wiekowych. Zainteresowanie sieci multipleksów przyciągają przede wszystkim blocbustery i tu ich nie zabraknie. Najbardziej znane tytuły z oferty warnerowskiej to: "Black Adam" (29.07.2022) z Dwayne Johnsonem i Pierce Brosnanem, kolejny film z Jasonem Momoa "Aquaman and the Lost Kingdom" (16.12), "The Flash" z Ezra Millerem (04.12) i w końcu klasyk nad klasykami czyli nowy "Batman" z Robertem Pattinsonem, który,z tego co można odczytać ze zwiastuna, sięga go korzeni historii i świata człowieka - nietoperza. Premiera już niedługo - 4 marca. Pattinson jest podobno najlepszym Batmanem w historii adaptacji - ocenimy to wkrótce.


Paweł Dutkalski wręcza Tomaszowi Jagielle Srebrną Piłkę za najlepsze wyniki rozpowszechniania filmu "Kosmiczny mecz", fot. Anna Rezulak / GCF

Kina z niecierpliwością oczekują także na kolejną część uniwersum Harry'ego Pottera, które w tym roku obchodzi 20. rocznicę urodzin. "Fantastyczne zwięrzęta. Tajemnice Dumbledora" to film, którego logo w większym stopniu uwydatnia nazwisko słynnego maga niż tytuł serii. Świadczy to tylko o wyjątkowej pozycji serii filmów o młodym czarodzieju z Hogwartu. Daty polskiej premiery nie ma jeszcze w line-up, ale światowa zapowiadana jest na 15 kwietnia. Z kolei widownię kilku pokoleń zainteresuje zrealizowana z rozmachem biografia najsłynniejszego piosenkarza w historii - "Elvis". Premiera - 24 czerwca, Presleya gra Austin Butler a jego słynnego menedżera - kompletnie zmieniony Tom Hanks. Największym warnerowskim wydarzeniem świątecznych dni jest premiera "Matrix Zmartwychwstania" Lany Wachowski z udziałem Keanu Reeves, Jonathana Groffa i  Carrie-Anne Moss. Opowieść o spotkaniu po latach Neo i Trinity weszła na ekrany w przedświątecznym tygodniu.

Zupełnie odmiennie przedstawia się jedyna polska propozycja Warnera - "Inni ludzie", ambitny debiut Aleksandry Terpińskiej na podstawie powieści Masłowskiej i bezsprzecznie najbardziej oryginalny film 46. FPFF w Gdyni - "Inni ludzie". Ostra jak brzytwa współczesna opowieść w rytmie rapu z Sonią Bohosiewicz, Sebastianem Fabijańskim i Jackiem Belerem wejdzie na ekrany kin 18 marca. Polski Warner zapowiadał, że zamierza uczestniczyć w produkcji ciekawych polskich tytułów, poczynając właśnie od filmu Aleksandry Terpińskiej.  Ciekawe, czy produkcja ta pociągnie za sobą kolejne.

Paweł Dutkalski, fot. Anna Rezulak / GCF

Warto dodać, że prezentacja Warnera zawierała silne akcenty podkreślające znaczenie wielkiego ekranu w magii kina, a jak wiemy, w przypadku wielkiego hollywoodzkiego studia tego typu marketingowe sugestie nigdy nie są przypadkowe. Goście Forum Wokół Kina z dużą uwagą śledzili prezentację Forum Film Poland, którą prowadził Sławomir Salamon, pionier polskiego rynku dystrybucyjnego w latach 90. Wystąpienia Salamona zawsze są tu oczekiwane, a zwłaszcza w tym roku, kiedy to właśnie rozpowszechnianie nowego Bonda miało być tą jaskółką powrotu do normalności. I chyba tak było, gdyż jakkolwiek trudno mówić o entuzjazmie, ale zarówno dyrektor Forum Film jak i inni przedstawiciele rynku dystrybucyjnego wyrażali ostrożny optymizm i nadzieję, że kinowe okno utrzyma się jako pierwsze i wciąż niezwykle ważne okno dystrybucyjne.

Sławomir Salamon,  fot. Anna Rezulak / GCF

"Nie czas umierać" obejrzało do dzisiaj ponad 1 mln 600 tys. widzów - na razie jest to najpopularniejszy film roku, ale znakomicie idzie kolejnemu tytułowi z oferty dystrybutora czyli "Domowi Gucci" Ridleya Scotta, który obejrzało do dziś blisko 600 tys. widzów. Kolejny efektowny tytuł w ofercie Forum to   musical "Cyrano" Joe Wrighta, oparty na wielokrotnie adaptowanej dziewiętnastowiecznej sztuce francuskiego pisarza Edmonda Rostanda. Jak mówi Sławomir Salamon, pomysł jest zaczęrpniety ze sztuki, ale głównym tematem jest historia miłosnego trójkąta. Oryginalny Cyrano de Bergerac miał oczywiście długi nos, tego z 2021 cechuje niski wzrost. Zagrał go znany z "Gry o Tron" i "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" charyzmatyczny aktor Peter Dinklage.

Zanim jednak wybierzemy się do kina na "Cyrana", Forum Film zaprasza już w Sylwestra na „Licorice Pizza”, najnowszy film wybitnego reżysera Paula Thomasa Andersona, reżysera takich produkcji jak „Nić widmo”, „Boogie Nights” czy „Mistrz”. Historia toczy się na początku lat 70. w dobie wolności, eklektycznej mody i rewolucyjnej muzyki. W rolach głównych: Alany Haim, Cooper Hoffman, Bradley Cooper.   Fanów nieśmiertelnej sagi - horrorów dystrybutor zaprasza na piątą część, nazwaną po prostu "Krzyk" (14.01). Dwadzieścia pięć lat po serii brutalnych zdarzeń, które wstrząsnęły mieszkańcami Woodsboro, kolejny zabójca nakłada otoczoną złą legendą maskę Ghostface. Mnożą się okrutne ataki na grupę nastolatków.
 
Mariusz Łukomski, fot. Anna Rezulak / GCF

Ofertę Monolith Films zaprezentowali Mariusz Łukomski i Łukasz Klimek. Goście Forum wzięli udział w specjalnym pokazie uroczej brytyjskiej komedii "Książę" z Matthew Goode i Helen Mirren w reżyserii Rogera Michella, twórcy "Notting Hill". To oparta na niesłychanych, lecz prawdziwych wydarzeniach
komedia o zwykłym człowieku, który dokonał brawurowej kradzieży.  Mocną pozycją jest bez wątpienia nowy  wysokobudżetowy obraz Rolanda Emmericha "Moonfall" (04.02). Jak to u tego reżysera, widzimy świat zagrożony zagładą, kiedy to tajemnicza siła wybija Księżyc z orbity i posyła go na kurs kolizyjny z Ziemią. Jedną z najciekawszych propozycji Monolitha jest komedia akcji "Nieznośny ciężar wielkiego talentu" Toma Gormicana, w której Nicolas Cage gra... Nicolasa Cage'a (22.04). Fanów Guya Ritchiego zapewne ucieszy fakt, że już 1 kwietnia obejrzeć będzie można jego kolejny film sensacyjny o sporym komediowym tytule - "Gra fortuny" z Aubrey Plaza, Jasonem Stathamem i Joshem Hartnettem.


Współreżyser i producent Bogusław Job prezentuje "Mój dług" fot. Anna Rezulak / GCF

Czytelników naszego serwisu zapewne zainteresuje fakt, że już 11 marca na ekrany kin wchodzi polski dramat "Mój dług", opisywany jako historia Sławomira Sikory, bohatera słynnego, nagrodzonego Złotymi Lwami w Gdyni dramatu Krzysztofa Krauze. Reżyserami są Denis Delić i Bogusław Job, autorem scenariusza Andrzej Sobek, w obsadzie: Bartosz Sak, Piotr Stramowski, Olga Bołądź. Skazany na 25 lat więzienia Sikora trafia za kraty, gdzie musi walczyć o przetrwanie w środowisku recydywistów skazanych za najcięższe zbrodnie. Pozbawiony nadziei na sprawiedliwość, odizolowany od tych, których kocha, musi znaleźć w sobie siłę, by przeżyć i pozostać sobą.

  Należy zaznaczyć, że w ofertach dystrybutorów dużą część stanowią filmy dla dzieci i familijne - wchodzimy w okres ferii świątecznych i zimowych, podczas których kina szukają pozycji dla młodej widowni. Wygląda na to, że się nie zawiodą, mnóstwo jest bowiem propozycji zarówno dla dzieci z przedszkola i młodszych klas podstawówki jak i filmów dla nastolatków.

W kolejnych częściach: oferty Gutek Film, Nowych Horyzontów, Next Film, Mówi Serwis i TVP.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / Gdyńskie Centrum Filmowe
Ostatnia aktualizacja:  25.12.2021
Zobacz również
Świąteczne propozycje od portalu Ninateka
Kinowe rewolucje. W 11 dni 2021 roku odwiedziła 15 lokalnych i studyjnych kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll