PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W naszym kolejnym odcinku cyklu prezentujemy oferty Forum Film, M2, Best Film i Galapagos, jakie poznaliśmy na grudniowym Forum Wokół Kina.
Tradycją Forum Wokół Kina są krótkie „speeche” jednego z pionierów prywatnej dystrybucji filmowej Sławomira Salamona. Salamon ocenił 2022 jako „nie aż tak zły dla kin”. Przewidział – jak się okazało, słusznie – że nowy „Avatar” będzie miał świetne otwarcie, historyczny wynik. „Cała branża czeka na ten film” – ocenił Salamon. W istocie, "Avatar: Istota wody" (dystr. Disney) w weekend otwarcia w polskich kinach obejrzało 506 970 widzów. To najwyższy wynik w polskim rankingu oglądalności od czasu pandemii.

Salamon przedstawił ofertę Forum Film na najbliższe miesiące. „Till” (reżyseria: Chinonye Chukwu) to dramat obyczajowy osadzony w Ameryce lat 50. Prawdziwa historia matki, która walczy o sprawiedliwość po zabójstwie syna na tle rasowym, stała się symbolem oporu Afroamerykanów wobec rasizmu.  Premiera – 20 stycznia 2023.

Sławomir Salamon, fot. Anna Rezulak / GCF

W ofercie Forum znalazły się tytuły, które Salamon określił jako „maraton antywalentynkowy”. 10 lutego wchodzi do kin „Abyzou” – to imię demonicznej istoty, w żydowskiej tradycji obwinianej o powodowanie poronień i śmierć niemowląt. Tego dnia odbędzie się też premiera horroru „Play Dead”, w którym studentka kryminologii Chloe pozoruje własną śmierć, by wniknąć do kostnicy. Ta śmiała akcja to jedyna szansa na przejęcie dowodu, który mógłby obciążyć jej brata w sprawie o morderstwo. Obecnych na sali kiniarzy wyraźnie ucieszyła informacja o premierze (10 marca) kolejnego „Krzyku”. Ponadto Forum zapowiada wprowadzenie dwóch tytułów dla młodzieży: ekologicznego dramatu z Mia Wasikowską „Blueback” oraz  przygodowego „Kompasu szkieletora”.

Prezentacja M2 Films, fot. Anna Rezulak / GCF

W ofercie M2 Films najbardziej oczekiwaną pozycją jest dramat kostiumowy „W gorsecie” Marie Kreutzer, fascynująca historia jednej z największych buntowniczek arystokratycznej Europy – Sisi. W roli głównej znakomita Vicky Crieps. Film wchodzi 10 marca, ale już teraz można go oglądać na pokazach przedpremierowych. „Aftersun”  Charlotte Wells (27.01) to znany już z licznych festiwali i nagród  film produkcji nagrodzonego Oscarem Barry'ego Jenkinsa („Moonlight”). Młody ojciec Calum i jego córka Sophie wyjeżdżają razem do tureckiego kurortu. Podczas wspólnych wakacji stają się sobie bliżsi niż kiedykolwiek.

We francuskiej „Maskaradzie” Nicolasa Bedos (03.02) zobaczymy m.in. Isabelle Adjani i  Françoise Cluzet. To kryminał opowiadający o parze kochanków i wielkim przekręcie, który zmieni życie bogatych mieszkańców Lazurowego Wybrzeża.  M2 zapowiada także na kwiecień „epicką opowieść o przyjaźni” „The Eight Mountains” (reż. Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch).

Barbara Rogala rozdała nagrody za najlepsze wyniki filmów z oferty "Best Filmu" - tu z Kingą Plicht z Gdyńskiego Centrum Filmowego, fot. Anna Rezulak / GCF

Bogatą ofertę Best Filmu przedstawiła Barbara Rogala, która podsumowała mijający rok i najlepiej sprzedające się filmy. Zaskakująco dobre wyniki zrobiły dokumenty:  „Ennio” Giuseppe Tornatore przyciągnął do kin  5 tysięcy widzów, piękna ekologiczna opowieść „Serce dębu” aż 40 tysięcy. Dużym sukcesem firmy był młodzieżowy tytuł „Wiki i jej sekret” (180 tys.!) i jeden z najgłośniejszych tytułów roku „Wszystko wszędzie naraz” (80 tys.), który wkrótce w oscarowym czasie ponownie wejdzie do kin.

Best Film zapowiada film dla dzieci „Pimi z krainy tygrysów” (27.01) poparty dużą kampanią i gadżetami. Brytyjski „Najbardziej samotny chłopak na świecie” Martina Owena to propozycja dla młodych widzów. Wchodzi do kin 24 lutego, ale może być i propozycją walentynkową.  W nieco dalszej perspektywie obejrzymy adaptację słynnego thrillera „Jestem otchłanią” Donato Carrisi, francuski dramat Mouni Meddour „Houria”, opowieść o utalentowanej algierskiej tancerce. Wielbicieli talentu Penelope Cruz zapewne ucieszy informacja o premierze „Bezmiaru” Emanuele Crialese (14.04). Akcja filmu toczy się w Rzymie w latach 70. Rodzina Borghetti właśnie wprowadziła się do nowego mieszkania z widokiem na zachwycającą panoramę. Pozornie sielankowe życie Clary i jej męża podszyte jest powszednimi smutkami, poczuciem wyobcowania i samotności. Napięcie w relacjach rodziny sięga zenitu i prowadzi do krytycznego momentu…

Best Film zapowiada także norweski horror „Odejdź” (23.06) a także edukacyjny film „The inventor – historia Leonardo da Vinci”. Jesienią 2023 roku firma wprowadzi na ekrany kin polski tytuł – „Cały ten seks” Tomasza Mendesa to komedia romantyczna o sześciu zwyczajnych parach i ich niegrzecznych fantazjach. W głównych rolach wystąpili m.in. Magdalena Lamparska, Piotr Witkowski, Katarzyna Warnke, Michał Czernecki, Anna Karczmarczyk, Piotr Stramowski, Wiktoria Filus, Mateusz Więcławek, Laura Breszka, Otar Saralidze, Nicolas Przygoda i Natalia Sierzputowska.


Prezentacja Galapagos Films, fot. Anna Rezulak / GCF

Ofertę Galapagos Films przedstawił Michał Broniszewski. Galapagos wprowadził ostatnio do kin ambitne polskie debiuty, jak „Chrzciny” Jakuba Skoczenia i „Matecznik” Grzegorza Moldy.Życie w błocie się złoci” Piotra Kujawińskiego wchodzi do kin 12 maja. W rolach głównych wystąpili Anna Chlebicka, Jan Nowicki i Karolina Bruchnicka. Utalentowany chłopak z blokowiska razem z kumplami z zespołu hiphopowego marzy o wydaniu płyty. Nie jest mu łatwo. Ojciec alkoholik, opieka nad młodszą siostrą i brak perspektyw to codzienność Lupusa. Sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje, gdy zostaje zatrzymany za posiadanie narkotyków.

Kolejną polską propozycją Galapagos jest „Blef doskonały” Michała Węgrzyna (31.03). Trójka pracowników Banku Narodowego postanawia wykraść z niego 100 kg złota podczas pandemii. Wyposażeni w maseczki i gumowe rękawiczki nie pozostawiają po sobie śladów i nie można im nic zarzucić. Ale to dopiero początek… W rolach głównych: Mikołaj Roznerski, Piotr Witkowski, Karolina Chapko, Agnieszka Kawiorska , Tomasz Oświeciński, Aleks Mackiewicz.


Prezentacja filmu "Życie w błocie się złoci", fot. Anna Rezulak / GCF

  28 kwietnia wchodzi do kin szwajcarsko-indyjsko-brytyjski dramat „Matka Teresa i ja” (reż. Kamal Musale), ukazujący  przeplatające się historie dwóch kobiet.

51. Forum Wokół Kina odbywało się w Gdyńskim Centrum Filmowym od 12  do 15 grudnia 2022 roku. Wkrótce oferty Kino Świat i Next Film.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  10.01.2023
Zobacz również
Nie żyje prof. Jolanta Lemann-Zajicek
Allan Starski – prawda jest najważniejsza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll