PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.09.2016
Rzadko zdarza się, aby serial telewizyjny wzbudzał takie emocje. W social mediach, w prasie i internecie głośno o najnowszej produkcji TVP2 „Artyści” w reżyserii Moniki Strzępki i według scenariusza Pawła Demirskiego. Serial zbiera świetne recenzje i entuzjastyczne opinie na Facebooku.
Serial zadebiutował na antenie TVP2 w piątek 2 września 2016 roju. Pierwszy odcinek jest już dostępny na platformie vod.tvp.pl. Co więcej, Festiwal Filmowy w Gdyni zapowiedział projekcję dwóch pierwszych odcinków serialu w ramach pokazów specjalnych – w środę, 21 września o godz. 12.00 w Multikinie. Po projekcji planowane jest spotkanie z twórcami serialu.

Ośmioodcinkowy serial telewizyjny autorstwa twórców teatralnych Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego  wyprodukowała Telewizja Polska na 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Projekt został dofinansowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Serial powstał na zlecenie ówczesnego dyrektora Programu II TVP Jerzego Kapuścińskiego – jak podkreślają sami twórcy, determinacja Kapuścińskiego (obecnie szefa artystycznego Studia Munka SFP) odegrała w powstaniu serialu wielką rolę. Autorem zdjęć jest Bartosz Nalazek, scenografii – Ryszard Melliwa. Kostiumy do serialu stworzyła Julia Kornacka, natomiast za charakteryzację odpowiadała Aneta Brzozowska.


"Artyści", fot. M. Wytrykus

Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, kiedy wieloletni zasłużony dyrektor Teatru Popularnego w Warszawie popełnia samobójstwo, a jego ciało zostaje znalezione przez aktorów podczas spektaklu. Władze miasta mianują nowego dyrektora, młodego reżysera z prowincji Marcina Koniecznego (Marcin Czarnik). Jego plany repertuarowe są bardzo ambitne – do końca sezonu chce wystawić cztery premiery. Zapewnia także zespół, że nie planuje zwolnień. Mimo to aktorzy przyjmują dyrektora dosyć powściągliwie…

Na ekranie widzimy mnóstwo wybitnych polskich aktorów wszystkich pokoleń, zarówno teatralnych, jak i filmowych, jak m.in.: Marcin Czarnik, Agnieszka Przepiórska, Edward Lubaszenko, Tadeusz Huk, Ewa Dałkowska, Jerzy Trela, Mikołaj Grabowski, Tomasz Karolak, Dorota Segda, Marta Ojrzyńska, Maria Maj, Agnieszka Glińska, Marek Frąckowiak, Ewa Skibińska, Adam Cywka, Krzysztof Dracz, Paulina Puślednik, Klara Bielawka, Antonina Choroszy, Andrzej Kłak i inni. Ról pierwszo- i drugoplanowych jest w serialu mnóstwo. „Najważniejsze jest to, że artyści, ale i pracownicy administracji, panie sprzątające, portier i szef działu technicznego łączą się we wspólnej sprawie” – mówi w rozmowie dla „Rzeczpospolitej” Monika Strzępka. – „Dlatego poprosiliśmy gwiazdy, żeby wystąpiły w rolach „wspomagających". Ewa Dałkowska gra panią sprzątającą, Tadeusz Huk szefa technicznego, Edward Linde-Lubaszenko portiera, Dorota Segda inspicjentkę, Agnieszka Glińska – księgową”.



"Artyści", fot. M. Wytrykus

Demirski i Strzępka piszą o tym, co znają z własnego doświadczenia. Są autorami popularnych sztuk teatralnych, takich jak: „W imię Jakuba S.", „Tęczowa trybuna 2012", „Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!", laureatami wielu teatralnych wyróżnień. „Zaczyna się jak u Hitchcocka: podczas spektaklu pojawia się nad sceną wisielec. To dyrektor! Emocje, ale i dawka humoru rosną z minuty na minutę”-  pisze znany krytyk teatralny Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej”. -  „Artystów” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego uważam za jeden z najlepszych polskich seriali, jaki powstał w Polsce w ostatnich latach –  w ten sposób wyjaśnia motywy pokazania serialu na gdyńskim festiwalu Dyrektor Artystyczny Michał Oleszczyk. - Twórcom udało się w nim z wielkim humorem uchwycić moment, w jakim znajdujemy się jako społeczeństwo: wymyślony przez nich Teatr Popularny jest wspaniałym, satyrycznym mikrokosmosem na miarę pamiętnego bloku mieszkalnego przy ul. Alternatywy 4. Różnice klasy, statusu, wykształcenia, gustu i światopoglądu – wszystko to zderza się u Strzępki i Demirskiego z impetem i humorem, które pozwalają powitać „Artystów” z radością i rodzajem ulgi, że wybitny serial komediowy jest wciąż w Polsce możliwy.


"Artyści", fot. M. Wytrykus

Sam Demirski odwołuje się do przykładu serialu „Dom”, który był dla niego inspiracją. „Podczas pisania scenariusza Paweł bardzo zwracał uwagę na to, żeby nie było to hermetyczne ani środowiskowe” – tłumaczy Monika Strzępka na łamach „Gazety Wyborczej”. – „Przez dwa lata oglądaliśmy seriale, Paweł widział chyba wszystko, co wyprodukowano na świecie, łącznie z Filipinami. I uczyliśmy się, co działa, a co nie działa. Ten serial ma szansę na zdobycie prawdziwej popularności”.


Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny / GW / rp.pl / Festiwal Filmowy w Gdyni
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2016
Zobacz również
fot. M. Wytrykus
Znamy plakat "Królewicza Olch"
Nowy szef artystyczny Horyzontów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll