PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  2.10.2013
Weekend 27.09 – 29.09 przyniósł w polskich kinach premierę kolejnej animacji dla młodych widzów. „Turbo” przyciągnęło w weekend otwarcia 87223 widzów.

Tym samym produkcja Dreamworks potwierdza w naszym kraju stały - wysoki - poziom osiągany przez animacje. Uwzględniając pokazy przedpremierowe, "Turbo" obejrzało 109 952 osób. Zdecydowanie gorszą postawę film miał w Stanach Zjednoczonych, gdzie kosztująca 135 milionów dolarów poniosła straty, zarabiając jedynie 81 milionów.  A jak animacja, w której główną postać dubbinguje Ryan Reynolds, wypada na tle innych otwarć animacji w Polsce?


1)      „Krudowie” – wynik otwarcia 130 554 widzów

2)      „Smerfy 2” – wynik otwarcia 125 484 widzów

3)      „Minionki rozrabiają” – wynik otwarcia 110 661 widzów

4)      „Uniwersytet potworny” – wynik otwarcia 104 904 widzów

5)      "Turbo"– wynik otwarcia 87 223 widzów

6)     „Samoloty” – wynik otwarcia 86 300 widzów

7)      „Zambezia” – wynik otwarcia74 463 widzów

8)      „Ralph demolka” – wynik otwarcia 60 984 widzów

9)    „Strażnicy marzeń” – wynik otwarcia 59 973 widzów


Na podstawie powyższego zestawienia wnioskować można, że otwarcie filmu "Turbo" nie jest złe i film ma szansę na zebranie przyzwoitej łącznej widowni, jeśli będzie notować niskie spadki widowni. Tymczasem film legitymuje się zdecydowanie najwyższą średnią na widzów w tym tygodniu – 452 osób.

Kadr z filmu "Turbo", fot. Imperial Cinepix. 


Niezłe otwarcie premierowej animacji przyczyniło się do wzrostu frekwencji w kinach. Przed ekranami zasiadło o 14 procent więcej widzów niż przed tygodniem – w sumie 303 517 osób.  Prawdziwy szturm na kina powinien się rozpocząć od najbliższego piątku, kiedy to na ekrany wejdzie „Wałęsa. Człowiek z nadziei” w reżyserii Andrzeja Wajdy.


Na drugie miejsce zestawienia spadł dramat „W imię…” w reżyserii Małgośki Szumowskiej. Film z Andrzejem Chyrą obejrzało jeszcze 35 037 osób po 21-procentowym spadku frekwencji. W sumie film legitymuje się wynikiem na poziomie 119 tysięcy sprzedanych biletów.


Podium zestawienia zamyka biograficzny film "Diana". Obraz zNaomi Watts przyciągnął w ubiegły weekend 28673 osób, w sumie po 10 dniach na jego koncie znajduje się 114 tysięcy widzów.


Najmniejszy, 6-procentowy spadek oglądalności zanotowała zbierające dobre recenzje komedia science – fiction "Czas na miłość" Richarda Curtisa.  Film z Rachel McAdams obejrzało jeszcze 25 008 osób. W sumie, po 10 dniach wynik jednak pozostaje dość skromny – 84 tysięcy widzów.


Na piątym miejscu zadebiutowała druga nowość tego tygodnia, ekranizacja komiksu "Agenci" w reżyserii Baltasara Kormakura. Film z Denzelem Washingtonem i Markiem Wahlbergiem zanotował jednak słaby wynik, na poziomie 19 364 osób.


Nie wiadomo, czy wynik pierwszej części pobije „Naznaczony: Rozdział 2”. Film zobaczyło w drugi weekend wyświetlania 17 857 osób po 20-procentowym spadku oglądalności. Po 10 dniach na jego koncie znajduje się 54 tysięcy widzów.


Ostatnim filmem z widownią powyżej 10 tysięcy widzów jest dramat historyczny Ireneusza Dobrowolskiego "Sierpniowe niebo. 63 dni chwały". Film zobaczyło tym razem 13 441 osób, a w sumie na koncie znajduje się widownia rzędu 128 tysięcy widzów.


Dość słabo poradziła sobie premierowa komedia „Najlepsze najgorsze wakacje” z Samem Rockwellem i Stevem Carellem. Film na 40 kopiach zobaczyło jedynie 7412 osób.

Jeszcze gorzej sprzedaje się dramat "Vincent chce nad morze". Obraz przyciągnął skromne 1661 osób.

Premiery od najbliższego piątku: głośny już film „Wałęsa. Człowiek z nadziei”; thriller „Labirynt” z Hugh Jackmanem w roli głównej; włoski dramat „Legenda Kaspara Hausera”; fiński dramat „Droga na północ”; musical „Metallica: Through the never”; film dokumentalny „The Story of Film – Odyseja Filmowa”.

Paweł Zwoliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
"Chce się żyć": Dorota Kolak o kreacjach Dawida Ogrodnika i Kamila Tkacza
Multikino z nową nazwą?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll