PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W ostatnim odcinku naszej relacji z Forum Wokół Kina prezentujemy oferty dużych dystrybutorów, jak i wyspecjalizowanych firm, promujących kino artystyczne czy też gatunkowe: Monolith Films, Next Film, Mayfly, Velvet Spoon, Rafael Film. W zapowiedziach wiele efektownych polskich premier.
Monolith Films

Prezentacja Monolithu, Mariusz Łukomski i Łukasz Klimek, fot. Anna Rezulak / GCF

Prezentacja dużego i prężnie działającego dystrybutora Monolith Films jest zawsze na Forum wyczekiwana z dużą ciekawością. Tradycyjnie prowadzi lub współprowadzi ją prezes Mariusz Łukomski. W tym roku Monolith zamierza wprowadzić rekordową liczbę filmów na ekran, może nawet zmierzającą ku 40. Prezentacja została podzielona na dwa bloki: zagranicznych i polskich tytułów.

W kinach można oglądać już ambitną propozycję Monolithu – „Fabelmanowie” Stevena Spielberga, zbierającą świetne recenzje. W długi weekend styczniowy na ekrany wchodzi „Wystrzałowe wesele” z Jennifer Lopez, określane jako „zwariowana komedia napędzana adrenaliną”. Fanów Guya Ritchiego z pewnością ucieszy informacja, że już 13 stycznia na ekrany wchodzi jego „Gra Fortuny”. To szpiegowskie kino akcji podszyte błyskotliwym humorem w stylu „Ocean’s Eleven” i niezwykła gratka dla fanów Jasona Stathama i Hugha Granta, który tym razem wcielił się w postać bezwzględnego i przebiegłego złoczyńcy. Z pewnością warto zwrócić uwagę na „Wieloryba” wybitnego reżysera Darrena Aronofsky’ego (17.02)  z wielką kreacją aktorską Brendana Frasera. Jego bohater, Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone.

“Szczęście Mikołajka” (reż. Amandine Fredon, Benjamin Massoubre, 03.01) to animowany film, w którym to autor słynnych książek - Goscinny jest głównym bohaterem. „Szczęście Mikołajka” to wielki hołd złożony twórcom Mikołajka: René Goscinny’emu i zmarłemu w sierpniu 2022 roku Jeanowi-Jacquesowi Sempé. Keanu Reeves wraca w kolejnej, czwartej części filmu o legendarnym zabójcy, Johnie Wicku  (24.03). W nieco dalszej perspektywie – najdroższe europejskie filmy ostatnich lat. W 2023 roku, w odstępie zaledwie ośmiu miesięcy, do kin trafią dwa filmy będące adaptacją kultowej powieści Aleksandra Dumasa: „Trzej muszkieterowie: d’Artagnan” oraz „Trzej muszkieterowie: Milady”. Oba wyreżyserował Martin Bourboulon. Poza tym w nieco dalszej perspektywie m.in. amerykański romans „Piękna katastrofa” Rogera Kumble’a (12.04), oraz – „After 5”.
 
Monolith Films przywiązuje dużą wagę do kina polskiego, stąd kilka mocnych tytułów w ofercie na 2023 roku. Na pierwszy ogień głośna już „Pokusa” Marii Sadowskiej (27.01). Sadowska wyreżyserowała wstrząsający film oparty na bestsellerowej powieści Edyty Folwarskiej „Pokusa”. Była dziennikarka tabloidu zdradza w niej kulisy świata sportu, mediów i show-biznesu.  Główną rolę powierzono Helenie Englert, charyzmatycznej i utalentowanej młodej aktorce. Piotr Stramowski i włoski aktor Andrea Preti wcielają się w główne role męskie, o niezwykle mocnych i kontrastujących charakterach.

Propozycją walentynkową jest „Heaven in Hell” Tomasza Mandesa (10.02), w którym grają Magdalena Boczarska, Simone Susinna, Katarzyna Sawczuk, Sebastian Fabijański. Olgę  i Maksa dzieli 15 lat różnicy. Ona kobieta sukcesu o ugruntowanej pozycji, matka dorosłej córki, on przystojny, młody mężczyzna czerpiący z życia garściami i żyjący chwilą. Olga nie potrafi poradzić sobie z mieszanką sprzecznych uczuć, które nią targają: poczuciem odpowiedzialności, wstydu, namiętności i tęsknoty za czymś, czego do tej pory nie doświadczyła

10 marca do kin wejdzie „Ukryta sieć” Piotra Adamskiego, ekranizacja bestselleru Jakuba Szamałka. To drugi film Adamskiego, którego pamiętamy jako reżysera świetnego „Easternu”.  W thrillerze „o krzywdzie, zemście, technologii, i o tym, że prywatność nie istnieje”, zagrali: Magdalena Koleśnik, Andrzej Seweryn, Piotr Trojan, Mikołaj Grabowski Wszystkich nas otaczają na co dzień setki urządzeń elektronicznych. To wiemy. Ale czy zdajemy sobie sprawę, że niemal każde z nich, to potencjalnie czyjeś oczy i uszy? Młoda dziennikarka Julita Wójcicka prowadzi śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci telewizyjnego celebryty. Uważa, że to co służby kwalifikują jako nieszczęśliwy wypadek, w rzeczywistości było precyzyjnie zaplanowaną zbrodnią. Każdy krok, który zbliża Julitę do odkrycia prawdy, ściąga na nią śmiertelne niebezpieczeństwo. Ktoś ją obserwuje, zna jej najbardziej wstydliwe tajemnice, wyprzedza jej każdy ruch. Aby nie stać się kolejną ofiarą Julita musi wniknąć w ukrytą sieć cyber powiązań i odkryć tajemnice, których być może wolałaby nie poznać.

Prezentacja  Monolith Films, fot. A. Rezulak / GCF
  
Na wrzesień zapowiadana jest „Różyczka 2” Jana Kidawy-Błońskiego, kontynuacja słynnego filmu nagrodzonego ponad dekadę temu Złotymi Lwami na FPFF w Gdyni. Film odkrywa dramatyczną prawdę o przeszłości rodziny głównej bohaterki, Kamili Sakowicz. Niespodziewanie odkryte tajemnice, zmuszą ją do przewartościowania całego życia i dokonania trudnych wyborów. W obsadzie: Magdalena Boczarska, Janusz Gajos. Robert Więckiewicz, Mateusz Banasiuk, Maria Seweryn, Jacek Braciak i inni.

Czekamy na premierę powstającego kilka lat (m.in. na drodze zbiórek i prywatnych inwestycji” dramatu „Król dopalaczy” (reż. P. Kostyszyn) z Tomaszem Włosokiem w roli tytułowej. To historia studenta, Dawida, który w obliczu problemów finansowych rodziny wpada na pomysł handlu dopalaczami, które wówczas były  legalnymi zamiennikami narkotyków.  Pomysł chwycił, Dawid nie nadążał z realizacją zamówień, mieszał coraz bardziej wymyślne formuły, a kasa rosła. Niestety okazało się, że dopalacze nie są jednak całkiem legalne i bezpieczne. Co gorsza, znalazł się policjant, którego nie dało się przekupić. W obsadzie "Króla dopalaczy" znaleźli się także m.in. Vanessa Aleksander, Łukasz Simlat, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Grochowska, Janusz Chabior, Marek Kalita, Katarzyna Gałązka, Grażyna Szapołowska i Jan Frycz.

Już w tej chwili głośnym tytułem jest zaplanowana na 20 października „Biała odwaga”, w której Marcin Koszałka opowiada historię dwóch braci Górali – Maćka i Andrzeja. Żeby uchronić Gorali od wojennej zagłady Andrzej chce nakłonić ich do współpracy z Niemcami. Andrzej i Maciek stoją po dwóch stronach barykady. Konfrontacja braci jest krwawa i bolesna.

Prezentacja Mayfly, fot. Anna Rezulak / GCF

Mayfly
Kilka ciekawych propozycji przygotowała firma Mayfly. "Wilcze Stado" (reż. Hongsun Kim) wchodzi do kin 13 stycznia. Grupa koreańskich skazańców na mocy ekstradycji jest transportowana z Filipin do ojczyzny. Kryminaliści z eskortującymi ich policjantami wsiadają na pokład wielkiego kontenerowca. Sytuacja wymyka się spod kontroli, a oswobodzeni bandyci zaczynają metodycznie masakrować funkcjonariuszy. „Forever Young” (reż.Valeria Bruni Tedeschi) ma premierę 10 lutego. Lata 80. Dwudziestolatkowie – Stella, Victor, Adele i Etienne, przystępują do egzaminu wstępnego do słynnej szkoły aktorskiej – Theatre des Amandiers w Nanterre. Wrzuceni na głęboką wodę, w pełni oddają się życiu, pasji i miłości, przeżywając też pierwszą tragedię. Reżyserka oddaje hołd tamtym czasom i teatrowi. "Nowicjusz" Łukasza Wosia to interesująca propozycja dokumentalna, podgląd motywacji młodych ludzi, którzy decydują się wstąpić do zakonu dominikanów  W towarzyszymy zakonnikom, czyli ludziom, którzy uwierzyli obietnicy: strać życie, a zyskasz życie. Wraz z naszymi bohaterami poprzez redukcję bodźców i przewidywalny rytm funkcjonowania wyruszamy w mozolną podróż w głąb Zakonu i w głąb siebie.

„2 bilety do Grecji” (reż. Marc Fitoussi) swoim klimatem pomoże dotrwać do wiosny, film wchodzi do kin 10 marca. Blandine po tym, jak jej jedyny syn opuścił rodzinny dom, stara się odzyskać równowagę. Kiedy niespodziewanie w jej życiu pojawia się ekstrawertyczna Magalie, najlepsza przyjaciółka z dzieciństwa, kobiety udają się w podróż na grecką wyspę Amorgos, o której marzyły w młodości.  Kolejne zapowiedzi to „Między lustrami” – enigmatyczny dramat o młodym małżeństwie z Iranu, które spotyka w Teheranie swoje sobowtóry. A także „Superposition” czyli  ucieczka od cywilizacji młodej rodziny z Kopenhagi poszukującej w szwedzkich lasach sensu.

Prezentacja, fot. A. Rezulak / GCF

Next Film
Podczas Forum Wokół Kina Robert Kijak i Cezary Kruszewski przypomnieli, że minęło właśnie 10 lat od założenia w strukturach Agory Next Filmu. Kijak przyznał, że mimo różnych eksperymentów, firma chce koncentrować się na dystrybucji polskiego kina. Pierwszy tytuł tego roku startuje więc już w weekend „Trzech Króli”. Na twoim miejscu” w reżyserii Antonio Galdámeza, produkcja TVN Warner Bros. Discovery to podnosząca na duchu komedia, w której zamiana ciał głównych bohaterów jest tylko pretekstem do opowiedzenia o tym, jak poznanie perspektywy drugiego człowieka może wpłynąć na jakość związków i relacji międzyludzkich. W rolach głównych: Paulina Gałązka i Miron Jagniewski. Partnerują im m.in. Maria Pakulnis, Magdalena Lamparska, Jan Frycz, Michał Czernecki i Delfina Wilkońska

3 stycznia 2023 roku mija 30 lat od pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z tej okazji już 20 stycznia do polskich kin wejdzie „Fenomen” Małgorzaty Kowalczyk.  To pierwszy film, w którym Jurek Owsiak – twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w tak szczerej rozmowie zdradza w jaki sposób zrodził się pomysł powołania Orkiestry oraz jak wyglądały trudne początki jej działalności. Przywołuje także całą historię 30 lat WOŚP, nie omijając tak trudnych tematów jak brutalny hejt, jaki na niego spadł, czy śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Prezentacja Next Film, fot. Anna Rezulak / GCF

Jednym z tytułów, na jakie liczy branża kinowa w 2023 jest „Pokolenie Ikea” Dawida Grala. Ekranizacja adaptacji bestsellerowej powieści Piotra C. „Pokolenie Ikea” jest satyrą na realia, w jakich współcześnie żyjemy. To opowieść o ludziach, którzy pracują po to, aby spłacać kredyty, rozczarowani rygorystycznym, sprzedanym za namiastki szczęścia życiem. Opowieść o relacjach, seksie i… dojrzewaniu do miłości.  Podążając za cynicznym i hedonistycznym bohaterem, wnikamy w świat przygodnego seksu, szybkich randek i jednonocnych romansów serwowanych nam przez aplikację internetowe. Film w bezpruderyjny sposób portretuje ludzi, których łatwy dostęp do dóbr nauczył, że wszystko można tanio i bezrefleksyjnie zastąpić – komputer, meble, mieszkanie, a nawet związek. W rolach głównych wystąpili Bartosz Gelner i Michalina Olszańska, którzy spotkali się z uczestnikami Forum Wokół Kina i opowiedzieli o pracy w tej produkcji.  Film trafi do kin 3 marca 2023 roku.

Dowiedzieliśmy się także o planach na drugą połowę roku.  „Chłopi” (15.09) – najnowszy film w reżyserii nominowanych do Oscara Doroty Kobieli i Hugh Welchmana to jedna z najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku. Obraz powstał w technice animacji malarskiej (podobnie jak wcześniej „Twój Vincenct”).  W roli Jagny występuje Kamila Urzędowska. Partnerują jej Robert Gulaczyk (Antek), Mirosław Baka (Boryna), Andrzeja Konopka (Wójt), Ewa Kasprzyk (Dominikowa), Sonia Mietielica (Hanka), Małgorzata Kożuchowska (Organiścina), Sonia Bohosiewicz (Wójtowa), Maciej Musiał (Jasio), Dorota Stalińska (Jagustynka), Julia Wieniawa (Marysia Pastuszka) oraz Mateusz Rusin (Mateusz).

13 października przewidziana jest premiera oczekiwanego filmu Jana Holoubka „Doppelgänger. Sobowtór”, który porusza tematykę tożsamości i o którym pisaliśmy zw relacjach z zeszłorocznych Polish Days. Czy można zatracić poczucie tego, kim się jest naprawdę? Czy udając kogoś innego, można poczuć coś prawdziwego?  Główne role w filmie reżyser powierzył Jakubowi Gierszałowi i Tomaszowi Schuchardtowi. Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70. i 80., a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans (Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości jakie daje Zachód, wtapia się w lokalną społeczność jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską, natomiast Bitner (Schuchardt) mieszka w Sopocie, angażuje się w działalność „Solidarności” i prowadzi spokojne, rodzinne życie. Z pozoru ich życia są zupełnie inne, jednak łączy ich przeszłość oraz konieczność zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami.

Na kolejną „Akademię Pana Kleksa” (tym razem w reż. Macieja Kawulskiego) musimy poczekać rok, ale zaprezentowany niedawno trailer zachwycił odbiorcą rozmachem i współczesną, wycyzelowaną formą. Uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy (z dziewczyną w roli głównej!) przemawia swoją treścią i formą do najmłodszych, ale ma i wchodzić w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. W rolę Ambrożego Kleksa wcielił się Tomasz Kot, którego na swego następcę namaścił sam Piotr Fronczewski. 

Grzegorz Fortuna, Velvet Spoon, fot. A. Rezulak / GCF

Velvet Spoon
Velvet Spoon to jeden z młodszych dystrybutorów na naszym rynku, przyzwyczajający  nas do kontaktu z oryginalnym kinem gatunkowym i artystycznym, nie bojącym się przekraczać wszelkich granic. Nie znamy dokładnych dat wprowadzenia tytułów na ekrany, ale poznaliśmy trzy interesujące tytuły. Obecnie na ekranach gości popularny film "Kociarze", którego premierze towarzyszyła akcja zbierania jedzenia dla kotów zorganizowana z siecią Carrefour. Udało się zebrać prawie 200 kg żywności dla fundacji i schronisk.

„Medusa Deluxe” to elegancki, stylowy, nakręcony w całości na jednym ujęciu kryminał, za którego dystrybucję w Stanach Zjednoczonych odpowiada słynne studio A24. Mosca, fryzjer biorący udział w regionalnych zawodach fryzur, zostaje zamordowany. "Medusa Deluxe" to filmowe puzzle, które zachwycą wszystkich miłośników kryminału, jak i ambitny portret środowiskowy pokazujący, do czego prowadzić może starcie silnych charakterów. „Urbex” to wyjątkowe połączenie horroru i komedii, jak to określa dystrybutor: „Martwe zło” spotyka „Blair Witch Project”.  Film zebrał doskonałe opinie krytyków i widzów na festiwalach kina gatunkowego i był przebojem pokazów halloweenowych.  Z kolei o  „Skinamarink” prowadzący prezentację Grzegorz Fortuna mówił, jako o jednym z najbardziej przerażających filmów, jakie widział, a przecież horrory to dla niego chleb powszedni. Jak napisał Josh Korngut (DreadCentral), groza „Skinamarink” polega na tym, że film przenosi cię z powrotem do domu dzieciństwa, a następnie tam zostawia. Bez opieki, porzuconego i zagubionego”.

  Warto nadmienić, że firma Rafael Film, zajmująca się promocją, dystrybucją i produkcją filmów o tematyce katolickiej już 24 lutego zaprosi widzów na „Opiekuna” Dariusza Reguckiego z Rafałem Zawieruchą w roli głównej. Natomiast Sea Film   zaprosi widzów na „Radiostory” Macieja Hydra, film, którego akcja toczy się w Gdańsku zaraz po upadku komunizmu. Bohater filmu decyduje się założyć pierwsze na Wybrzeżu prywatne radio.

 Bartosz Gelner i Michalina Olszańska, fot. A. Rezulak / GCF

51. Forum Wokół Kina odbywało się w Gdyńskim Centrum Filmowym od 12  do 15 grudnia 2022 roku.




Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  10.01.2023
Zobacz również
Nie żyje Mikołaj Haremski
Wirtualnemedia.pl: przewidywania kin na 2023 rok
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll