PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
"Ślimaki" w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka, krótkometrażowy dokument produkcji Wajda Studio, zostały nagrodzone w USA. Film brał udział w Traverse City Film Festival, imprezie, której programerem i fundatorem jest reżyser Michael Moore ("Fahrenheit 9.11", "Zabawy z bronią", "Where to Invade Next").
Podczas 12. edycji festiwalu zaprezentowano w 12 kinach 120 filmów pełnometrażowych i 107 krótkich metraży, wydano 123 tysiące biletów. "Ślimaki" otrzymały honorowe wyróżnienie w konkursie krótkometrażowym -"to wielka radość ze względu na rangę i skalę festiwalu" - komentuje Wajda Studio. Nagroda na Traverse City Film Festival to kolejne po nagrodzie publiczności na AFI Docs amerykańskie laury dla filmu Grzegorza Szczepaniaka.

  Dokument Szczepaniaka to film o tzw. biznesie ślimaczanym. We Francji co drugi ślimak na stole pochodzi z Polski. Przemysł ślimaczany kwitnie, a polscy hodowcy eksportują ślimaki nie tylko do Francji czy Włoch ale podbijają Chiny i Japonie. Na fali popularności ślimaczanego "złotego" interesu dwóch przyjaciół, Andrzej i Konrad postanawia założyć własną hodowlę i zarobić miliony. W tajniki ślimaczanego świata wprowadza ich ekspert, pan Grzegorz Skalmowski znany jako "Ślimaczany Król". 


"Ślimaki", fot. Wajda Studio


"Ślimaki" miały polską premierę na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym i były prezentowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Sunny Side of the Doc" w La Rochelle, a także podczas 19. MFF w Rhode Island. "Ślimaki" brały udział w 31. Warszawskim Festiwalu Filmowym (Panorama Polskich Filmów Krótkometrażowych) oraz w 58. DOK.Leipzig (International Programme Short Film). Film otrzymał nagrodę Silver Eye Award na 7. East Silver Market, honorowe wyróżnienie 22. Etiuda&Anima w Krakowie oraz Wyróżnienie za humorystyczne podejście do sztuki dokumentu na 22. MFF "Listapad" w Mińsku. W kwietniu 2016  zwyciężył w plebiscycie publiczności Go Short - International Short Film Festival w Nijmegen w Holandii ("Ślimaki" wzięły udział w Konkursie Studenckim BREAKING SHORTS) i brał udział w "It's All True" ("É Tudo Verdade") w Sao Paulo i Rio de Janeiro, najważniejszym festiwalu kina dokumentalnego w Ameryce Południowej. W czerwcu "Ślimaki" zwyciężyły w plebiscycie publiczności AFI Docs - festiwalu kina dokumentalnego organizowanego w Waszyngtonie przez American Film Institute.

WRÓB
Ostatnia aktualizacja:  13.08.2016
Zobacz również
fot. Wajda Studio
Andrzej Seweryn najlepszym aktorem w Locarno
Szkoła Wajdy: konsultacje SCRIPT
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll